SON DAKİKA
haberL haberR

Bilal Kalyoncu "Ülkücüler"i anlattı

14.11.2011 07:00  

Sinemalarda vizyona girmeye hazırlanan “Ülkücüler” belgeselinin yapımcısı Bilal Kalyoncu, BUGÜN’e konuştu.

Bilal Kalyoncu
ÜLKÜCÜLER İLK KEZ KENDİLERİNİ ANLATACAK: Siyah Türk Yapım Şirketi, 1980 öncesi ve cezaevi sürecinde ülkücüleri konu olan  bir belgesel çekti. Aralık ayında vizyona girmesi planlanan belgeselin yapımcıları Bilal Kalyoncu ve Arif İlke. Belgeselde özellikle idam edilen ülkücülerle ilgili yapılan canlandırmalar çok ses getireceğe benziyor. Aralarında Ozan Arif, Mahir Damatlar, Yusuf Ziya Arpacık, Zihni Açba, Muharrem Şemsek, Atilla Kaya, Ercüment Gedikli'nin de bulunduğu 80 kişi o günleri, nasıl ülkücü oldukları, ailelerinin tepkilerini, cezaevlerinde gördükleri işkenceleri, çatışmalar arkadaşlarını nasıl kaybettiklerini ilk kez gün yüzüne çıkan anılarla anlatıyor. Belgeselin vizyona girmesiyle birlikte, 1980 öncesini anlatan "Komünistler Giremez" ve cezaevlerinden yaşananların kaleme alındığı "Islahı Gayrimümkünler" isimli 2 kitap, bir DVD, bir de müzik CD'si çıkacak. Bilal Kalyoncu ile ülkücüleri konuştuk, belgeselde yer alan çarpıcı karelere dair ip uçları verdi.

RÖPORTAJ: Seda ŞİMŞEK-(sedasimsek@bugun.com.tr)


ÜLKÜCÜ HAREKET IRKA VE MEZHEBE DAYALI DEĞiLDi

‘Ülkücüler’ belgeselinin yapımcısı Bilal Kalyoncu, filmin çerçevesini “Ülkücüler’in 12 Eylül’le ilk görsel hesaplaşması” olarak çiziyor. “80 öncesinden 91’e kadar ülkücülerin tarihini ele aldık” diyen Kalyoncu’ya göre bu dönemde hareket, Türkiye’deki bütün unsurlar açısından kapsayıcıydı.


* Ülkücülerle ilgili bir belgesel çektiniz. Size göre ülkücülük nedir?

Ülkücülük 80 öncesi bir yaşam felsefesi. Bu yaşam felsefesi bize ait olan bütün muhafazakâr değerleri, kültürel öğeleri kapsamaktadır. Ülkücü de bu değerlere ait olan herşeyi korumakla yükümlü. Bunu toplumun geneline yaymak için bir siyasi ideoloji haline dönüştürmüşler.

* Belgesel çekimlerinde kimlerle görüşeceğinizi hangi kriterlerle belirlediniz?

Farklı meslek grubundan, farklı bölgesel, mezhepsel ve etnik kökenden ülkücüleri bulduk, herkesin gözünden farklı bir ülkücülük profili çıkardık.

* Farklı etnik kökenden ülkücülerden bahsetttiniz, hâlâ Kürt ülkücüler var mı?

Tabi, ülkücü hareket sadece Türk ırkına yönelik bir hareket olarak anlatılır, ancak ülkücü hareketin içeresinde yüzlerce Kürt var. Bir çoğu da Kürtlük ile Türklüğün farklı olduğunu ihtilâl döneminde yaşadıklarından sonra anlamışlar, kimliklerini farketmişler.

MUŞLU KÜRT ÜLKÜCÜ

* Buna örnek kim var?


Samet Karakuş Muşlu bir Kürt ülkücü. "Ülkücü hareketin içinde Kürt ve Türk ülkücü arasında bir ayırım var mı" diye sorduk ve bize, "Ne alakâsı var kardeş. Ben Kürt ve Türk farkını işkenceye alındığım gün öğrendim. Adam beni dövdü dövdü... Ondan sonra iyi polis yaklaşımıyla 'sen Kürtsün bu Türk milliyetçilerinin arasında  ne işin var?' diye sordu. Ben Kürt ve Türk'ün ayrımını ilk kez o zaman öğrendim" diye anlattı. Mesela, 80 öncesi Hikmet Tekin bir Kürt ve Bingöl Belediye Başkanı seçilmiş. 1980 öncesi Türkeş Diyarbakır'da, Van'da, Bingöl'de yüz binleri ellerinde Türk bayraklarıyla yürütmüştür.

* Bugün oralarda MHP yok ama...

Biz 80 öncesinden 91'e kadar ülkücülerin tarihini ele aldık. O tarihten çıkan gerçek şu: Ülkücü hareket ırka, mezhebe dayalı bir gerçeklik belirlememiş. Türkiye'deki bütün unsurları kapsayıcı olmuş ve ona yönelik bir siyasi yapılanmaya gitmiş.

Çatışmayı Marksistler başlatmış

* 80 öncesinde yaşanan çatışma ortamında ülkücülerin psikolojisini nasıl ele aldınız?

Ülkücüler 80 öncesi devletin asayişinin olmadığı bir ortamda kendilerini bu milletin savunucusu olarak görmüşler, bir refleks olarak ortaya çıkmışlar. Önce üniversitelerde eylem, ardından sopalı, daha sonra da silahlı çatışma ortamının içinde kendilerini bulmuşlar. Bu işi ülkücüler başlatmamış, Sovyet yayılmacı zihniyetinden beslenen Marksist öğrenci grupları başlatmış. Ülkücüler kendi okulunda eğitim hakkını alabilmek için mücadele etmişler, hatta bazıları okuma özgürlüğü için hayatını feda etmiş. Ülkücüler kendi mahallesinde rahatlıkla camiye gidebilmek için mücadele etmişler. Bunu sadece millet için yapmışlar. Belli bir yerden sonra Marksist gruplara önlem alınmaması sebebiyle bir anda kendilerini devletin de savunucusu olarak bulmuşlar.

AFGANİSTANLAŞMA ÖNLENDİ


* Ülkücülerin bu süreçte bazı güçler tarafından kullanıldığı söylenir.

Bugünden düne bakıp değerlendirmeye kalkanlar 80 öncesinde gençlerin kullanıldığını söylüyorlar. Kullanılan gençler olmuştur, ancak 80 öncesi ülkücüler camiye gidebilmenin, direkte asılan Türk bayrağının davasını gütmüştür. Onlara göre, bir Türk bayrağı yakılırken "kimsenin bu bayrağı kurtarın" demesine gerek yoktur, doğal bir refleks olarak o bayrağın yakılmasına müsaade edilmez. "Şanlı Türk tarihinin son temsilcileri, Sütçü İmam'ın, Şeyh Şamil'in verdiği mücadele neyse o gün ülkücülerin verdiği mücadele de odur. Ülkücülerin o dönem verdiği mücadele Türkiye'nin Afganistanlaşmamasını sağlamıştır.

Sazak kanser tedavisi görüyordu

* 12 Eylül'ün yargı sistemini nasıl ele aldınız?

Ülkücüler toplumun kültürel ve muhafazakâr değerlerini savunurken, ihtilâl ülkücü hareketin siyasi değerlerini yargılamıştır, Türk gencinin milli reflekseklerini köreltmeye yönelik bir yargılama yapılmıştır. İhtilâlde sanık sandelyesinde Türk milliyetçiliği vardır. 2000'li yıllarda milli reflekslerimizin kaybolduğunu görmekteyiz, ihtilâlin Türk Milleti'ne en acı armağanlarından birisidir. Bakın, Salih Dilek o dönem Ankara'da Milliyetçi İşçiler Sendikası Kurumu Başkanı,  Kızılay'da "patlıcan pahalı" diye eylem yapıyorlar, bu eylemden dolayı sıkı yönetim mahkemesinde yargılanıyorlar, "patlıcan pahalı deyip halkı silahlı mücadeleye sevk ettin" diye hapis cezası alıyorlar.

* Gün Sazak vakâsı geçiyor mu belgeselde?

Çok önemli bir anektod var. Gün Sazak kanser olduğunu öğreniyor ve Alpaslan Türkeş'in yanına geliyor, "Çok üzgünüm, aslan gibi gençler çatışmalarda ölürken ben böyle bir hastalıktan öleceğim, bu bana çok koyuyor" diyor. Bunun üzerine Türkeş, "Gün Bey biz inançlı insanlarız Allah'ın ne yazdığını bilemeyiz" diyor ve Gün Bey'i Amerika'ya tedaviye gitmesi için ikna ediyor. Gün Sazak, ABD'deki tedavisinden döndükten sonra öldürülüyor. Gün Bey, şehit olmayı istedi ve şehit oldu.

İdam edilen gençlerin son anları çok ağlatacak

* Siz de bir ülkücüsünüz, belgeseli çekerken objektif olabildiniz mi?

