haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

Gündem

14 Ekim 2013 Pazartesi, 12:54
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Gündem » Mehmet Görmez vakfe duasını yaptırdı-HAC 2013

Mehmet Görmez vakfe duasını yaptırdı-HAC 2013

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, vakfe duası yaptırdı...
Mehmet Görmez vakfe duasını yaptırdı-HAC 2013 Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, vakfe duası yaptırdı...
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Arafat'ta hacı adaylarına yaptırdığı "Vakfe Duası" Ankara'da da Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde canlı yayınlandı.

Kurban Bayramı arifesi nedeniyle sabah erken saatlerde Hacı Bayram-ı Veli Camisi'ne gelen vatandaşlar, öğle namazının ardından cami yakınına kurulan dev ekrandan canlı sunulan Görmez'in hacı adaylarına yaptırdığı duaya eşlik etti.

Dua sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı, Görmez'in duanın ardından her hacı adayının yanındaki kişiye sarılarak helallik almalarını istemesi üzerine vatandaşlar da birbirine sarılarak helallik istedi.

Vakfe Duası'na katılmak üzere Hacı Bayram-ı Veli Camisi'ne gelen Osman Ece, daha önce hacca gittiğini dua esnasında aynı duyguları yaşadığını belirterek, "Allah bu duyguyu yeniden yaşatanlardan razı olsun" dedi.

Hacı Veli Karadeniz ise duanın yayınlanmasına vesile olan herkese teşekkür ederek, "Arafat'ı hissediyorum, kendimi tutamıyorum, hislerimi anlatamıyorum" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in vakfe duasına hacı adayları hep bir ağızdan katıldı.

Bu sene 2,5 milyon hacı adayı, dünyanın birçok yerinden kutsal topraklara gelerek Arafat’a çıktı. Dün geceden itibaren Mekke içerisinden kafileler halinde Arafat bölgesine gelen hacı adayları, çok sıkı güvenlik önlemleri altında Arafat’a gelerek çadırlarına yerleşti.

Geçen yıllara göre Arafat ve giriş yollarında çok sıkı güvenlik önlemlerinin bulunması ve illegal yollardan hacı olmaya çalışanlara izin verilmemesi nedeniyle yollarda trafiğin son derece hızlı aktığı görüldü.

İçişleri Bakanlığının verdiği bilgilere göre bu sene 4 bin motorsiklet, 27 bin 227 araç, ve 31 bin 294 kişi Mekke’ye çeşitli yollardan girmek isterken yakalanarak geri çevrildi. Birçok kişinin ise gözaltına alındığı bildirildi. 95 bin kişilik özel kuvvetler ekiplerinin hac bölgelerinin her yerinde güvenliği sağlamak için 24 saat aralıksız çalıştığını söyleyerek olası terör saldırılarına karşı her türlü tedbirin alındığını ifade etti.

HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

Bu arada Sağlık Bakanlığı Corana Virüsü Mers hastalığına karşı tüm önlemlerin alındığını ve şu ana kadar hacı adayları arasında yapılan tüm kontrollerde hiçbir Mers hastalığına yakalanan kişinin görülmediği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı hac boyunca Arafat, Mina, Müzdelife ve Mekke’de birçok hastanenin tam donanımlı hazır hale getirildiğini haber verirken, şu ana kadar 103 kişinin çeşitli hastalıklardan ameliyat olduğunu dile getirdi. Ayrıca 300 ambulansın da çeşitli çağrılara müdahale ettiğini duyurdu.

Mina’da 2.5 milyon metrekarelik alanda çadırların kurulduğunu anlatan Hac Bakanlığı, 100 kilometrelik su borusunun da her yere döşenerek su sorununun aşıldığını dile getirdi.

500 VIP HACI ADAYI GELDİ

Öte yandan Suudi hükümeti dünyanın birçok yerinden aileleri ile 500 VIP hacı adayının kutsal topraklara geldiğini bildirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de eşi Hayrunnisa Gül ile Medine’de Peygamber Efendimizin makamını ziyaretinin ardından Mekke’ye geçti.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın misafirleri olarak haccı eda etmek üzere ülkeye gelenler, Mekke’de Kral’ın sarayında kalıyorlar. Suudi Arabistan her sene dünyanın birçok ülkesinden gelen devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve üst düzey yetkilileri ağırlıyor.

MİLYONLAR CEBELİ RAHME'DE

Her sene özellikle Arife günü hacı adaylarının Arafat’a çıkması ile hacı olurken, Cebel-i Rahme’ye çıkabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Bir an bile olsa Hz Adem ile Hz Havva’nın buluştuğu Arafat adeta insan seline büründü.

AA ekibi de her sene olduğu gibi bu sene helikopterle milyonların Arafat’daki gününü görüntüledi. Enformasyon Bakan Yardımcısı Abdulaziz Saleh bin Salmah ile Cebeli Rahme etrafında helikopter ile tur atan AA muhabiri, ayrıca Arafat bölgesi dışındaki tüm bölgeleri de görüntüleyerek güvenlik güçlerinin nasıl çalıştıklarını görmeye çalıştı. Arafat'ın ardından Müzdelife, Mina ve ardından da Kabe'yi havadan görüntüleyen AA muhabiri milyonların Arafat'a akışını izledi.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de Arafat bölgesine hiçbir aracın girmesine izin verilmedi. Hacı adaylarını taşıyan otobüsler, misafirlerini Arafat bölgesi sınırları içerisine bırakarak yeniden Arafat sınırları dışına çıktı. Böylece Arafat’ta trafik izdihamı yaşanmamış oldu.

Gazeteciler haccı ülkelerine aktarıyor

Bu arada Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığının misafirleri olarak haccı takip etmeye gelen dünyanın birçok ülkesinden gazeteci gün boyunca Suudi hükümetinin sunduğu imkanlar ile görevlerini yerine getirmeye çalıştı.

Anadolu Ajansı, Arafat'tan gün boyu canlı yayın yaparak, burada yapılan duaları dünyaya duyuruyor.  Arafat'ta Suudi Arabistan’ın resmi kanalları Arapça yayın yapan Suudi1 ve İngilizce yayın yapan Suudi2 kanalları da 24 saat boyunca canlı yayınlar yapıyor.

Nemira mescidinde büyük izdiham

Bu gelişmelerin yanı sıra özellikle Peygamber Efendimizin namaz kıldığı Nemira mescidinde büyük bir izdiham görüldü. Öğle namazını bu camide kılmak isteyen yüzbinlerce hacı camiye akın edince tüm yollar kilitlendi. Öğle namazının kılınmasıyla hacılar Müzdelife’ye doğru yola çıkacak.

Hacılar akşam Müzdelife’de şeytan taşlamak için taş toplayarak Mina’ya Jamarat olarak bilinen şeytan taşlama bölgesine hareket edecekler.

(AA)

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
İşte anne olmak böyle birşey
YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜ

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Hırsıza dur demek suçmuş
 • Hırsıza dur demek suçmuş
 • Filistinli anne vurulan ogluna böyle koştu
 • Parlamentoda savaş gibi kavga
 • Fanatik yahudi BBC muhabirine saldırdı


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKSelam Tevhid Örgütü ve yasa dışı dinleme yalanları
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRİngiltere'de İslamcı öğretmen avı
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIHırsız polisi yakalarken-1
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLAhlak ve siyaset
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLAROrtaya karışık magazin haberleri(!)
 • Tarık TOROSTarık TOROSİkinci evim diyen örgüt demez!
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇCumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasalar ne olur?
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN'Çatı!'
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELÇocuk yetiştirmek 'eğitim ister'
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELBaba kalk, Peygamber Efendimiz geldi!
 • Seda ŞİMŞEKSeda ŞİMŞEKTers köşeyi yeni "başbakan"da mı yapacak?
Nazlı ILICAKSelam Tevhid Örgütü ve yasa dışı dinleme yalanları

FOTO GALERİ

 • İbrahim Tatlıses yeniden ameliyat olacak
 • Polis aileleri Emniyet önünde nöbet tutuyor
 • Kapalıçarşı'da alarm zilleri çalıyor
 • Yozgat'ta feci kaza
 • Az parayla yapılabilecek 15 iş
 • Bebeği sebze kasasında sürükledi
 • Gizli odanın sırrı çözüldü
 • 'Haram lokma yemedim' sözü Twitter'ı salladı
 • Milyonerler hangi şehirlerde yaşıyor?
İbrahim Tatlıses yeniden ameliyat o