SON DAKİKA
haberL haberR

Aykut Işıklar'dan Oktay Ekşi'ye tepki

31.07.2012 16:12  

Bugün Gazetesi yazarı Aykut Işıklar, Hürriyet Gazetesinden kovulduktan sonra CHP'den vekil olan Oktay Ekşi'ye sert çıktı.

Aykut Işıklar'dan Oktay Ekşi'ye tepki
İşte o yazı:

Oktay Ekşi vicdanın hiç mi sızlamıyor?

Mehmet Atalay yıllarca görev yaptığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çok başarılı olmuştu.

Son yıllarda Basın İlan Kurumu genel müdürü olarak neler yaptığını, kuruma nasıl canlılık getirdiğini de görüyoruz. Ama siz bunu İstanbul medyasına değil, Anadolu yerel medyasına sorun. Özetle müthiş bir bürokrat. Mehmet Atalay gibi 20 bürokratımız olsa, Türkiye'nin yeri başka olur.

Gazetecilikten gelme, hatta sıradan bir muhabir olarak yola çıktığı için de gazetecileri çok iyi anlar ve tanır. Bu yüzden geçen yıl çok önemli ve duygusal bir adım attı. Evsiz gazetecilere yani aldığı maaşın yarısını kiraya vermek zorunda kalanlar için bir proje hazırlattı.

Evsiz gazeteciler bir miktar peşin verip, kira gibi ödemek koşuluyla ev sahibi olacaktı. TOKİ zaten şimdiye dek yanılmıyorsam 600 bin Türk ailesine böyle imkân yaratmıştı. Bir avuç gazeteciye neden ev yapıp satmasın...

TOKİ de olur işaretini verince, arsa arandı, projeler çizildi, sonunda iş ödeme planına geldi. Bağış değil, krediyle ev sahibi etmek... Evi olmayıp ev almak isteyen gazetecilere çağrı yapıldı, talepler alındı filan derken yaklaşık bir yıl geçti. İşin sonuna gelindi. Geçen hafta da bir basın toplantısında her şey halk ile paylaşılacaktı. Ama son dakikada basın toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

Hemen ertesi gün de Ankara'dan bir haber ortaya yayıldı. Yıllarca Hürriyet Gazetesi'nde başyazarlık yapan, Basın Konseyi'nin kurucu başkanı şimdilerde de CHP İstanbul Milletvekili olan Oktay Ekşi ağabeyimiz gensoru önergesi vermiş. Başbakan'ın yanıt vermesini istemiş. Gazetecilere verilecek evlerin hesabını sormuş. Açıkçası "Sen devletin parasıyla nasıl olur da gazetecilere ev yaptırırsın" diyor..
.
Güler misin ağlar mısın? Bu yanlış soruyu soran kişi Oktay Ekşi ağabeyimiz... Yıllar gözümün önünden film gibi geçti ve sadece 'pes' diyebildim. Tabii merak da ettim, CHP'li milletvekili arkadaşlarından birisi çıkıp da Oktay Bey, "Gariban gazetecilerin eviyle neden uğraşıyorsun" diye sormaz mı, hatırlatmaz mı?

Tüm gazetecileri suçluyor

Belli ki Oktay Ekşi, Hürriyet'ten gönderilişini hâlâ kabul edemiyor. Bunun suçlusu olarak da tüm gazetecileri görüyor. Belki de 100 yaşına kadar yazmak istiyordu. Şuna çok eminim. Hiçbir konuda düşüncesini söylemeyen, hep güçlüden yana olan, ne kokan ne bulaşan ama kafasını da uzatıp ne oluyor diye merak etmeyen Oktay Ekşi'nin verdiği bu soru önergesi basın tarihine geçti.