Biz bu belgeseli sol cenahın yaptığı gibi karşı tarafı kötülemek için çekmedik. Bu belgeselle 2011 yılında Ülkü Ocakları'nda yetişen ülkücüler kendi tarihlerini en asli unsurlardan, yani yaşayanlardan öğrenecekler. Belgesel geçmişe yönelik karanlık bir dönemi aydınlatacak. Ülkücü olmayanların da ülkücüleri doğru olarak anlayacakları, tanıyacakları bir çalışma. Ayrıca, ülkücüler tarihlerindeki en büyük travma olan 12 Eylül ile görsel olarak ilk defa hesaplaşacak.

* Nasıl hesaplaşıyorsunuz?

Kitaplarda olmayan, bugüne kadar hiç dilme getirilmeyen gerçekler gün yüzüne çıkacak. Ülkücülerin uğradığı kıyım... Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa ilçe başkanlarının katledilişleri... Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı'nın çaycısı Türkeş'in yanına gidiyor, "Efendim bütün arkadaşlarımızı şehit ettiler. Atayacak ilçe başkanı bulamıyoruz" diyor, Türkeş, "Evladım sen varsın ya" diyor, çaycıyı ilçe başkanı olarak atıyorlar, 1 hafta sonra çaycı da şehit oluyor. Bir işçi hareketi olduğunu söyleyen Marksist - sosyalist hareket Ümraniye'de, sadece memleketlerine bakarak 5 işçiyi katletmiştir. Bunlar hiçbir kitapta yok.

* Belgesel şu an hangi aşamada?

120 saatlik bir belgesel kaydının içinden senaryo hazırlandı, 45 dakikalık canlandırma görüntüleri çekildi, yaklaşık 2 saatlik bir sinema filmi olarak Aralık-Ocak döneminde vizyona girmesi planlandı. Televizyonda da 13 bölümlük bir dizi olarak yayınlanacak.

* İdamlarla ilgili bilinmeyen bir detaya ulaşabildiniz mi?

80 döneminde asılanlara dair bir belge bırakmamışlar. Mustafa Pehlivanoğlu'nu, Selçuk Duracı'yı, Fikri Arıkan'ı, Ali Bülent Orkan'ı canlandırdık. Son anlarını, ipe nasıl gittiklerini canlandırdık. Ölüme bir kere bile yalvarmadan cesaretle gitmişler. Sinemaya gelenler o dramları yaşayacaklar, çok ağlayacaklar, bol bol mendil getirsinler.

Belgeselde neler göreceğiz?

* Geçmişte karanlıkta kalmış hangi olay aydınlanacak belgeselde?

