SON DAKİKA
haberL haberR
8 facebook twitter googleplus

Gündem

30 Nisan 2013 Salı, 12:16
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Gündem » Çanakkale Savaşı'nda tarihi hezimetin belgesi bulundu haberi

Çanakkale Savaşı'nda tarihi hezimetin belgesi bulundu

Çanakkale Savaşı'nda tarihi hezimetin belgesi bulundu
Gelibolu Yarımadası'nda özel müzesi bulunan yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu'nun, uluslararası bir müzayededen temin ettiği belge, Çanakkale Kara Savaşları'nda İngilizlerin 2 Aralık 1915-7 Ocak 1916 arasında verdiği zayiatı ortaya koyuyor...
Belgede, 37 günde 22 subay, 466 erin öldüğü, 73 subay ile bin 769 erin yaralandığı bilgisi yer alıyor.

Ahmet Uslu yaptığı açıklamada, elindeki belgenin, Çanakkale Kara Savaşları'nda, Seddülbahir bölgesini içine alan Güney Cephesi'nde İngilizlerin 8'inci Ordusu'nun 2 Aralık 1915'ten 7 Ocak 1916'ya kadar geçen süredeki zayiat sayılarını kapsadığını söyledi.

Belgeden, İngilizlerin en fazla zayiatı, 19 Aralık 1915'de verdiğinin anlaşıldığını belirten Uslu, "O gün 5 subay, 38 er ölü, 15 subay, 225 er yaralı olarak kayıtlara geçmiş. Diğer günlerde bu sayı daha az olurken birden 283'e yükseliyor. Neden? Çünkü o gün Güney Cephesi'nde, kuzeyde yapılan çekilmeyi maskelemek amacıyla Türk askerlerine karşı saldırıya geçtiler" dedi.

Uslu, İngilizlerin, kuzeydeki çekilmelerini "kayıpsız, başarılı bir çekilme" diye nitelediğini ancak Güney Cephesi'nde tam aksine bir günde 283 zayiat verdiğini anlattı.

Belgede, 37 günlük sürede 22 subay, 466 erin öldüğünün, 73 subay ile bin 769 erin yaralandığı bilginin yer aldığını anlatan Uslu, Gelibolu Yarımadası'ndan son düşman askerinin ayrılış tarihinin 9 Ocak 1916 olduğunu, son 2 günün verilerinin bulunmadığını ifade etti.

Belgedeki soğuk damgada, İngiliz Ordusu'nun armasının yer aldığını dile getiren Uslu, bu evrakın, Güney Cephesi'nde gün gün savaşın şiddetini gösterdiğini belirtti.Güney Cephesi muharebeleri

İngiliz Genelkurmayı, deniz kuvvetiyle Çanakkale Boğazı'nı geçemeyeceğini anladıktan sonra amaçlarına kara muharebesiyle ulaşma denemesine karar verip, 25 Nisan 1915 sabahı çıkarma harekatına başladı. Bunun için görevlendirilen İngiliz ve Fransız kara kuvvetleri, irili ufaklı 84 taşıt gemisiyle Gelibolu Yarımadası kıyısına çıkarılacaktı. Bu kuvvet, 63 bin İngiliz, 12 bin Fransız askeri, çeşitli cins ve çapta 140 topa sahip 6 tümen ve bir piyade tugayından oluşuyordu.

İtilaf kuvvetleri, 1915 yılında Türk birliklerinin asıl kuvvetlerinin iç bölgelerde, gemilerinin top menzilinden içeride olmasından dolayı kıyılarda tutunabilmek için büyük çaba sarf etti ancak iç bölgelere ilerleyemedi.

Saros Körfezi'ne İngilizler, Kumkale ve Beşike'ye Fransızlar sahte çıkarma harekatları düzenleyerek, Türk kuvvetlerini buraya oyalayıp diğer bölgelere kuvvet gönderilmesini engellemek istedi. Bu sahte saldırılar, Türk kuvvetleri tarafından püskürtüldü.

Düşman güçleri, 25-26 Nisan'da Seddülbahir kıyı muharebelerinde hedefine ulaşamayınca 28 Nisan'da Kirte (Alçıtepe) köyünü ele geçirmek için yeniden saldırdı. Düşmanı denize dökmek için Türk kuvvetleri taarruza geçti ancak başarı elde edemedi.

Türk taarruzlarının hemen ardından düşman kuvvetleri, Seddülbahir bölgesinden içerilere gitmek, Kirte'yi almak için ikinci kez saldırıya geçti. Bu saldırılar, savaş tarihine 2'nci Kirte Muharebesi olarak geçti. 6-8 Mayıs'ta yapılan bu taarruzlarda da hedefe ulaşılamadı. Buna müteakip 4-6 Haziran'da 3'üncü Kirte Muharebesi cereyan ettiyse de düşman yine başarılı olamadı. Düşman, 21 Haziran'a kadar yaptığı taarruzlarla Türk cephelerini yağmaladı.

Hem daha fazla donanma desteğini sağlamak hem de Türk cephelerini parçalamak düşüncesiyle 21-22 Haziran 1915'te Kerevizdere bölgesine taarruz eden düşman güçleri, başarı gösteremedi. Bunun üzerine 28-29 Haziran'da denize yakın olan Zığındere mevkisindeki Türk mevzilerine taarruz edildi ancak yine sonuç alınamadı. Türk kuvvetleri ise bu bölgede 2 Temmuz'da karşı bir taarruz yaptı, başarılı olamayınca geri çekildi.

Düşman güçleri, bu taarruzlara cevap olarak 12-13 Temmuz'da Kerevizdere'ye ikinci kez saldırdı fakat Türk ordusunun güçlü mukavemetiyle karşılaştı. 6-7 Ağustos günleri Seddülbahir bölgesinden Arıburnu bölgesine Türk kuvvetlerinin kaydırılması için Kirte istikametinde yine saldırı olsa da başarı sağlanamadı.

(AA)

Doğruluk payı var.İtanbul işgal edildiğinde (1918) ingilizler 4 yıl istanbulda kaldı. Neden istanbul bir ingiliz şehri yapmadan 4 yıl sonra ( 6 Ekim 1923 ) ingilizler istanbul terk etti. 23 gün sonrada Cumhuriyet ilan edildi.inglizlerel hangi pazarlık yapıldıda çekip gittiler de cumhuriyet kuruldu.
Misafir - 09:29, 01 Mayıs 2013 Çarşamba
Misafir - 16:03, 30 Nisan 2013 Salı
NE KADAR ABARTIRSANIZ ABARTIN OSMANLI SAVAŞI HER YÖNÜYLE KAYBETTİ. YERİNE BİZİ SÖMÜREN (ABD,ENGLAND,FRANCE, ITALY) 4 DEVLET SÖMÜRGE TC Yİ KURDU. BAŞINADA ATATÜRKÜ MÜDÜR OLARAK ATADI. EĞER ÖYLE OLMASAYDI BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ADALARI YUNANİSTANA VERMEZDİK.
Misafir - 15:06, 30 Nisan 2013 Salı
ölmeselermiş, barış yapsalardı güzel güzel yaşarlardı, oluumm yaşamak güzelllll, bakın bugün ne güzel barış geliyyooo, savaşmakk boş, yeterki çocuklarımız ölmesin, analar ağlamasın
Misafir - 14:00, 30 Nisan 2013 Salı
ALLAH RAZI OLSUN
Misafir - 12:47, 30 Nisan 2013 Salı
ALLAH RAZI OLSUN
Misafir - 12:47, 30 Nisan 2013 Salı
ALLAH RAZI OLSUN
Misafir - 12:46, 30 Nisan 2013 Salı
GERÇEKLERİ GİZLEYEREK SAPTIRARAK NEREYE VARIRSINIZ?BOĞAZIN SULARI,YARIMADA HERŞEYE ŞAHİT,VE TC OLGUSU HERYERDEN GÖRÜLECEK ŞEKİLDE ORTADADIR.(HELE SON 11 YILDA)ELHAMDÜLİLLHİRABBİLALEMİN
Misafir - 12:22, 30 Nisan 2013 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Mehmet Metiner canlı yayında ağladı
 • Mehmet Metiner canlı yayında ağladı
 • Beyaz Candan Erçetin atışmasında mutlu son
 • Beyoğlu'nda gecekondu baskını
 • Levent Özkara'nın öldürülme anı görüntülendi


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTParalel paranoya ve ülkemizin gidişatı
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARDavutoğlu, Diyarbakır ve 'üç esas'
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZSuudi Kralı, Atatürk ve yas
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRİletişim fakültelerine neşter lazım
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIBu El Kaide muhabbeti neden?
 • Adem Yavuz ARSLANAdem Yavuz ARSLANKoptaş’a Dink tipi linç ve ‘bir Ermeni’nin ölüsü’
 • İbrahim Öztürkİbrahim ÖztürkTCMB: Faiz bahane, son bağımsız kurum düşerken! (1)
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARİkinci baharını yaşayan peruklu müzik ustaları
 • Perihan ÇAKIROĞLUPerihan ÇAKIROĞLUBaşçı, “faizi düşür” lobisine kartları gösterdi
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELElif’in Yemek Okulu’ndan faydalı bilgiler
 • Cüneyt TANMANCüneyt TANMANNe gerek vardı!
Erhan BAŞYURTParalel paranoya ve ülkemizin gidişatı

FOTO GALERİ

 • İşte en son seçim anketi
 • İki genç hastaneyi birbirine kattı
 • İnsanı 'Gerçek nedir?' diye sorduran resimler
 • Şanlıurfa'da akraba aileler kavga etti: 13 yaralı
 • Karlı zeminde düşe kalka cirit müsabakası
 • Eski halinden eser yok
 • İŞTE EMNİYET'TE TASFİYE LİSTESİ
 • 30-40 zeytin yiyen kişi hastanenin yolunu unutur
 • Tom Hanks metroda görüntülendi
İşte en son seçim anketi