SON DAKİKA
haberL haberR
« ANA SAYFAYA DÖN
Ana Sayfa » Gündem » Mısır'da son durum ( Mısır darbesinde son dakika gelişmesi)
06.07.2013 00:31

Mısır'da son durum ( Mısır darbesinde son dakika gelişmesi)

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarının devrilmesinin ardından sular durulmuyor. İşte dakika dakika Mısır'da yaşanan son gelişmeler...
Mısır'da son durum ( Mısır darbesinde son dakika gelişmesi)
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Yabancı kaynaklardan alınan bilgiye göre Mursi'nin 2 saat sonra serbest bırakılacağı belirtiliyor.

Çatışmalarda ölü sayısı 17’ye yükseldi

Mısır'ın başkenti Kahire'nin merkezinde yaşanan çatışmalarda ölü sayısının 17'ye yükseldiği bildirildi. Mısır devlet televizyonu, Sağlık Bakanlığı'nın Tahrir meydanı yakınındaki çatışmalarda ölü sayısının 17'ye yükseldiği bilgisini verdiği duyurdu.

Bu arada askeri zırhlı araçların Tahrir'e doğrun gittiği, karşıt göstericilerin de bu araçlara binere Mursi taraftarlarının üzerine geldiği ifade ediliyor.

Mursi taraftarları ile karşıt göstericiler arasında Tahrir meydanı yakınındaki 6 Ekim köprüsünde çatılma yaşanırken, göstericiler bir birine taş ve havai fişek attı. Mursi taraftarlarının ise bölgeden çekildiği aktarılıyor.

2 saatlik sürenin ardından çatışma çıktı

İhvan Teşkilatı'nın ev hapsinde tutulduğuna inandıkları Muhammed Mursi'nin salıverilmesi için orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolması ile Mısır karıştı. Ülke genelinde çatışmalar artarken, 6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen gruplar birbirlerine havai fişek yağdırdı. Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Mursi'nin görevine dönmesini isteyen İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu'na yürümek istedi. 6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyor. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bilgisi geliyor. Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtilirken, ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalışıyor.


Müslüman Kardeşler'in liderleri serbest bırakıldı

Mısır'da Özgürlük ve Adalet Partisi Başkanı Muhammed Saad El Katatni ile Müslüman Kardeşler Lideri Yardımcısı Muhammed Raşad Beyomi'nin serbest bırakıldığı bildirildi. Mısır'da önceki gün yaşanan askeri darbe sonrası El Katatni ve Beyomi göstericileri öldürme suçlamasıyla tutuklanmıştı. El Katatni ve Beyomi'nin delil yetersizliğinden serbest bırakıldığı kaydedildi.Sina'da 6 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.
Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 'nin destekçisi yüzbinler Cuma namazı sonrasında Kahire başta olmak üzere ülkenin tüm kentlerinde direniş başlattı. Ordunun yönetime el koymasına tepki gösteren Mursi yandaşları meydanları doldurdu.

MISIR EKONOMİSİNE DE DARBE

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Mısır'ın uzun dönem yabancı ve yerel para cinsden kredi notunu "B"den "B-"ye düşürdü, görünümü "Negatif" olarak belirledi.

Fitch, not indirimine gerekçe olarak ülkedeki siyasi istikrarsızlığın ekonomide yarattığı endişeyi gösterdi. Fitch raporunda, "Siyasi ortam IMF programının gerektirdiği mali ve yapısal reformların uygulanmasını zorlaştırabilir. Belirsizlik ve siyasi gerginliğin artması durumunda mali tablo daha da kötüleşebilir" denildi.

MİLYONLAR MEYDANDA MURSİ'Yİ İSTEDİ

Mısır’da Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Bedii, başkent Kahire’de devrim karşıtı gösteri yapılan alana geldi. Bedii, göstericilere yönelik yaptığı konuşmada askerlere seslenerek, Muhammed Mursi’nin yenide göreve geri gelmesi durumunda diğer konuların müzakere edilebileceğini söyledi.

