haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

2014 SEÇİM SONUÇLARI - YEREL SEÇİM SONUÇLARI - 30 MART SEÇİM SONUÇLARI

03 Nisan 2014 Perşembe, 14:30
2014 Yerel Seçim sonuçları açıklandı. 2014 Yerel Seçimlerde hangi illerde hangi parti kazandı? Partiler Seçim Sonuçlarına itiraz etti. İtirazlar kim tarafından yapıldı? 2014 Yerel Seçimlerde tekrar oy sayımına gidilen illerde sonuçlar ne oldu? Seçim sonuçlarıyla ilgili tüm detaylar bugun.com.tr'de
2014 SEÇİM SONUÇLARI - YEREL SEÇİM SONUÇLARI - 30 MART SEÇİM SONUÇLARI
2014 Yerel Seçim sonuçları açıklandı. Partiler 30 Mart'ta gerçekleşen Yerel Seçim Sonuçlarına itiraz etti. 2014 Yerel Seçimlerde hangi illerde hangi parti kazandı? İtirazlar kim tarafından yapıldı? 2014 Yerel Seçimlerde tekrar oy sayımına gidilen illerde sonuçlar ne oldu? 2014 Yerel Seçim sonuçları ve 2014 Yerel Seçimlerde sandıklardan çıkan oyların son durumu ile ilgili bilgiler haberimizin detaylarında. 2014 Yerel Seçim Sonuçlarıyla ilgili tüm detaylar bugun.com.tr'de (2014 Yerel Seçim Sonuçları)

2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARINI BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZİL İL SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINBÜYÜKSEHİRLERDE SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINAK PARTİ'NİN KAZANDIĞI İLLER İÇİN TIKLAYIN

CHP'NİN KAZANDIĞI İLLER İÇİN TIKLAYIN

MHP'NİN KAZANDIĞI İLLER İÇİN TIKLAYIN

BDP'NİN KAZANDIĞI İLLER İÇİN TIKLAYINCHP Yalova'yı 6 oyla geri aldı

Yalova'da CHP ve AK Parti'nin yaptığı itirazlar üzerine 124 sandıktaki oylar yeniden sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını 5 oy farkıyla CHP'nin kazandığı iddia edildi.

Yalova Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP ve AK Parti'nin itirazları üzerine geçersiz sayılan oylar yeniden incelendi. İncelenme sonrasında daha önce 1 oy farkla seçimi kaybeden CHP adayı Vefa Salman, bu kez 6 oyla belediye başkanlığına seçildi.

Yalova Belediye Başkanlığı seçiminde 124 sandıkta geçersiz oylar için itiraz edildi. Merkez İlçe Seçim Kurulu sabah geç saatlere kadar inceleme yaptı. İncelemelerin ardından CHP adayı Vefa Salman 27 bin 229 oyla belediye başkanlığına seçildi. İtirazlar öncesinde 1 oy farkla önde olan AK Parti adayı Yakup Koçal ise 27 bin 223 oy aldı.

Diğer partilerin aldıkları oylar ise şöyle oldu: MHP adayı Ahmet Kaplan 3 bin 390, HDP adayı Tuncay Turanlı 2 bin 101, SP adayı Celal Korkmaz bin 298.

SEÇİMİ KAZANAN VEFA SALMAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Yapılan itirazlar sonrasında tekrar sayılan oylardan 6 oy farkla Vefa Salman çıkınca gözyaşlarını tutamadı. Vefa Salman’ı süreç boyunca adliye bahçesinde çok sayıda vatandaş yalnız bırakmadı. Sayım sonrasında alınan kararı açıklayan Yalova Milletvekili CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "İkinci kez yine biz seçildik." dedi.

“Bugün 1-0 değil, 2-0 yaptık. Pazar günü bir seçim kazandık, bugün bir seçim daha kazandık. Bu 2-0 oldu." diyen İnce, sözlerine şöyle devam etti: "AKP bütün itirazlarını yaptı. Bütün itirazları sonucunda Sayın Vefa Salman 27 bin 229 oyla Yalova’nın yeni belediye başkanıdır. AKP’nin yaptığı bütün itirazlar karara bağlanmıştır. Bu saatten sonra çalınmadığı sürece hiçbir şey değiştirilemez çünkü bütün itirazlar kurul tarafından karara bağlanmıştır. Bilgileri, belgeleri elimizdedir. Bu süreçte sandık başlarında hakkımızı yedirmeyen, sandık başlarında okul bahçelerinde 1 oyumuza zarar gelmemesi için canla başla çalışan tüm sandık görevlilerine, sağcılara-solculara, ülkücülere-ulusalcılara, başörtülülere-başı açıklara, doğululara-batılılara, herkese bütün cumhuriyetçilere, bütün Atatürkçülere, bize, partimize adayımıza gönlünü açan bütün yurttaşlarımıza, Alevilere, Sünnilere, Şafilere hiçbir ayrım yapmadan bütün Yalova’daki yurttaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Türkiye’de artık bir ‘Yalova modeli’ vardır. ‘Yalova modeli’ Atatürk’ün kentine sahip çıkmıştır. Atatürk’ün kenti cumhuriyet düşmanlarına, kutsal ittifakçılara prim vermemiştir. Yalova emin olun ki cumhuriyetin kalesi olacaktır. Yalova Türkiye’nin butik İzmir’i olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Yalova’nın yeni Belediye Başkanı Vefa Salman ise duygularını şöyle dile getirdi: “Ben en başından beri kazanacağıma yürekten inanmıştım. Televizyonlara konuşurken de söyledim, bu seçimi biz aldık dedim. Sakindim ve hiç heyecan yoktu. Onların beni telkin etmesi gerekirken onları ben telkin ettim. Adalet de ikinci kez tecelli etti. Sadece taraflarımın değil bütün Yalova’nın belediye başkanı olacağım.”

VEFA SALMAN'IN ÖZ GEÇMİŞİ

Yalova'nın CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman, 1965 yılında Yalova'da doğdu. 1987 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni bitirerek iş hayatına atıldı. 20 yıldır Yalova'da ticari yaşamının içerisinde bulunan Salman, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yalova Temsilciliği ve Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı.

Yalova'da, Fenerbahçeliler Derneği Başkanlığı, üç dönem Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Murahhas üyeliği, bir dönem Yalova Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyeti üyeliği ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin kuruculuğu, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulunan Salman'ın, kaleme aldığı şiirlerini iki ayrı kitapta topladı.

İngilizce Öğretmeni Dilek Salman ile evli olan Vefa Salman'ın, Özgün Salman adındaki oğulları, 14 Ağustos 2012'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Salman'ın önem verdiği projelerinden biri 'Gelişmiş Kent Kimliği' projesi.

ANKARADA SON DURUM NE?

Mansur Yavaş'tan Ankara seçim sonuçları için YSK'ya başvuru


Resmi olmayan sonuçlara göre Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Melih Gökçek’in gerisinde kalan CHP’nin adayı Mansur Yavaş, itiraz süresinin uzatılması için YSK’ya başvurdu.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz süresinin uzatılması için Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na başvuruda bulundu.

Yavaş, CHP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilere açıklamada bulundu. İlçe seçim kuruluna tutanakların kesinleştirilmemesiyle ilgili bir başvuru yaptıklarını ifade eden Yavaş, "Eğer kesinleşmeme yönünde karar verirlerse zaman kazanmış olacağız" dedi. Yavaş, "Ancak her ihtimale karşı çalışmalarımıza burada 500 kişiyle devam ediyor, o sonuçlar orta çıktığı zaman bilgi vereceğim. Şu an somut bir bilgi yok, 500 kişi fiilen çalışıyor şu anda" diye konuştu.

Yavaş, "Birleştirme tutanakları geldi, yayınlanıyor. Eğer bunlar kesinleşirse, onlar kesinleştikten sonra hemen itiraz süreniz başlıyor. Ancak kanunda diyor ki "Bu tutanaklar Salı günü saat 17.00'den itibaren kesinleşir'. Çünkü ilçelere yapılan itirazların sonuca bağlanması lazım. Tutanaklar kesinleşirse, ilçelere itiraz hakkınız kalmıyor. Ondan dolayı. Süreyi uzatmak istiyoruz, çünkü 12 bin 400 tane tutanak tek tek inceleniyor" dedi.

Yavaş, gençlere destek olmak amacıyla Genel Merkeze geldiğini ifade eden Yavaş, "500 tane genç çalışıyor şu anda Ankaralı oyuna sahip çıkıyor. Kullanılan bütün oyları gözden geçiriyoruz. Yanlışlıkla, bilerek veya bilmeyerek sağa sola yazılan oylar var. Bunların bir kısmını tespit ettik. Buradaki derdimiz şu, Ankaralının bir tek oyu boşa gitmesin. Demokrasi yerini bulsun" dedi.

Başkent Ankara'da inanılmaz bir seçim yarışı vardı. Başkent nefesini tuttu kesin sonuçları bekliyor. Gün boyu hem CHP hem Ak Parti seçimi kendisinin kazandığını öne sürdü. Melih Gökçek ise sabaha karşı 'Seçimi 30 bin oy farkla kazandık' açıklaması yaptı.
Anadolu Ajansı verilerine göre ise sandıkların 99,67'si açıldı. AK Parti yüzde 44,75 CHP yüzde 43,82 oy oranında.
Cihan haber Ajansı'nın geçtiği verilere göre oyların yüzde 99.21'i belli oldu. AK Parti adayı Melih Gökçek bu sonuçlara göre yaklaşık 27 bin oy farkıyla öndeydi.

Melih Gökçek: İtiraz edeceğiz, oy farkı artacak

Ankara'da nefes nefese bir seçim yarışı yaşandı. Dün yaptığı açıklamayla seçimi kazandığını belirten Melih Gökçek, Ankara'da 90 binden fazla oyun iptal edildiğini vurguladı.

5 YIL DAHA ANKARA'YI BİRLİKTE İDARE EDECEĞİZ

Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandığı belirten Melih Gökçek, bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi binasında çalışanlar ve partililer tarafından karşılandı. Belediyenin konferans salonunun bulunduğu binanın balkonundan AK Parti ve Türkiye bayraklarıyla bekleyenlere seslenen Gökçek, "Ankara'da bugüne kadar aldığımız dualar ve Ankaralıların desteğiyle bir sefer daha 5 yıl Ankara'yı Allah ömür verirse birlikte idare edeceğiz" diye konuştu.

Geçersiz sayılan oylar ve partiler arası oy farkı ortaya çıktı

Tartışmalı illerdeki geçersiz sayılan oylar, çekişen partiler arasındaki oyları katladı

30 Mart yerel seçim lerinin ardından sonuçları küçük farklarla belli olan Antalya, Ankara, Kastamonu, Ardahan, Yalova ve Ağrı gibi illerde geçersiz sayılan oylar çekişen partiler arasındaki oyları katladı. Çekişmeli altı ilde de geçersiz oyların sayısı iki parti arasındaki oy farkından katbekat yüksek.

İşte o iller:

ANTALYA (Açılan sandık %99,85)

Oy farkı: 11.745

Geçersiz oy: 43.058

AKP : %35,95
CHP : %35,08

AKP oy sayısı: 484.244
CHP oy sayısı: 472.499

***

ANKARA (Açılan sandık %99,85)

Oy farkı: 31.904

Geçersiz oy: 123.275

AKP: % 44,79
CHP: % 43,78

AKP oy sayısı: 1.413.707
CHP oy sayısı: 1.381.803

***

KASTAMONU (Açılan sandık %99,56)

Oy farkı: 98

Geçersiz oy: 1.706

AKP: %45,70
MHP: %45,54

AKP oy sayısı: 27.597
MHP oy sayısı: 27.499

***

ARDAHAN (Açılan sandık %100)

Oy farkı: 55

Geçersiz oy: 251

AKP: %34,24
CHP: %33,68

AKP oy sayısı: 3.375
CHP oy sayısı: 3.320

***

AĞRI (Açılan sandık %100)

Oy farkı: 201

Geçersiz oy: 1833

BDP: %45,92
AKP: %45,47

BDP oy sayısı: 20.551
AKP oy sayısı: 20.350

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI - Büyükşehirlerde Ne Oldu?

