haberL haberR
16 facebook twitter googleplus

Gündem

21 Ağustos 2013 Çarşamba, 09:24
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

"Başbuğ ile ilgili çok şey söylerim ama..."

Ana Sayfa » Gündem » "Başbuğ ile ilgili çok şey söylerim ama..." haberi
21 Ağustos 2013 Çarşamba, 09:24
Yazarımız Adem Yavuz Arslan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın dün bir gazete yayımlanan röportajında Ergenekon Davası'nda müebbet cezası alan İlker Başbuğ'a yönelik sözlerini köşesine taşıdı...
İŞTE O YAZI...

"Başbuğ ile ilgili çok şey söylerim ama..."

Başlıktaki ifade Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya ait. Dün Zaman'da yayımlanan röportajında çok önemli şeyler söyledi.

Öncelikle şunu söylemek lazım: Hayati Yazıcı, Başbakan Erdoğan'ın en yakınındaki birkaç isimden birisi. Bir nevi 'kara kutu'.

Dolayısıyla kıyısından, köşesinden bile olsa anlattıkları şeyleri önemsemek lazım. Bir bakıma bildiklerinin azını konuşup çoğunu sustuğunu düşünebilirsiniz.

Dünya Mısır'da yaşanan vahşete tanık oluyor.

Canlı yayında katliamlar yapılıyor, siviller infaz ediliyor. Tutuklamalar, gözaltılar, faili meçhul cinayetler tam gaz gidiyor.

Yani bizim yakından bildiğimiz, her on yılda bir test ettiğimiz darbe Mısır'da fiilen yaşanıyor.

Malum olduğu üzere Türkiye uzunca bir zamandır darbeciler ve darbe zihniyetiyle mücadele ediyor. AK Parti'nin iktidara geldiği günden itibaren organize olan yapılar meşru hükümeti devirmek için her türlü atraksiyonu yaptılar.

Bakan, dünkü röportajında o döneme ait önemli bir itirafta bulunuyor.

2003 yılının hemen başında kendilerine darbe girişimleriyle ilgili ihbarların ulaştırıldığını ancak 'Bu devirde darbe olmaz' düşüncesiyle önemsemediklerini anlatmış.

Üstelik 2005 yılında darbe toplantısının tutanakları bile kendisine iletilmiş. O da Başbakan'a iletmiş. Yani Başbakan ve yakın ekibi 2005 sonu itibariyle aslında darbe planlarından haberdar olmuş.

Allah'tan birileri o ihbarları ve oluşumları ciddiye almış ve gerekli tedbirleri almış.

Kapatma davası siparişti

Bakan Yazıcı son dönemde ismi çok tartışılan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili çok net ifadeler kullanıyor.

Bir bakıma polemiklere de noktayı koyuyor.

Şu ifadeler Bakan Yazıcı'ya ait: "Bir kişinin durumuna üzülmek ayrı bir şeydir, kişilerin isnat edilen fiili işleyip işlemediği ayrı bir şeydir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almak az bir ceza değil.

Böyle bir hüküm giymiş kişiyle ilgili konuşmak da çok kolay bir şey değil. Yoksa konuşacak malzemem var, yani bilgim var. Fakat şu anda konuşmayı etik bulmuyorum. Yargıtay aşaması bir geçsin. Söyleyeceğim çok şey var yoksa.

O davalar (AK Parti'yi kapatma davası) ısmarlama davalardı."

Daha önce bu köşede birtakım duyumları paylaşmıştım. Bakan Yazıcı'nın bu ifadeleri o duyumları teyit eder nitelikte. Yani kamuoyu Başbuğ ile ilgili resmin bütününü bilmiyor. Kapatma davası da hâlâ sır.

Bakan'ın 'Konuşacak bilgim ve malzemem var' demesini hafife almamak lazım.

Kim bilir belki yakın bir gelecekte sürecin şahitlerinden birileri çıkar ve o yıllarda yaşananları, şahit olduklarını anlatır.

Bana kalırsa da o günü çok fazla beklememeliyiz. Çünkü darbecilikle mücadele yarım bırakılacak bir şey değildir.

Ya başlar ve bütün cunta kalıntılarını temizler sahili selamete çıkarsınız ya da silahın vesayetinde yaşamaya razı olursunuz. Bir başka ifadeyle darbeyle '-miş gibi' mücadele edilmez.

Geride daha ana yapı var

Derdim korku yaymak değil.

Ancak şunu unutmamak lazım; Ergenekon tarzı yapılanmalar hücre esasına göre örgütlenmiş, gizliliğin esas olduğu oluşumlar. Şu ana kadar çözülen, deşifre edilen yapılan olsa olsa kılcal damarlardır.

Geride daha ana yapı var.

Bence hâlâ Ergenekon davası eksik bir soruşturmadır. Ergenekon'un finans ayağına, bürokrasi ve özellikle de güvenlik bürokrasisindeki uzantılarına ulaşılmadı.

Eğer yarın bir gün Gezi benzeri sokak olayları başlar ve sokakları kontrol edemezseniz elinde silah bulunduranların ne yapacağını öngöremezsiniz.

Bizimki gibi kırılgan demokrasilerde darbe ortamına sürüklenmek birkaç haftaya bakar. O yüzden Türkiye başladığı ve şu ana kadar iyi getirdiği temizlik harekâtını tamamlamalı.

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Türkiye gündemine bomba gibi düştü
UZUN YILLAR KONUŞULACAK
orduya kumpas kuruldu denildiğine göre yargılamalar beraatle sonuçlanır.yargı ve poliis soruşturmalardan alınarak yerine hükümetin uygun buldukları itaatli kadrolar görev alır.böylece maliye milli eğitim bayındırlıkta yeni yolsuzluklar yapılır eskiler kapatılır.
Misafir - 15:02, 13 Ocak 2014 Pazartesi
Sayın Adem Yavuz çok doğru söylüyor. Bu israil, Abd olduğu müddetçe bu ergenekoncular bitmez. Onun için tetbirleri iyi almalı. Diğer bütün medya. finas. bürokrat.ayağınıda soruşturmak gerekiyor.
Misafir - 08:27, 22 Ağustos 2013 Perşembe
yargı süreci sona erdiğinde gerçekleri açıklarım diyor anlasana.bence ak parti ve cemaat ipten dönmüş başbuğ zamanında çok plan yapmış asker.ama başarılı olamamış.
Misafir - 23:43, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
bilinmedik şeyler var tabii.yoksa bu kadar net işler olmaz...
Misafir - 15:05, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
zamanı gelince demek söyleyecek birşey yok onun için işi hiçbir zaman olmayacak olan(zamanı gelince konuşacağım) bir tarihe ertelemek, lafı eveleyip gevelemek demektir.
Misafir - 14:13, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
kökü kurutulmalı bu üniformalı padişah ergenekoncuların. sonra sırada yargıdaki rüşvetin önlenmesi vede yargılamada güçlü ve zenginiden yana taraf olan cüppelilerin temizlenmesi derim
Misafir - 13:24, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
CHP HALA AYAKTA. CHP VE UZANTILARI OLDUKÇA ERGENEKON KURUTULMUŞ OLMAYACAK.
Misafir - 13:15, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
gezi eylemlerinin çıkış noktası almanya taksim platformu ve cuntacı sanatcı camiası maddi kaynağı veren almanya abd ve israil mısırdaki cuntayı yaptıranda aynı ülkeler almanya abd israil
Misafir - 11:57, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
"Zamanı gelince konuşacağım" ne demek anlamakta zorlanıyorum. Gün bu gündür, olayların üzeri küllendikten sonra külleri eşelemenin ne anlamı var?
Misafir - 11:22, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
Okumaya ve yorum yapmaya değmez.
Misafir - 10:44, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
Günaydın
Misafir - 10:26, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
ergenekon abd israil almanya üçgeninde oluşmuş bir örgüt işin içinde sadece asker yok bolca gazeteci bolca chp li bolca mhp li ve bürokrat var aynı mısırda olduğu gibi askeri okul eğitimine gazetelere bürokratlara chp ve mhp ye dokunulmadı ergenekon hala var
Misafir - 10:17, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
haklısın sayın yazar, zaman kaybetmeden e-muhtıra verenlerden başlayıp, gideceği son noktaya kadar gidilmeli, yoksa her an her şey olabilir.
Misafir - 10:07, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
Sokakları kontrol edememek ne demek? Edeceksiniz. Nerede Ergenekoncu, Gezici terörist varsa uçuracaksınız. Yoksa vebal altında kalırsınız.
Misafir - 10:03, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
Bu çok çok önemli konu'da,Ergenekon'un finans ayağindan bahsediliyor.Artık bu kaynaklar mechul değil.Gezi Parkı eylemlerinde yerli,yabancı çapulcuları kimler beslediyse,Ergenekonun finans ayağı'da onlardır.Ana Muhalefet gezide maskesini tamamen çıkardı.
Misafir - 09:47, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
kesinlikle
Misafir - 09:41, 21 Ağustos 2013 Çarşamba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Gözaltına alınan polisler adliyeye sevk edildi
 • Gözaltına alınan polisler adliyeye sevk edildi
 • Kurtulmuş Meclis'te protesto edildi
 • Polislere yeni operasyon
 • Hırsızdan korksak polis olmazdık!


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAK25 Aralık darbe miydi?
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞHavada bulut, 25 Aralık'ı unut!
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRPsikopatın pençesinden kurtulmak (*)
 • Gültekin AVCIGültekin AVCITevhid-i Selam gerçekleri-5
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLTespitler ve yorumlar
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARAvrupa Konseyi yeni başkan seçti haberiniz var mı?
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇ62.Hükümet programında ekonomi hedefleri ve sorular
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANEkranda yeni dönem!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELVanilya hakkında bilmediklerimiz
 • Gülay GÖKTÜRKGülay GÖKTÜRK"Şahin" Akdoğan'ın yaptığına bakın!
Nazlı ILICAK25 Aralık darbe miydi?

FOTO GALERİ

 • Harika faydalarını duyunca şaşıracaksınız
 • Buraya insanların girmesi yasak
 • Yıllar sonra şoke eden fotoğraf
 • Köylüleri dehşete düşüren görüntü
 • Ünlü oyuncular şimdi ne yapıyor?
 • Yatırım için altın kurallar
 • Türkiye ve dünyadan ilginç haberler
 • Tüketmeniz için 10 kritik sebep
 • Bu çocuğun 20 yıl sonraki hali şaşırttı
Kokusu bile şifa