Mesela, ülkücü mafya denilen bir olgu 1980 öncesi yok. 1980'den sonra gerçek ülkücülerin cezaevinde haksız sebeplerle tutulması sonucu, dışarıda ülkücü görünümlü kişilerin belli odaklara hizmet etme çerçevesinde bir ülkücü mafya yapılanmasına girdiklerini, gerçek ülkücülerin bunu 1985'ten sonra farkettiklerini belgeselde göreceğiz. İhtilâl mahkemelerinin nasıl hukuk misyonundan yoksun kurulduklarını göreceğiz. Akşam saat 19.20'de yapılacak yargılamanın sonuç tutanaklarının saat 19.00'da televizyonda haberlerde döndüğü görülecek.
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
bu sayın kalyoncu mücahidimiz de gemiciklere sahip olmanın mutluluğuna ermişlermidir acaba.kuvvetle muhtemeldir ki artık bu üstün mütalaalarından sonra üstadımız kendilerine bir kalyon değilse de kalyoncuk bahşederler.allah din,iman zenginliği bahşetsin efendim.saygılar
gakkom - 15:10, 29 Kasım 2011 Salı
beş işçi öldürüldü diyor,cevabını marksist-sosyalistlere sormak gerekir,on öldürülen karşılığında vb cevabı çıkamaz mı.bilimsel çalışmalar tek taraflı olmaz,akıllarda soru işaretleri bırakmayacak belgeseller yapılmalı.şimdi iftiradan (times mühürlü)generaller bile yatıyor,bugünler geçmişten önemli.
Ayşe Hülya Potur - 00:04, 15 Kasım 2011 Salı
bakın ali bey,14.03 de,ülkücülüğü nasıl tanımlamış:aldatılanlar ve yine aldatılanlar.80 önceki ülkücülük ise,kansızlar hareketinin önünde duran,gerçek ülkücülüktü.vatan ve bayrak seven herkes,onları hayır ve sevgi ile yadediyor.sense,geleceği,akp düşmanlığında gören,sıkışmış yapı,et ö elemanısın.
HAMZA BEY E - 16:20, 14 Kasım 2011 Pazartesi
sen mhp li değil,ergenekoncusun.bu kin ve saldırgan dili,biz aylardır tanıyoruz,mhp yi sen savunamazsın.oradan senin savunacağın,oktay vural ve deniz bölükbaşı var.ismim remzi veya hasan,olur mu?
HAMZAYA - 16:11, 14 Kasım 2011 Pazartesi
galatapotu,limanlari ısraili dostlariniza verdiniz sukur a:l:sener karsi ciktida galataport olmadi.ırakda milyonlarca insanin katili,siz,yuzbinlerce kadinin irzina gecildi yani ortadogda ölen her kisinin sorumlusu akp hukumetidir.abd nin postasi oldukca kininiz mhp ye akacaktir, bizim arnimiz ak
hamza - 15:29, 14 Kasım 2011 Pazartesi
deran-hilale veya ismini bile gizli tutan yaratiklar sizler kime hizmet etiginizi biliyormusunuz acaba.pkk ile kol kola olan habur acilimini yapan sizlersiniz ısrail ile dirsek temasindasiniz bak ısraili is adamlarini ıhya eden sizsiniz.ısrailin guvenligini saglayan sizlersiniz.
hamza - 15:25, 14 Kasım 2011 Pazartesi
ben, sahislarla ve katilimcilarla ugrasanak degilim. ülkücü bir kisi olarak bu belgeseli hazirlayan bilal kalyoncu kardesimize tesekkür ediyorum. asil milyonlarca ülkücünün sesi ve tercumani olacaklardir, bu eserin sonunda. yüregimiz ve gönlümüz onunladir. allah ondan ve emegi gecenlerden razi olsun
doganalp - 14:22, 14 Kasım 2011 Pazartesi
ülkücüler ikiye ayrılır..a-80 öncesi ve sonrasındakiler..b-aldatılanlar ve yine aldatılanlar...
ali - 14:03, 14 Kasım 2011 Pazartesi
eskiden ülkücülük vardı. bakıyorum şimdikiler hep türkücü olmuş.
ottoman - 13:39, 14 Kasım 2011 Pazartesi
insan,pkk,kck ve dolayısıyla israil ülküsüne hizmet eder de,farkında bile olmaz.
DERAN VE HİLALE - 12:36, 14 Kasım 2011 Pazartesi
onların çoğu,milliyetçi olmak için yola çıkmanın,örgütlere katılmanın gerekli olmadığını idrak etti.oylarını akp'ye vererek,onun hizmetlerine fırsat veriyorlar.diğerleri,ülkü beklentisiyle mhpde devam ediyor.mhp de,sehüyl batumun arkadaşı,oktay vural da devam ediyor.bunu yorumlayan yok.insan,pkk,kck
DERAN VE HİLALE - 12:35, 14 Kasım 2011 Pazartesi
deren yorumcu bizburadayız doğusuyla batısıyla kuzeylisiyle güneylisiyyle biz anadoludayız biz canımızı ortaya koyarken 5000 bin şehit verir ken kenan evren gibi hıyanet şebekeleri bize zindan ve darağacı revagördüler biz onun için sustuk ve susmayadevam edeceğiz o ülkü ve islam ahlak vefazileti
hilal 12 - 11:00, 14 Kasım 2011 Pazartesi
bu ülke neler gördü geçirdi 80 öncesine marksistlerle çatışan ülkücü camia aynı zamanda milli görüşten akıcılar lada mücadele ediyordu kasımpaşa ve fatih akıncıları ülkücüleri cuma namazlarına siz ümmetçi değil milliyetçisiniz diye sokmuyordu bunu sonucunda ciddi problemlerde olmuştu
HAKAN - 10:37, 14 Kasım 2011 Pazartesi
evet eskiden ülkücüler bayrak,vatan millet davasını güdüyordu ve bayragğını,ülkesini seven kürtler bile ülkücü oluyordu.ama şimdi bunlar nereye gitti ve şimdi hangi davaya hizmet ediyorlar.
deran - 09:06, 14 Kasım 2011 Pazartesi
bu sisteme baksana şehrin merkezinde pkk bayrağı açacaksın taksimdeki anıtın atatürk heykeline aponun resmini asacaksın birşey olmayacak 12 eylülde bir kaç bildiri yayınladı diye idam edeceksin kenan evrenin oğlu varmı bilmiyorum ona sormak lazım birde o çözümleme yapsın ondan dinleyelim
tayfun karasu - 08:10, 14 Kasım 2011 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın