haberL haberR
3 facebook twitter googleplus

2013 ÖSYS Tercih Robotu ve Tercih Kılavuzu için tıklayın

Ana Sayfa » Gündem » 2013 ÖSYS Tercih Robotu ve Tercih Kılavuzu için tıklayın haberi
12 Temmuz 2013 Cuma, 14:36
ÖSYM'nin LYS sonuçlarını açıklaması ile birlikte adaylar, tercih robotlarına akın etti. LYS puanını öğrenen adaylar en doğru tercihi yapmak için güvenilir tercih robotlarını arıyorlar. LYS 1. lerinin dershanesi FEM'in tercih robotu en fazla tercih edilen tercih robotu oldu.
2013 ÖSYS Tercih Robotu ve Tercih Kılavuzu için tıklayın
BUGÜN'ün "Doğru Tercih Rehberi" yazı dizisi sürüyor. FEM Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, ÖSYM'nin tercih kılavuzunda yaptığı değişikliklerin kritik önemde olduğunu vurguladı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzu'nda bazı değişikliklere gitti. FEM Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, yapılan değişikliklere açıklık getirdi. 2012 tercih döneminde başarı puanları hesaplanırken "okulun ağırlıklandırması" eklenmişti.

Bu sene ise yerleştirme puanları hesaplanırken okulun ağırlıklandırması dikkate alınmadan başarı puanları hesaplanacak. Ardıç, başarı puanı hesaplamasına şu örneği verdi: "Bu yıl okulunda en düşük seviyede bulunan bir öğrenciye başarı puanının etkisi 250 X 0.12=30 puan olurken, okul birincisine ise 500 X 0.12= 60 puan olacak. Meslek liseli öğrencilere başarı puanının katkısı minimum 250 X (0.12+0.06) = 45 puan ve maksimum 500 X (0.12+0.06) = 90 puan olacak. Başarı puanı sınırı 100'den 250 çekildi. En yüksek başarı puanı ise 500 olarak devam edecek."

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYS KONTENJAN KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


BİREYSEL BAŞARI DAHA ÖNEMLİ

2012 yılında birçok meslek yüksekokullarındaki bazı bölümlerin dört yıllık lisans programlarına dönüştürüldü. Bu nedenle adayların en son güncellenen ÖSYM2013 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu dikkate almaları gerekiyor. ÖSYM, yerleştirmeyi adayların tercih sıralamasını değil, her adayın bireysel başarısını göz önüne alarak yapıyor.

Örneğin, A,B,C adaylarının aynı türden puanları sırasıyla 400.001, 400.002 ve 400.003 olsun. Bu adaylar, tercih ettikleri aynı programı Adayı 1. tercihinde, B adayı 20. tercihinde, C adayı 30. tercihinde yer versin. Değerlendirmede bu bölüm, tercihinde 30. sırada yer vermesine rağmen puanı 400.003 olan C öğrencisi yerleşecektir."


İSTEMEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ KESİNLİKLE YAZMAYIN

"Tercih dönemine gelince, bu süreci kazasız atlatabilmeniz için elbette öncelikle bir rehber uzmandan destek almanızı önerilmektedir. Bu aşamada yapacağınız en hayati hata, 'neresi olursa olsun yerleşeyim' düşüncesiyle hareket etmek olacaktır. Tercihlerinizin sorumluluğu birinci derecede size aittir.

ÖSYM Başkanı'nın açıklamalarında da belirttiği gibi 30 tercih hakkını kullanırken başarı sırası temel alınmalıdır. Ancak artan kontenjanlar ve başvuruların az olması nedeniyle başarı sırasında da bu yıl kaymalar yaşanacaktır, bu yüzden adayların tercih listesini belirlerken geniş bir yelpaze oluşturmalarında fayda var."

‘PUANIMYANMASIN MANTIĞI HATALI’

Tercih sürecinde karşılaşılan durumlardan biri de 'puan kaybolmasın' düşüncesiyle istenmeyen fakat puanı yüksek bölümlere yer verilmesidir.  Adayın puanım boşa gitmesi kaygısıyla tercihlerinde en başa istemediği, ancak puanı çok yüksek bir bölüm yazması yapılabilecek en büyük hatadır. Önemli olan puan yanıp yanmaması değil, hangi bölümde okumak istediğidir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki, üniversite ve bölüm puanları değişkenlik göstermektedir. Bazı dönemlerde popüler bölüm elektronik mühendisliği olurken, bazı dönemler bilgisayar mühendisliği olabilir.

 Kontenjanları artan bölümler

ÖSYM ihtiyaçlar doğrultusunda bazı bölümlerin kontenjanında artışa gitti. Özellikle tıp ve hukuk fakültesi kontenjanları yüzde 25 oranına kadar artma olurken ilahiyat fakülteleri kontenjanlarındaki artış yüzde 15 seviyesinde oldu.
LİSE ÖĞRETMENİ FEN EDEBİYAT'TA

Eğitim fakültelerin yeniden yapılandırılması ve ihtiyaca göre öğretmen branşlarının belirlenmesine bağlı olarak YÖK, 2013-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda söz konusu öğretmenlik bölümlerine yer vermedi. 2013 yılı itibariyle biyoloji öğretmenliği, fizik öğretmenliği, matematik öğretmenliği, kimya öğretmenliği, tarih, coğrafya, felsefe grubu ve Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümlerine öğrenci alınmayacak.Yerleştirme nasıl oluyor?

Önce Y-LYS puanları büyük olandan başlayarak başarıya göre sıralanır. Sonra tüm yükseköğretim programları için o programı seçen adaylar puanlarına göre sıralanır. Böylece her aday, tercih ettiği bütün programların -tercih geçerliyse- listesinde yer alır.  
Yükseköğretim programlarının puana göre sıralı aday listeleri, programların kontenjanları ve öğrencilerin tercihleri dikkate alınarak tek tek incelenir. Adayın, puanı yüksek olana öncelik verilerek kesin kayıt hakkı elde ettiği program belirlenir ve yerleştirilen aday öteki programların listesinden çıkarılır. Birinci tercihine yerleştirilemeyen adayların sırayla diğer tercihlerine bakılır.

Tutarlılık denetlemesi

Adaylar tüm tercihleri oluşturduktan sonra bir uzman gözetiminde "tercih tutarlılık denetlemesi" yapmalıdırlar. Bu denetleme yapılırken her program tek tek bir alttaki program ile karşılaştırılmalı, en çok istenen program üste yazılmalıdır. Ayrıca şu faktörleri de göz önünde bulundurun:
-Doğru tablolardan tercih yapıldı mı?

-Listenizdeki programların giriş için aradıkları bütün özel koşulları taşınıyor mu?

-Listenizdeki programlarla mezuniyet alanı aynı mı? Farklı ise tercih sıraları doğru mu?

-Listenizdeki programların sırası gerçekten istek sırasına uygun mu?  

-Listedeki programların kodlarını kontrol edin.

Şehir mi önemli üniversite mi?

Adaylar çoğu zaman yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimindedir. Öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli ise ailesi veya arkadaşları öğrenciyi bu seçiminden alıkoymamalı. Bu gibi durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmen ortak bir anlayışla karar vermeli.

Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde önemli bir referans oluşturur. Fakat bu durum her meslek için geçerli değildir. Örneğin, ilaç ihtiyacı olan bir müşteriyi eczacının mezun olduğu üniversite pek ilgilendirmez. Bu yüzden öğrencinin bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemelidir.

En sık yapılan tercih hataları

- Vakıf üniversitelerinin burslu ya da burssuz programlarının özel koşullarını göz önünde bulundurmadan tercih yapmak

-Tercih listesini doldurmak için istek dışı yükseköğretim programları yazmak

-Bölümlerin başarı sırasını ve puanını göz önüne almayarak tercih yapmak

-Bölümlerin özel şartlarına dikkat etmeden tercih yapmak

-Meslekleri ve üniversitelerin bulunduğu şehirleri tanımadan tercih yapmak

DİZİDE NELER VAR?

-Okul birincilerinin avantajları neler?

-İş garantili ve en çok kazandıran meslekler hangileri?

-2013- ek yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

-Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri hangi önceliklere göre yapılıyor?

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ


Etiketler : LYS, ÖSYM, FEM, 2013 LYS, TERCİH ROBOTU