Adana MHP önde oy oranı yüzde 35

Ankara AK Parti önde oy oranı yüzde 47

Antalya AK Parti önde oy oranı yüzde 38

Aydın CHP önde oy oranı yüzde 44

Balıkesir AK Parti önde oy oranı yüzde 43

Bursa AK Parti önde oy oranı yüzde 50

Denizli AK Parti önde oy oranı yüzde 47

Diyarbakır BDP önde oy oranı yüzde 50

Erzurum AK Parti önde oy oranı yüzde 59

Eskişehir AK Parti önde oy oranı yüzde 43

Gaziantep AK Parti önde oy oranı yüzde 55

Hatay AK Parti önde oy oranı yüzde 51

İstanbul AK Parti önde oy oranı yüzde 52

İzmir CHP önde oy oranı yüzde 46

KahramanMaraş Ak Parti önde oy oranı yüzde 62

Kayseri AK Parti önde oy oranı yüzde 62

Kocaeli AK Parti önde oy oranı yüzde 52

Konya AK Parti önde oy oranı yüzde 64

Malatya AK Parti önde oy oranı yüzde 63

Manisa AK Parti önde oy oranı yüzde 42

Mardin AK Parti önde oy oranı yüzde 47

Mersin AK Parti önde oy oranı yüzde 39

Muğla CHP önde oy oranı yüzde 46

Ordu AK Parti önde oy oranı yüzde 54

Sakarya AK Parti önde oy oranı yüzde 56

Samsun AK Parti önde oy oranı yüzde 50

Şanlıurfa AK Parti önde oy oranı yüzde 65

Tekirdağ AK Parti önde oy oranı yüzde 41

Trabzon AK Parti önde oy oranı yüzde 62

Van AK Parti önde oy oranı yüzde 44

2014 Yerel Seçimler Sonuçlarına Göre AK Parti'nin Kazandığı İller

ADIYAMAN: Fehmi Hüsrev Kutlu (AK Parti)

AFYONKARAHİSAR: Burhanettin Çoban (AK Parti)

AKSARAY: Haluk Şahin Yazgı (AK Parti)

AMASYA : Cafer Özdemir (AK Parti)

ARDAHAN: Farut Köksoy (AK Parti)

ARTVİN: Mehmet Kocatepe (AK Parti)

BALIKESİR: Ahmet Edip Uğur (AK Parti)

BAYBURT: Mete Memiş (AK Parti)

BİLECİK: Selim Yağcı (AK Parti)

BİNGÖL: Yücel Barakazi (AK Parti)

BOLU: Alaaddin Yılmaz (AK Parti)

BURSA: Recep Altepe (AK Parti)

ÇANKIRI: İrfan Dinç (AK Parti)

ÇORUM: Muzaffer Külcü (AK Parti)

DENİZLİ: Osman ZOLAN (AK Parti)

DÜZCE: Mehmet Keleş (AK Parti

ELAZIĞ: Mücahit Yanılmaz (AK Parti)

ERZİNCAN: Cemalettin Başsoy (AK Parti)

ERZURUM: Mehmet Sekmen (AK Parti)

GAZİANTEP: Fatma Şahin (AK Parti)

GÜMÜŞHANE: Ercan Çimen (AK Parti)

K.MARAŞ: Fatih Mehmet Erkoç (AK Parti)

KARAMAN: Ertuğrul Çalışkan (AK Parti)

KASTAMONU: Tahsin Babaş (AK Parti)

KAYSERİ: Mehmet Özhaseki (AK Parti)

KIRIKKALE: Mehmet Saygılı (AK Parti)

KIRŞEHİR: Yaşar Bahçeci (AK Parti)

KİLİS: Hasan Kara (AK Parti)

KOCAELİ: İbrahim Karaosmanoğlu (AK Parti)

KONYA: Tahir Akyürek (AK Parti)

KÜTAHYA: Kamil Saraçoğlu (AK Parti)

MALATYA: Ahmet Çakır (AK Parti)

MUŞ: Feyat Asya (AK Parti)

NEVŞEHİR: Hasan Ünver (AK Parti)

NİĞDE: Faruk Akdoğan (AK Parti)

ORDU: Enver Yılmaz (AK Parti)

RİZE: Reşat Kasap (AK Parti)

SAKARYA: Zeki Toçoğlu (AK Parti)

SAMSUN: Yusuf Ziya Yılmaz (AK Parti)

SİVAS: Sami Aydın (AK Parti)

ŞANLIURFA: Celalettin Güvenç (AK Parti)

TOKAT: Eyüp Eroğlu (AK Parti)

TRABZON: Fevzi Gümrükçüoğlu (AK Parti)

UŞAK: Nurullah Cahan (AK Parti)

YALOVA: Yakup Koçal (AK Parti)

YOZGAT: Kazım Arslan (AK Parti)

YSK BAŞKANINDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI (SEÇİM SONUÇLARI 2014)

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yapılan itirazlar sonrası yaptığı açıklamada "Bir hata varsa düzeltilir" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, ıslak imzalı tutanaklarda hata olduğuna ilişkin iddialar üzerine, "Islak tutanaklar seçimin teminatıdır. Hata varsa bunlar da düzeltilir. Kimse tedirgin olmasın" dedi.

HATA VARSA DÜZELTİLİR

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarına itirazlara ilişkin açıklama yaptı. Sadi Güven, "İtirazlar yasal çerçeve içinde yapmalıdırlar. Seçim sonuçlarının biran önce açıklanmasını istiyorum. İlçe seçim kurullarına güvensinler. Biz yüzde 90'nın üzerinde sonuçları siyasi partilerle paylaştık. Islak tutanaklar seçimin teminatıdır. Hata varsa bunlar da düzeltilir. Kimse tedirgin olmasın" dedi.

Seçim yasakları bitti

RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada, YSK'nın yayın yasaklarının bu gece saat 24.00'ten itibaren başladığı bildirildi. 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonlarının Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 30. maddesine göre seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esasların Yüksek Seçim Kurulu tarafından düzenlendiği belirtilen açıklamada, "Üst Kurul, medya hizmet sağlayıcılarının seçim dönemlerindeki yayınlarını Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları doğrultusunda izler, denetler ve değerlendirir' hükümlerine yer verilmiştir.

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim dönemlerinde uyacakları yayın ilkelerini 21 Aralık 2013 tarihli 592 sayılı kararı ve 22 Aralık 2013 tarihli 605 sayılı kararıyla belirlemiş ve duyurmuştur. Yüksek Seçim Kurulu'nun 21 Aralık 2013 tarihli ve 592 sayılı kararında 'Medya hizmet sağlayıcılarının seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2014 tarihinden oy verme gününden önceki 24 saate kadar (28 Mart 2014 saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri' ifade edilmiştir" denildi.Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kurul'un 22 Aralık 2014 tarihli ve 605 sayılı kararının sonuç bölümünün 1/f maddesinde ise, 'Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabileceklerine, siyasi partiler veya adayların açık veya kapalı yer toplantılarının radyo ve televizyonlarda canlı olarak yayınlanabileceği, son 24 saat içinde benzeri program ve toplantılar yayınlanamayacağı' belirtilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu kararlarından görüleceği üzere yayın yasakları 28 Mart 2014 tarihinde saat 24.00'den itibaren başlayacak olup, oy verme günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir."

Türkiye, 30 Büyükşehir'in yanı sıra toplam 81 il ve 923 ilçede yerel yöneticilerini seçiyor. Yaklaşık 52 milyon seçmen toplam 194 bin sandıkta oy kullanılıyor. BUGUN.COM.TR'DEN SEÇİM ÖZEL SAYFASI

Türkiye sandığa gidiyor. Yaklaşık 53 milyon seçmen mahalli seçmenin oy kullanma işlemi devam ediyor. En doğru, güncel ve güvenilir seçim sonuçları bugun.com.tr’de.

Oy kullanma işleminin ardından tüm Türkiye'nin gözü, kulağı YSK'da olacak. En doğru, güncel ve güvenilir seçim sonuçları, YSK’nın yasağı kaldırmasıyla birlikte bugun.com.tr'den verilecek. Özel olarak hazırlanan seçim sayfasında, partilere verilen özel renkler sayesinde hangi partinin hangi ilde önde gittiği tek bir harita üzerinde yer alacak. bugun.com.tr’nin seçim sayfasında Cihan Haber Ajansı’ndan gelen verilere ulaşmak ve 81 ilin seçim sonuçlarını anında görmek mümkün.

Türkiye genelinde oy kullanma işlemi bitip sayım işleminin başlamasının ardından açılan sandık sayısı, oyların dağılımı bugun.com.tr’den anında izlenecek.

OY VERME İŞLEMİ DOĞU İLLERİNDE ERKEN BAŞLADI

Türkiye genelinde oy verme işlemi Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00’de başladı saat 16.00’da son bulacak. Yukarıda adları yazılı illerin dışında kalan diğer illerde ise oy kullanma işlemi 08.00'de başladı, 17.00'de ise sona erecek.