Dana önce güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı yönünde haberler çıkan Müslüman Kardeşler’in lideri Bedii, Kahire’nin Nasr bölgesinde gösteri yapılan Raba El Adaviye meydanına geldi. Göstericilere seslenen Bedii, meydanda toplanan yüz binlerce göstericinin bütün Mısır’ı temsil ettiğini söyledi. Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmadığını ifade eden Bedii, ayrıca polisten kaçmadığını da vurguladı. Müslüman Kardeşler’in lideri, bu kalabalığın İslam’ı desteklemek için toplandığını söyledi.

Mursi’ye de destek çıkan Bedii, “Muhammed Mursi benim cumhurbaşkanım, sizin cumhurbaşkanınız ve bütün Mısır’ın cumhurbaşkanıdır.” dedi.

MEYDANLARDAN KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mursi’yi desteklemeye devam edeceklerini belirten Muhammed Mursi, “Seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi desteklemek ve korumak için meydanlarda kalmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bedii konuşmasında gazetecilere de seslenerek, dürüst olmalarını, olayları tarafsız yansıtmalarını istedi. Müslüman Kardeşler’in lideri orduya ise “Mısır halkına geri dön. Sin bizdensin biz de sizden. Onun için mermilerini bize karşı kullanma.” dedi.

Bedii ayrıca Muhammed Mursi’nin yenide göreve geri gelmesi durumunda diğer konuların müzakere edilebileceğini söyledi.

Bedii konuşma yaparken havadan askeri helikopterler geçti. Bunun üzerine göstericiler “Git ya Sisi (Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi)” sloganları attı.

Göstericiler, Mursi’nin tutulduğu askeri binaya yürüyor
 
Mısır’ın başkenti Kahire’de Müslüman Kardeşler taraftarı göstericilerin devrik lideri Muhammed Mursi’nin tutulduğu askeri binaya doğru yürüdüğü bildirildi.

Bu arada askerin göstericilere ateş etmesi sonucu 3 kişinin öldüğü belirtildi. Görgü tanıkları olayda yaralananlar da olduğunu aktarıyor.

Mısır’ın geçici lideri, parlamentoyu feshetti

Mısır devlet televizyonu, Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un parlamentonun üst kanadını feshettiğini duyurdu. Mansur’un ayrıca istihbarat kurumuna yeni başkan atadığını belirtildi.

REFAH SINIR KAPISI KAPATILDI

Mısır'da Mursi'nin yerine geçen geçiçi hükümet ilk iş olarak Refah Sınır kapısını kapattı. El Cezire televizyonu, Mısır makamlarının Gazze ile sınırdaki Refah kapısını ‘bir sonraki bildiriye kadar' geçişlere kapattığını duyurdu.

SİNA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Mısır Ordusu 3. Meydan Komutanlığı, Sina ve Süveyş'te güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardığını açıkladı.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, 3. Meydan Komutanlığı, Süveyş'te vatandaşlara şehri koruyacağını,vatandaşlara zarar gelmeyeceğini açıkladı. Olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde, vatandaşlara dedikodu ve fitne üretenlere karşı uyarıda bulundu.

Sina'nın El-Ariş Havaalanı ile Refah'daki bir karakola ve orduya ait 6 kontrol noktasına silahlı kişiler tarafından roketle eş zamanlı saldırı düzenlenmiş, Ariş Havaalanı yakınındaki kontrol noktasına yönelik saldırıda 1 asker ölmüş, 2 kişi yaralanmıştı. Refah kentindeki polis karakolunu hedef alan saldırıda ise 4 asker yaralanmıştı. Saldırıların ardından Mısır ordusu bölgede operasyon başlatmıştı.

AFRİKA BİRLİĞİ MISIR'IN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

Afrika Birliği, ordunun yönetime el koyması nedeniyle Mısır'ın üyeliğini askıya aldı.

AP BAŞKANI: MISIR ORDUSU EN KISA ZAMANDA SEÇİM KARARI ALMALIDIR

İspanya'nın başkenti Madrid'de resmi temaslarda bulunana Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Mısır'da ordunun yönetime el koyması sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili olarak ''Mısır ordusu, en kısa zamanda ülkeyi erken seçime götürmelidir'' çağrısı yaptı.

''Nueva Economia Forum'' adlı düşünce kuruluşunun organize ettiği toplantıda konuşan Schulz, Mısır'daki askeri müdahalenin ''kabul edilemez'' olmasına rağmen, ''kaçınılmaz bir sonuç'' olduğunu savundu. AP Başkanı, Mısır'da hemen yapılması gerekenin, ''ordunun en kısa zamanda ülkeyi genel seçime götürüp, demokrasinin işlerliğini garanti etmek'' olarak sıraladı.

Schulz, AB ve AP'nin Libya'da olduğu gibi Mısır konusunda da net bir tavır takınamamasını ''AB'nin farklı fikirlere sahip ülkelerinin Dışişleri Bakanlarına'' bağladı.

AP Başkanı Schulz ayrıca, Rusya'dan dönerken, uçağında eski NSA sistem analizcisi Edward Snowden'ı taşıdığı iddiasıyla yaklaşık 12 saat Viyana'da bekletilen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'e yapılan muamelenin ''kabul edilemez'' olduğunu ifade etti. Morales'in yaşadıklarını ''gülünç'' olarak yorumlayan Schulz, Bolivya Devlet Başkanı'na karşı uluslararası kuralların uygulanmadığını belirtti.

AP Başkanı, ''Snowden'ın AB'yi çok zor bir durumda bıraktığını'' dile getirerek, ''Ben, Amerikalıları dost olarak görüyorum ve böyle devam edeceğini düşünüyorum. ABD'nin belki gizli servisleri değil ama hükümeti de bizi dost görüyordur. Sorun şu. Evet, Snowden bir kural ihlali yapmıştır ama onun sayesinde öğrendik ki ABD'de de kural ihlali yapmış. Yaşadığımız ikilem bu. Eğer AB'nin temsilciliklerinin dinlendiği gibi iddialar doğruysa Amerikalılar bize bunu neden yaptıklarını açıklasın'' değerlendirmesinde bulundu.

Schulz, Fransa'da da ortaya çıkan dinleme skandallarıyla ilgili, ''Vatandaşlar için en iyi korumanın, sağlam kamu düzeni ve güçlü polis olduğunu hep savundum. Kirli bir iş yapıyorlar ama polis ve gizli servisler gerekli'' yorumunu yaptı.

Öte yandan ekonomik krizin etkisiyle Avrupa Birliği'nin (AB) tartışılan geleceğine de değinen Schulz, ''Avrupa'nın bu zamana kadar hiç görülmemiş, küçümsenmeyecek bir tehdit ve yeni bir yol ayrımıyla karşı karşıya kaldığını'' savundu. ''AB'nin kuruluş fikrini hatırlamak gerekir'' diyen Schulz, ''AB'nin tanımını, ne istediğimizi, farklı çıkarlarımızı nasıl birleştirebileceğimizi konuşmamız gerekir. Barış, sosyal adalet, refah ve ilericilik birliği olmaya devam etmeliyiz'' şeklinde konuştu.

Avrupa'da birlikte çalışma eksikliğinden ''yeni bir milliyetçilik virüsünün çıktığına'' dikkati çeken AP Başkanı, sağ ve sol görüşlerin AB'de ısrarcı olmaması halinde 2014 Mayıs ayında yapılması öngörülen Avrupa Parlamentosu seçimlerini Avrupa karşıtlarının kazanma riskinin olduğunu söyledi. Schulz, AB Komisyonu Başkanlığı için Avrupa'daki sosyalistlerin adayı olacağı yönündeki iddialara ise ''Şu an karar vermek için erken'' cevabını verdi.

YURTDIŞI YASAĞI GETİRİLEN LİDERLERİN SAYISI 35

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Başsavcı Abdulmecid Mahmud'un, yurtdışına çıkma yasağı getirdiği Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin sayısı 35'e yükseldi. Başsavcı Mahmud, "göstericileri öldürme ve şiddete başvurmaya teşvik" gibi suçlardan İhvan liderleri hakkında yapılan soruşturmalardan sonra aralarında görevinden azledilen Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 35 kişiye yurtdışına çıkma yasağı getirdi.

Yurtdışına çıkma yasağı getirilen ve daha önce sayıları 8 olarak belirlenen kişiler arasında Mursi'nin yanı sıra İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii, Genel Mürşid Yardımcısı Hayret eş-Şatır, İhvan lideri Muhammed el-Baltacı, Hürriyet ve Adalet Partisi Başkanı Muhammed Saad el-Katatni, Başkan Yardımcısı Isam el-Uryan ve diğer İhvan liderleri yer alıyor.

Başsavcılık daha önce aldığı bir kararla, İhvann liderlerinden 20'sinin tutuklamış, teşkilat üyelerinden 500 kişi ise arananlar listesine alınmıştı. 

ABD'DEN MISIR AÇIKLAMASI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'li yetkililerin, Mısır ve diğer ülkelerdeki yetkililerle, Mısır'da yönetimin demokratik yollarla işbaşına gelen gelen sivil bir idareye çabuk ve sağlam bir şekilde iade edilmesinin önemine işaret eden telefon görüşmeleri yaptığı beilrtildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan tarafından yayımlanan açıklamada, telefon görüşmelerinde ayrıca Mısır'da şeffaf bir siyasi süreç izlenmesi ve "Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi ve taraftarlarına yönelik keyfi tutuklamalardan" kaçınılmasının istendiği kaydedildi.

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'da kendi ulusal güvenlik ekibinden, Mısır'daki ayaklanma ve bölge liderleriyle yaptıkları telefon görüşmeleri hakkında brifing aldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve ABD ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice, Mısır, İsrail, Katar, Türkiye ve Norveç'teki yetkilerle Mısır'daki durum hakkında yaptıkları telefon görüşmeleri yapmışlardı.

SİNA YARIMADASINDA SALDIRI

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda düzenlenen saldırılarda ilk belirlemelere göre 1 asker öldü, 4'ü asker 6 kişi yaralandı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sina'nın El-Ariş Havaalanı ile Refah'daki bir karakola ve orduya ait 6 kontrol noktasına silahlı kişiler tarafından roketatarlarla eş zamanlı saldırı düzenledi.

Ariş Havaalanı yakınındaki kontrol noktasına yönelik saldırıda 1 asker öldü, 2 kişi yaralandı. Refah kentindeki polis karakolunu hedef alan saldırıda ise 4 asker yaralandı.

Saldırıların ardından Mısır ordusunun bölgede operasyon başlattığı belirtildi.

İRAN, İHVAN'IN YENİDEN KAZANACAĞINDAN EMİN

Mısır'da ordunun yönetime el koymasını kınayan İran, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) yeniden iş başına geleceğinden ümitli olduğuna inanıyor.

İSNA haber ajansının bildirdiğine göre; İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Mısır'da demokrasi sürecine dikkat edilmesinin zaruret olduğunu, inkılabın kazanımlarının korunması ve askeri vesayetten kaçınılması gerektiğini söyledi. Abdullahiyan, Mısır'da olası bir iç savaştan kaçınılması gerektiğini belirterek, Mısır toplumunda şiddetin düşmanların çıkarlarına hizmet edeceğini, Mısır halkının, siyonist rejim ve düşmanların fırsatçı yaklaşımlarının önlenmesi ve demokrasi sürecinin inkılap değerleri ve kazanımlarını koruyacağını söyledi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi ise Meclis haber ajansına verdiği demeçte, Mısır'daki askeri darbenin ABD ve Suudi Arabistan'ın yeşil ışık yakması sonucu gerçekleştiğini belirterek, "İhvan-ul Müslimin'in (Müslüman kardeşlerin) daha dikkatli ve tedbirli hareketlerle yeniden Mısır siyaset sahnesinde yerini alması gerektiğini" söyledi.

Alaeddin Burucerdi yaptığı açıklamasında, Mısır'da yönetimi ele geçiren ordunun, erken genel seçim vaadinden bulunduğunu hatırlatarak, "ihvan-ul Müslim'in, yeni bir fırsat verilmesi halinde yeniden iş başına gelebileceğini söyledi. İhvan-ul Müslimin'in, bu süreçte daha dikkatli hareket ederek, ordu ile dilayog kurarak, ülkede huzurlu siyasi ortamı sağlayarak adımlar atması gerektiğini belirten Alaeddin Burucerdi, "Muhammed Mursi'nin yeniden iş başına gelmesi mümkün olmayabilir fakat İhvan-ul Müslüm'in daha tedbirli ve kendini daha iyi anlatarak ülkenin siyasi geleceğinde yerini almalıdır" diye konuştu.

BM GENEL SEKRETERİ BAN, DIŞİŞLERİ BAKANI AMR'LA GÖRÜŞTÜ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr ile telefonda görüştü.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ban, Mısır'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "ordunun sivil yönetim ve anayasal işlere müdahalesinden derin endişe duyduğunu" kaydetti.

Mısır'da temel hak ve özgürlüklerin korunmasının önemini vurgulayan Ban, şiddet olaylarının ve özellikle kadınlara yönelik cinsel saldırıların bir an önce sona ermesini istedi.

Mısır halkının taleplerini eskiden beri desteklediğini bildiren Genel Sekreter, sorunun aşılması için politik yelpazedeki bütün tarafların katılımı ve diyalogla hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Ban, Mısır'da sivil yönetimin hemen oluşması ve seçimler için yol haritasının belirlenmesinin de önemini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile yaptığı görüşmede, "Askeri darbe söylemi, ülkedeki durumun gerçeğini yansıtmıyor. Ordu, yalnızca ülkenin ve vatandaşların güvenliğini korumakla görevlidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, mevkidaşı Kerry ile ordunun yönetime el koyarak Mursi'yi görevden almasına ilişkin telefon görüşmesi yaptığı belirtilen Amr, şunları kaydetti:

"Mısır'da yaşananlar iradenin, büyük kalabalıklarla sokağa dökülen halkın taleplerinin ve farklı siyasi çevrelerin taleplerinin gerçek yansımasıydı. Silahlı kuvvetler, ülkeyi felakete sürüklenmekten korumak için kendisini bu taleplere cevap vermek zorunda hissetti. Mısır ordusunun, yol haritası tüm siyasi tarafların onayıyla belirlendi. Askeri darbe söylemi, ülkedeki durumun gerçeğini yansıtmıyor. Ordu, yalnızca ülkenin ve vatandaşların güvenliğini korumakla görevlidir. Geçiş sürecinde, siyasete müdahaleleri söz konusu değildir."

Dışişleri Bakanı Amr, 1 Temmuz'da ülkede meydana gelen devrik lider Muhammed Mursi karşıtı gösteriler üzerine istifasını sunmuş ancak Başbakan Hişam Kandil tarafından istifası kabul edilmemişti. Amr, ordunun yönetime el koymasının ardından görevine devam etme kararı almıştı.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi, önceki gün, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, seçim yapılana kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini, anayasanın askıya alındığını ve geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını" belirtmişti.

Mısır'da geçici cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur da yemin ederek görevine başladı.

3 AY İÇİNDE ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Mısır'da Güçlü Mısır Partisi Başkanı Abdulmunim Ebu'l Futuh, 3 ay içinde erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

Ebu'l Futuh kendi web sitesinde yayımladığı açıklamada, "Halk meşruiyetin temelidir. Bu nedenle 3 ay içinde cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmalı ve Mısır, halk tarafından seçilmiş yeni cumhurbaşkanına kavuşmalıdır" ifadesini kullandı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin gözaltına alınmasını eleştiren Futuh, "Kanun dışı bu gözlatıları kınıyoruz. Ötekini kabul etmek ve birlikte yaşamayı öğrenebilmek toplumsal barışın sağlanmasının tek garantisidir" değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik güçleri, İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii, eski Genel Mürşid Mehdi Akif ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkanı Saad el-Katatni'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda İhvan liderini "yargıya hakaret" suçlamasıyla gözaltına almıştı.

KATAR'DAN MISIR'A TEBRİK

Katar, Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından cumhurbaşkanlığa getirilen Adli Mansur'u tebrik etti.

Katar Emiri Şeyh Temim, Mısır ordusunun Muhammed Mursi'yi Cumhurbaşkanlığı görevinden almasının ardından yerine geçen Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'a tebrik mesajı yolladı.

Şeyh Temim'in ardından Başbakan Abdullah bin Nasir Al Sani de Mansur'a tebrik mesajı gönderdi.

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Katar'ın, kardeş Mısır'a desteğinin devam edecek" denildi.

Açıklamada, ''Katar, her zaman kardeş Mısır halkının iradesinin, demokrasi ve sosyal adalete ulaşma yolunda yaptığı seçimlerin arkasında olmuştur. Katar, bundan sonra da Mısır ile kurduğu kardeşçe ilişkileri sürdürmeye ve halkın çıkarlarına hizmet doğrultusunda bu ilişkileri daha da güçlendirmeye kararlıdır'' ifadeleri yer aldı.

Bir hafta önce görevi babası Şeyh Hamad'dan devralarak Katar'ın yeni emiri olan Şeyh Temim'in, ülkenin dış politikasında bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusuydu. Katar, Şeyh Hamad'ın iktidarı süresince Mısır'ın en önemli müttefiklerinden biri olmuş ve Mursi'ye desteğini açıkça ifade etmişti. Şeyh Hamad, devrimden sonra ekonomisi kötüye giden Mısır'a 7.5 milyar dolarlık yardımda bulunma sözü vermişti.

Adli Mansur'a, diğer Körfez ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn'den saatler sonra tebrik mesajı yollayan Katar hükümetinin, Şeyh Temim döneminde Mısır ile ilişkilerinin ne olacağı merak edilen konuların başında geliyor.

GAZZE HALKI ENDİŞELİ

Mısır'da ordunun yönetime el koyması Gazze halkında tedirginliğe yol açtı.

Halk, Mısır'da yaşanan gelişmelerden dolayı uzun yıllardır karadan, denizden ve havadan İsrail ablukası altındaki Gazze'nin dış dünyaya açılan tek sınır kapısının kapanacağı endişesi taşıyor.

Mısır'da yaşanan gelişmeler doğrultusunda Gazze sokaklarının nabzını yoklayan AA muhabirine konuşan Muhammed Ebu Seman, Mısır'da güvenlik ve siyaset alanlarında zafiyet yaşanmasının Gazze'ye olumsuz yansıyacağını düşündüğünü söyledi.

Ebu Selman, "Her şeye rağmen Mısır halkına, Filistinlilerin açlık çekmesine izin vermeyecekleri konusunda güveniyorum" diye konuştu.

"Gazze'de insani kriz yaşanır"

Öğretmen Yusuf Ebu Adi, Mısır'da yaşanan kriz nedeniyle Gazze-Mısır arasındaki tünellerin uzun süre kapalı tutulacağını tahmin ettiğini, bu durumun devam etmesi halinde ise Gazze'nin dış dünyaya açılan tek kapısı ve ithalatının ana kaynağı olan Refah Sınır Kapısı'nın dahi kapatılabileceğini öne sürdü.

Ebu Adi, "Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması durumunda 2007 yılından beri havadan, karadan ve denizden İsrail ablukası altında olan Gazze'de insani kriz yaşanır" dedi.

Konfeksiyon mağazası sahibi Arif el-Daa, Gazze Şeridi'nin yakında boğucu abluka altında kalacağını, tüneller ve Refah Sınır Kapısı kapanacağı için de yakıt, inşaat malzemesi ve gıda gibi temel yaşam maddelerinde kıtlık yaşanacağını savundu.

Devlet memuru Salah el-Afifi, Gazze-Mısır arasındaki tünellerin kapalı kalması halinde Gazze'nin tamamen kuşatma altında olacağına dikkati çekti.

Gazze Şeridi'ndeki Hamas yönetimi Mısır'ın içişlerine müdahil olmadığını belirtmiş ve Mısır'da askerin yönetime el koymasına ilişkin yorum yapmayı reddetmişti.

Sınır ve Tüneller Kurumu kaynaklarından yapılan açıklamada, 29 Haziran'dan itibaren tünellerdeki faaliyetlerin tamamen durduğu bilgisi verilmişti.

Gazze'de 2006 yılında Hamas'ın seçimleri kazanmasının ardından uygulanan İsrail ablukası ve Refah Sınır Kapısı'nın Mısır'daki Hüsnü Mübarek rejimi tarafından kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmişti.

Gazze-Mısır sınırında, binin üzerinde tünel bulunduğu tahmin edilirken, bu tünellerden, başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvandan otomobile kadar Gazze halkının ihtiyacı olan birçok malzemenin yanı sıra akaryakıtın da geçirildiği biliniyor.

YEMEN DARBEYİ KINADI

Yemen'deki koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Yemen Birlik Partisi, Mısır ordusunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alması ve anayasayı askıya almasını kınadı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yanlısı parti, yaptığı açıklamada, "Mısır ordusu halkın iradesine karşı darbe yapmış ve Mısır halkının yüzlerce şehit verdiği 25 Ocak devriminin ilk kazanımı olan demokratikleşme sürecini baltalamıştır" ifadesine yer verdi.

Parti açıklamasında, dini şahsiyetleri halkın iradesiyle seçilmiş cumhurbaşkanının görevden alınmasıyla sonuçlanan "askeri darbeyi" kınadı.

Mursi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2012 seçimlerinin övüldüğü açıklamada, ordunun yönetime el koyması "eski rejimin ve onun müttefiki olan güçlerin başarısız bir girişimi" olarak tanımlandı.

Öte yandan, Yemen Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansur Hadi, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a yeni görevi münasebetiyle tebrik mesajı gönderdi.

Hadi mesajında, "Mısır halkı ve ulusal güçler, 25 Ocak devriminden sonra 30 Haziran devriminin hedeflerini gerçekleştirmek üzere cumhurbaşkanlığı görevini size devretmiş bulunuyor. Bu münasebetle ben de sizi şahsım ve Yemen halkı adına tebrik ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

(AA)


« ANA SAYFAYA DÖN
   |   
« ÖNCEKİ HABER
  |  
SONRAKİ HABER »
Etiketler:
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
Tüm milletlerin amacı Kudüsü müslümanların elinden almak ama alamicaksınız kafirler alamicaksınız... Allahım sen müslümanları koru...
Misafir - 19:02, 07 Temmuz 2013 Pazar
gezide sokağa çıkanların alayı avrupadan para aldılar üç beş niyazi de gazlarına geldi olay bundan ibaret ha Türk bayrağını yakan chp lileri soracak olursanız onlar chp li anlayan anladı
Misafir - 18:30, 05 Temmuz 2013 Cuma
Gezi gazına ne oldu. Bak kurşunlar yağıyor. Nerede özgürlük twitçileri. Zaten istenen bu idi darbe olana kadar bağır sonra sonsuza kadar sus. Değil mi? sizi gidi....
Misafir - 17:37, 05 Temmuz 2013 Cuma
halen seçim diyorlar yine aynı kişiler kazanırsa ne olacak darbe mi?
Misafir - 16:08, 05 Temmuz 2013 Cuma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
ABD’den Mısır ile stratejik ilişkiye devam kararıABD’den Mısır ile stratejik ilişkiye devam kararı
1974'ten bu yana inşa edilen İskenderiye Kütüphanesi 2002'de tamamlandı1974'ten bu yana inşa edilen İskenderiye Kütüphanesi 2002'de tamamlandı
Nil Nehri'nde iki gemi çarpıştı: 15 ölü- Son DakikaNil Nehri'nde iki gemi çarpıştı: 15 ölü- Son Dakika
Kahire'de İtalyan Konsolosluğu'na bombalı saldırı düzenlendiKahire'de İtalyan Konsolosluğu'na bombalı saldırı düzenlendi
CANLI CANLI... - Giymeden önce bir kez daha düşününCANLI CANLI... - Giymeden önce bir kez daha düşünün
SARAY İÇİN YENİ SÜREÇ - Mahkeme o planı iptal etme kararı aldıSARAY İÇİN YENİ SÜREÇ - Mahkeme o planı iptal etme kararı aldı
18 METRE BOYUNDA VE... - Karaya vuran dev yaratık korkuttu18 METRE BOYUNDA VE... - Karaya vuran dev yaratık korkuttu
HER ÖNÜNE GELENİN... - Tuğba Özerk'in bu sözleri ortalığı karıştırdıHER ÖNÜNE GELENİN... - Tuğba Özerk'in bu sözleri ortalığı karıştırdı
PARAMPARÇA OLUYORLAR - Tüyler ürperten Budist töresiPARAMPARÇA OLUYORLAR - Tüyler ürperten Budist töresi
BÖYLE KAYDEDİLDİ - İşte iki teröristin vurulma anı BÖYLE KAYDEDİLDİ - İşte iki teröristin vurulma anı
ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ - Limonlu su tüketmenin...ÖYLE BİR FAYDASI VAR Kİ - Limonlu su tüketmenin...
İŞTE O İFADELER - ABD'den flaş IŞİD ve PKK açıklamasıİŞTE O İFADELER - ABD'den flaş IŞİD ve PKK açıklaması
DAVA AÇILDI - Dünya devinde yolsuzluk skandalıDAVA AÇILDI - Dünya devinde yolsuzluk skandalı
ÇOK SAYIDA YARALI VAR - Yolcu otobüsü ile TIR çarpıştıÇOK SAYIDA YARALI VAR - Yolcu otobüsü ile TIR çarpıştı
HALK ONU İŞARET ETTİ - Son anket kaosun nedenini belirlediHALK ONU İŞARET ETTİ - Son anket kaosun nedenini belirledi
OLMAYAN BİR KONUŞMA İÇİN - CHP'den şok Karaca ve Baransu raporuOLMAYAN BİR KONUŞMA İÇİN - CHP'den şok Karaca ve Baransu raporu
HEPSİNDEN HABERİMİZ VARDI - Çözüm süreciyle ilgili tarihi itirafHEPSİNDEN HABERİMİZ VARDI - Çözüm süreciyle ilgili tarihi itiraf
'MEMUR 3 PUAN ALACAKLI' - Toplu sözleşmede ses getiren polemik'MEMUR 3 PUAN ALACAKLI' - Toplu sözleşmede ses getiren polemik
BU NUMARAYI AÇAN YANDI - Telefonu çaldı, cevap verince 25 lira ödediBU NUMARAYI AÇAN YANDI - Telefonu çaldı, cevap verince 25 lira ödedi
KAFALAR İYİCE KARIŞTI - Melo'nun menajerinden şaşırtan çıkışKAFALAR İYİCE KARIŞTI - Melo'nun menajerinden şaşırtan çıkış
BİR TIK ÖTENİZDE... - Google dünyayı işte burada saklıyorBİR TIK ÖTENİZDE... - Google dünyayı işte burada saklıyor
ŞEHİDE KÜRTÇE AĞIT - Ailelerin feryadı yine yürekleri dağladıŞEHİDE KÜRTÇE AĞIT - Ailelerin feryadı yine yürekleri dağladı