haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

AK Parti Belediye Başkan adayları (AK Parti adayları)

Ana Sayfa » Gündem » AK Parti Belediye Başkan adayları (AK Parti adayları) haberi
29 Kasım 2013 Cuma, 19:35
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda AK Parti'nin belediye başkan adaylarından bazılarını açıkladı.
AK Parti Belediye Başkan adayları (AK Parti adayları)
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası'nda düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda partililere hitap eden Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin 15 il ve 6 büyükşehir belediye başkanını açıkladı.  İşte açıklanan AK Parti adayları:

Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Çakır

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun

Sivas Belediye Başkan Adayı Sami Aydın


Tokat Belediye Başkan Adayı Eyüp Eroğlu

Zonguldak Belediye Başkan Adayı Ali Bektaş

Adıyaman Belediye Başkan Adayı Hüsrev Kutlu

Kütahya Belediye Başkan Adayı Kamil Saraçoğlu


Şırnak Belediye Başkan Adayı Ahmet Hamdi Yıldırım

Giresun Belediye Başkan Adayı Yılmaz Can

Aksaray Belediye Başkan Adayı Haluk Şahin Yazgı

Kastamonu Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş

Düzce Belediye Başkan Adayı
Mehmet Keleş

Bolu Belediye Başkan Adayı Alaaddin Yılmaz

Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet Ceylan

Bilecik Belediye Başkan Adayı Selim Yağcı

Çankırı Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı İrfan Dinç

Artvin Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İstanbul milletvekili Enver Yılmaz

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

İşte Başbakan Erdoğan'ın aday açıklamasından önceki konuşmasından önemli satır başları:

Bugün konuşmamım sonunda 21 şehrimizin adaylarını duyurmuş olacağız.

Aday tanıtımlarına geçmeden önce burada szilerle yaklaşan seçimlere ilişkin bazı değerlendirmelerimi paylaşmak arzusundayım. 30 Mart seçimleri için artık son dönemece girmiş bulunuyoruz.

Önümüzdeki seçimin son derece önemli olduğunu ifade ettim. Zira karşımızda hiçbir şey üretmeyen, bir şey üretmek için de çabası olmayan bir muhalefet var. Bizim projelerimiz var, hayallerimiz var, enerjimiz var. Onlar ise var olanla yetiniyor, küçük olsun bizim olsun diyorlar. AK Parti teşkilatı bu farkı bir avantaj olarak görmesin. Evet, onların projesi yok ama nifak üretmek için de bunlara ihtiyaç yok. Bugüne kadar her seçimde ortaya tek bir eser koymadan bu oyları aldılar. Onların daha fazla oy almak gibi hedefleri yok. Ama biz böyle bir rehavetin içinde asla olmayız. Hep daha fazla hizmet vermek için mücadele etmek, fitneye, nifaka karşı son derece dikkatli olmak zorundayız. Çünkü biz millete hizmetkar olmak için yola çıktık.

"SURİYELİ SIĞINMACILAR SEÇMEN YAPILDI" İDDİASI

Şimdiden başladılar, CHP'de bir genel başkan yardımcısı çıkıyor. Güya elinde bir belge, Suriyeli sığınmacılar seçmen yapıldı diye bir iddia ortaya atıyor. Gösterdiği nüfus cüzdanı 2008 yılında TC vatandaşlığına geçen bir Suriyeli'ye ait. Utanmadan, sıkılmadan yollarına devam ediyorlar. Genel müdürleri neyse genel müdür yardımcıları da o. Milletvekilleri de o.

Ar damarı bir kez çatlarsa o insan artık arsızlığı kendisi için bir gıda olarak görmeye başlar. Şimdi birtakım terbiyesizlikler yapıyorlar. Polislere, milletvekillerine, bakanlara karşı ağza alınmayacak sözler sarf ediyorlar. Bunlara karşılık verdiğinizde o kadar hayasızlar ki, bundan memnun oluyorlar.

"ÜSLUBUMUZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ"

Enerjimizi bunlarla harcamayacağız. Hiçbir iddialarını karşılıksız bırakmayacak ama üslubumuzdan da asla taviz vermeyeceğiz. Onlara ihtiyaçları olan çamuru sunmayacağız. Cahille sohbet sordur bilene, çünkü ne gelirse söyler diline. Bizi tahrik etmek için yaptıkları edepsizlikler karşısında çok dikkatli olacağız. Bunun dışında da tuzaklar kurdular. Önümüzdeki 4 ay boyunca,(eliyle Rabia işareti yaparak) bu işaret birilerini rahatsız ediyor. Ama ben hep mazlumların yanında oldum. Bu işareti yapan Mısır'da 20 kadar genç kızımızı içeri atan darbeci yönetimin karşısındayım.

"SADECE FİTNE ÜRETECEKLER"

Önümüzdeki 4 ay boyunca sadece fitne üretecekler. Ne gerekiyorsa yapacaklar. Ellerine ne geçiyorsa kullanacaklar.

Gençler, unutmayın meyve veren ağaç taşlanır. Şunu da unutmayın, onların tuzağı varsa Allah'ın da bir hesabı var, milletin de bir hesabı var. Onlar her yolu meşru görecekler ama biz öyle olmayız. Kaybedeceğimizi de bilsek edep ve haya dairesinden çıkamayız. Edep dairesi yırtılmış, ar damarı çatlamışsa oradan bir kazanç çıksa da o bir kayıptır. Biz işimize bakacağız.

"BİZİM İŞİMİZ GANİMET TOPLAMAK DEĞİL"

Bizim işimiz ganimet toplamak değil. Ganimet peşine düşen en baştan kaybetmiştir. Nasıl olsa kazanacağız diyen seçimi kazansa bile kaybetmiştir.

Ocak, Şubat, Mart'ı beklemeyeceğiz. Şu andan itibaren bu harekete gönül vermiş her bir kardeşimizin mahallelere dağılmalarını istiyorum. Efendim, bu sokağa giremiyoruz. İstersen girersin. Tehdit ediyorlar, taşlıyorlar, asla geri adım atma. Zafer cesaret ister.

Bu hassas süreçte teşkilatımızın kademeleri arasında hiçbir münakaşayı hoş görmeyiz. Meselesi olan varsa meselesini 30 Mart akşamına kadar ertelesin. Biz, her bir adayımızı kılı kırk yaran bir hassasiyetle belirledik. Bir kişinin değil, bütün şehrin hassasiyetlerini gözetiyoruz.

ADAY GÖSTERİLMEYENLERİ UYARDI

Bu süreç aynı zamanda bir samimiyet itirafıdır. Beni aday yapmadılar diye kenara çekilen, mesafe koyan partimizi değil önce lütfen kendi kalbini sorgulasın. Bu kardeşlerimizin içinde bir dönem belediye başkanlığı yapan arkadaşlarımız da olacak. Belediye başkanı olurken hiç böyle konuştunuz mu? Peki şimdi belediye başkan adayı olmayınca niye rahatsız oluyorsunuz diye sorulmaz mı?

"BİZE SADECE BETON BİLGİSİ LAZIM DEĞİL"

Biz millet olarak köklü bir tarih mirasının üzerinde bulunuyoruz. Medeniyet, Medine yani şehir kelimesinden türemiş bir kavramdır. Ahlak, sanat, siyaset, hatta dini düşünce kırdan ziyade şehirde gelişir. Şehir insanların bir arada yaşadığı yerdir. Bizim kendi tarihimiz, şehirler inşa etmiş bir tarihtir. En başta belediye başkanlarımızdan şehir tarihimizi çok iyi incelemelerini rica ediyorum. Bize sadece beton bilgisi lazım değil. Bize sadece asfalt bilgisi lazım değil. Bize yaşanabilecek bir şehir muhayyilesi lazım. Şehirlerimiz insan için imar edilmiştir. İnsanın hizmeti için imar edilmiştir. Şehir en çok da çocuklar için tasarlanmıştır.