Çok yaşlandı unuttu galiba diyemeyeceğim çünkü hiç bilmiyordur. Daha önce gazeteciler birçok kez böyle ev sahibi oldu. Örneğin 70'li yıllarda Maltepe Belediyesi'nin CHP'li başkanı rahmetli Yalçın Kızılay, Hürriyet çalışanlarını ev sahibi yapmıştı. Sabah Gazetesi çalışanlarına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Nurettin Sözen, Alibeyköy'de arsa vermişti.

Yanılmıyorsam CHP'li Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de Gazeteciler Cemiyeti'ne Ataşehir'de arsa verdi. Sarıyer Belediyesi de magazin gazetecilerine Maslak'ta arsa verdi. Arsalar kooperatif kurup ucuz ev yapmaları için verildi. İyi niyetle, vatandaşa hizmet olarak. Oktay ağabeyin daha Ankara'da olduğu yıllarda, Esentepe ve Ulus'un Allah'ın dağı olduğu zamanlarda gazetecilere arsa verilmişti. Levent'teki Spor Yazarları Tesisleri nasıl yapıldı acaba?

Ekşi, 27 Mayıs darbecilerinin seçtiği Danışma Meclisi Üyesi idi. O zamandan beri vatana millete hizmet(!) ediyor. Ama hep çevresine at gözlüğüyle bakarak. İş galiba yine sevgili eşi Sayın Prof. Dr. Aysel Ekşi'ye düşüyor. Oktay ağabey, Aysel abladan çok çekinir...


Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
eksimis kafadan ne beklenirki.nedeolsa adamin tuzu kuru.
süleyman sari - 06:02, 01 Ağustos 2012 Çarşamba
oktay ekşi kafası çalışan bi adam değildir. nasıl gazeteci olmuş pes gerçekten ama chp li olmasına hiç şaşmadım :))
Ahmet Kayahan - 22:19, 31 Temmuz 2012 Salı
yorum çok açıklayıcı olmuş.anlayana tabii.ya da anlamak isteyene.ekşi neyi ekşi neyi tatlı sever biliyoruz.gidinin ekşisi...
face'den Ümmet Inanmış'a; - 17:48, 31 Temmuz 2012 Salı
her zaman ki gibi doğruları yazıyorsunuz.ellerinize,yüreğinize sağlık.doğrular var oldukça eğriler yok olup gidecektir inş.
face'den Salih Örs'e; - 17:45, 31 Temmuz 2012 Salı
sn tahsin ertem'e,isabetli yorumları için teşekkürler.
Beyefendi yorumcu; - 17:43, 31 Temmuz 2012 Salı
adam olana sitem edilir
HASAN KORKMAZ - 17:34, 31 Temmuz 2012 Salı
sahi devletin parasıyla gazetecilere evmi yapılacakmış.inanmam.hani bunlar basın bilmemnesiydi.içerdeki gazetecileri..pardon.şimdi bunlar gazetecilere evmi yapacakmış.aşkolsun.ne var bunda.yav sen gazeteci değilmisin.hayır.gazeteciydi.şimdi vekil oldu.hemde chp den.neymiş.halk partisiymiş.normaldir.
misafir - 17:08, 31 Temmuz 2012 Salı
sistemin pardon sabetaycıların ve masonların elemanı olunca bunlar normaldir.
ottoman - 17:02, 31 Temmuz 2012 Salı
güclüden yana olan darbecilerden yana olan bu adam bulundugu mevkiye at gözlüklerini takarak,halkimizi satarak,kandirarak geldi,fasist zihniyetli neo nazi kalintisi diyebiliriz kendisine.
türkan - 16:41, 31 Temmuz 2012 Salı
imansız insanda vicdan olmaz. merhamet olmaz.
engin öz - 16:23, 31 Temmuz 2012 Salı
ekşi oktay'ada ev verilseydi bağırmazdı böyle.gazeteci,gazetecinin düşmanıymış bunu anladık.
EKŞİ OKTAY A EV YOK ANLAŞILAN!!! - 16:18, 31 Temmuz 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın