SON DAKİKA
haberL haberR

Teröristlerden çıkan 5 ülke kimliği

08.08.2012 06:59  

İçişleri Bakanı Şahin, yakalanan teröristlerin yarısının İran, Suriye, Irak, Ermenistan ve İsrail kimliği taşıdığını söyledi.

Teröristlerden çıkan 5 ülke kimliği
Bu yapının sorgulanmasını isteyen Şahin, "Terör örgütü yerli yapım değil. Kürt kardeşimin böyle bir derdi yok" şeklinde konuştu.**İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yakalanan her dört teröristten ikisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını açıkladı. Bu teröristlerin İran, Suriye, Irak, Ermenistan ve bazen de İsrail kimliği taşıdıklarını söyledi.

Marmara Yöneticiler Federasyonu'nun (MAY-FED) Grand Cevahir Otel'de düzenlediği iftar programına katılan Şahin, terörle mücadeleye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Etkisiz hale getirilen her 4 teröristen 2'sinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığına dikkat çeken Şahin, bu yapının sorgulanmasını istedi. Terör örgütü için "Bu yerli bir yapım değil olamaz da" diyen Şahin, "Benim Kürt kardeşimin böyle bir derdi yok.

Kürt kardeşlerimin böyle bir derdi olsa onun önünde ne Türkiye ne de dünya duramaz" ifadesini kullandı. Geçmişte bazı uygulama hataları olduğunu belirten Şahin, "Bugün Türkiye'de, hak hukuk, kanun, eşitlik ve özgürlük konularında bir eksikliği yok. Fakat benim Kürt kardeşlerimin PKK gibi KCK gibi dertleri var. Onlar tamamen Kürt kardeşlerimi ve bölgeyi hem coğrafi hem de sosyolojik olarak istismar ederek yapay gerekçeler üzerinden bir hayali dünya kurma derdindeler" diye konuştu.

FİTİLİ ATEŞLEYECEKLERDİ

Şahin, terör örgütünün belli tarihlerde saldırılar gerçekleştirdiğine dikkati çekerek şunları dile getirdi: ''Şemdinli'de ne oluyor' sorusunun gerçekleştiği alanda 1 gündür farklı bir temas söz konusu. Örgüt 2011 yılını final yılı ilan etmişti, Kuzey Afrika'da söz edilen bahar havasını isteyenler vardı. Bunu başaramamanın sıkıntısı var onlarda.'' Şahin, Nevruz'da gösterilere izin verilmemesinin nedenini de şöyle izah etti: "İzinsiz gösterilerde 60-70 bin kişi toplanıyor eğer buna izin verilseydi, bu rakam 500 bini bulacaktı.

Masum bir şekilde bir araya gelmeyeceklerdi. Orada halk ve güvenlik güçleri silahlı terör örgütü militanları aracılığıyla karşı karşıya getirilecekti. Kimin kime kurşun attığı bilinmeyecekti. Halk isyanının fitili ateşlenecekti.'' Güneydoğu'da sürdürülen terörle mücadelenin bir de cephe gerisi boyutu olduğunu vurgulayan Şahin, "O arka plan bilinmeyen alan. O, Ankara, İstanbul, Almanya, Avrupa, Amerika bütün dünyayı dolanıyor. Güneydoğu ve doğuda kurşun ve bomba atarak, mayın döşeyerek insan ayırt etmeden herkesi hedef alan can ve kan hedefine yönelmiş yapıya lojistik destek sağlayan alanlar, kesimler, kişiler hatta ülkeler var.

Ülkenin olağanüstü gündemi sadece çatışma alanı ile ilgili değildir, bu çatışma İstanbul'da kalemle devam ediyor, İstanbul'da kitapla devam ediyor. 48 saat önce Geçimli'de atılan havan mermisiyle İstanbul'da, Ankara'da yazılan yazıların bir farkı yoktur'' tespitinde bulundu. ''Terör örgütünün iş bölümü yok. Bu ülkede alan, sorumluluk alanı ayrımı doğru değildir. 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır' anlayışını yerleştirmeye çalışıyoruz'' diyen Şahin, kendisine yapılan eleştirilerin haksız olduğunu savundu.

İNSAF YAHU İNSAF

Eleştirilerin en yoğun anında kendisi hakkında ''Edep yahu'' diye gazete manşeti atıldığını hatırlatan Şahin, ''Bana, 'Edep yahu' diyenler Geçimli saldırısında ne yazdılar, ne dediler merak ediyorum. O zaman ben de diyorum ki 'İnsaf yahu insaf.' Kılın kıpırdamıyorsa sana zavallı desem kopyacılık olur. İnsaf diyorum'' şeklinde konuştu.

Örgüt AK Partililer’i kaçırıyor

Terör örgütünün baskınlarına da değinen Şahin, PKK'nın polis ve askerden sonra en çok AK Parti mensuplarını kaçırdığını işaret etti. Şahin şöyle devam etti: "Çocuklara eğitim veren öğretmenleri hedef alıyorlar. Zaman geliyor doktorlarımızı hedef tahtasına oturtuyorlar. Zaman geliyor imamlarımızı hedef alıyorlar. Onlar için fark yok. Bunlar çok acımasız. Ne bebeğe ne kadına ne yaşlıya ne ağaçlara ne de hayvanlara saygıları var. Bu hain örgütün kendi militanlarına bile acıması yok. En fazla zararı terör örgütü kendi içinde kendine veriyor.

Mağaralarda gaz verilip kendi militanlarını cezalandırıyor, öldürüyorlar. Bir hata yapsın infaz ediyorlar. Hatta şimdi Şemdinli'de son 15 gündür gerçekleşen olayda ölülerini kayalıklardan aşağıya atarak parçalıyorlar. Bunların yaptıklarını anlatmak için kelimeler yeterli gelmiyor. Şeytan bunlar kadar tehlikeli değil. Şeytan öldürmeden kandırıyor. Bunlar kan döküyor. Can alıyor. Bunlara karşı müsamahakâr olup 'bunlar hak arıyor bunlar özgürlük peşindeler' diye bakmak kadar büyük ahmaklık olamaz. Eğer bilerek yapılıyorsa da daha büyük hainlik olamaz."

‘BÖLGE TEMİZLENENE KADAR OPERASYONLAR SÜRECEK’

Hakkâri'de bölücü örgüt mensuplarına yönelik başlatılan operasyonların bölge teröristlerden temizlenene kadar süreceği belirtildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün temmuz ayının son günlerinden itibaren Hakkâri'de kaos ve karışıklık ortamı tesis etmek amacıyla yol kesme ve kimlik kontrolü yapma girişimlerinde bulunduğu hatırlatıldı. Düzenlenen operasyonlarda sık sık terör örgütü mensuplarıyla temaslar sağlandığı belirtilirken şunlar kaydedildi: ''Yapılan operasyonlar neticesinde, bölücü terör örgütünün vatandaşlarımız arasında kaos ve karışıklık meydana getirme çaba ve düşüncesi, alınan tedbirlerle önlenmiş, karayoluna döşenen mayın ve el yapımı patlayıcılar tespit edilerek imha edilmiş, ayrıca çok sayıda mühimmat ele geçirilmiş veya imha edilmiştir.

Şemdinli bölgesinde güvenlik kuvvetlerimizce icra edilen bu operasyonlarda, Hakkâri Valiliğimiz’ce de açıklandığı üzere, 115 bölücü terör örgütü mensubu etkisizleştirilmiş, 2 askeri güvenlik personelimiz şehit olmuş, 14 güvenlik personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Bölgede devam eden operasyonlar süresince sivil vatandaşlarımızı canlı kalkan olarak kullanma amacındaki bölücü terör örgütüne rağmen vatandaşlarımızın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilerek, halkımızın can, mal ve mülküne yönelik zarar meydana gelmemesi sağlanmış, vatandaşlarımız bölücü terör örgütünün bütün gayretlerine rağmen, tahriklere kapılmamış ve bölücü terör örgütünü destekleyen hiçbir faaliyette bulunmamıştır. Bölgedeki bölücü terör örgütü mensuplarını yakalamak ve etkisiz hale getirmek maksadıyla bölgede karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir. Nihai sonuç alınana ve bahse konu bölge teröristlerden tamamen temizlenene kadar operasyonlara devam edilecektir."

Haber: GÜNGÖR ERGÜN - BUGÜN GAZETESİ
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
kurtlar vadisinde aciklandi bu zaten sezon finali öncesi.....
hayret alman kimligi yokmuydu - 23:52, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bakanımızdan allah razı olsun.
teşekkürler - 17:44, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
türkiyede 2 gizli gruptan korkacaksın. sabetaycı gizli yahudiler ve gizli ermeniler. sabetaycılar hem türklerin hemde jürtlerin içinde saklılar. ermeniler ise sadece kürtlerin içinde saklılar. bunlardan ülkem temizlenmeden türkiyede yaşayan türk ve kürt vatandaşlara rahat yok. bunlar her kademedeler
ottoman - 17:30, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
şimdiden bütün dünyanın her yerinde,her inanıştaki insanların kalplerine,islam sevgisi akmaya başlamıştır ve kalpler birleşiyor inşallah,bütün insanların kardeşlikte akraba olduğu;sevgi,barış,kardeşlik,bollukbereket ve mutluluğa doyacağı islam birliğinin kurulması çağı yaklaşmaktadır inşallah.
inşallah - 17:26, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
temamen terorist bes ulke nekadarda dogru.orta doguyu karistiran bes ulke.
ahmet cakir - 17:02, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
ula iran bizi kendine çatma akıllı ol ama sizler nasıl ummet siniz ki anlamıyorum
tacettin baki vural - 16:43, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
hani iran israille düşmandı aynı tarafta yer alıyor ermenistan amacı belli suriye bize hiç bir zaman zaten dost olmadı yani bizim bizden başka dostumuz yok
ziya parlak - 16:06, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
cevaptır : ----> "elvan yilmaz" facebook dan yazan vatandash..sende bana yabancısın bu yazılarınla..valla çok istiyosan o akrabalarının yanlarına gidebilirsin..çok bekletme panpişlerini.
ben - 15:48, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
temizlenecekler inşallah.
evet - 14:19, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
sayın bakanın dediği doğru halk bunun çoğunu bilmiyor.israilli olanın arkasında ingiliz abd güdümlüler çıkıyor onuda söylemeliydi.azda olsa ab vatandaşı çıkıyor.amacın güney doğuda kürt devleti değil mezepotamya denilen bölgede ermeni devleti kurdurmak.
mehmet - 12:49, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bence kullanilabilecek en iyi irk kurtlerdi batili gucler savasmadan dogudan cekildi gelecek planlari boyleydi simdi plan uygulaniyor gavurdan dost olmaz amerika muttefikmis oburu suymus buymus biz zaten fakirdik avrupaya amerikaya sirt cevirsek ne kayberiz ne arap ne gavur dost degil artik
Desen Yalin - 12:02, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bence kullanilabilecek en iyi irk kurtlerdi batili gucler savasmadan dogudan cekildi gelecek planlari boyleydi simdi plan uygulaniyor gavurdan dost olmaz amerika muttefikmis oburu suymus buymus biz zaten fakirdik avrupaya amerikaya sirt cevirsek ne kayberiz ne arap ne gavur dost degil artik
Desen Yalin - 12:01, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
ve ünerisiile mhp nin cizgisinden hada radikal bir çizgiye geldi ve biz sağ duyulu kürtleri hayal kırıklığına urattı ünceleri başbakan tv lerde konuşma yaparken sonuna kadar dinlerdim şimdi ise çıkar çıkmaz hemen kanal değiştiriyorum kürtlere yacağı hakaretleri duymamak için buda biz türtleri üzüyor
misafir - 10:58, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
inanınki ak parti yeni kurulduğu zaman bende3n fazla sevinen olmamıştı ve gugüne kadar hep ak partiye oy verdim ve başbakana çok güvenmiştim bu güzelimülkeyi bundan başkası düzeltemez hayaliile yaşıyordum ne vark fazla ikdidarda kalmasımı nedir ak partide aynen içişleri bakanının fikirleri ile,
misafir - 10:54, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
kürtlerin pkk ya desteği yok demek abesle iştigaldir kulağını kuma gömmekdir evet yabancılar var ama çoğu kürt pkk ya sempati duyabiliyor eğer kürt halk pkk yı desteklemeseydi pkk bölgede barınamazdı bdp ye oy verenlere bakarsanız kürtlerin en az yarısının pkk ya sempati duyduğunu görebiliriz
TAZZİK - 10:52, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
sn bakan bu yabancı kimlikli itleri tüm dünyaya tvlerden haber yapsanıza.
CHP DARBECİDİR,ERGENEKON İÇİN VARDIR - 10:30, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
"atalarımız;meyva veren agac taslanır"demisler.icisleri bakanımız hakkınd ne hikmetse pkk/bdp zihniyeti ile,chp(basın dahil)zihniyetcilerinin elestirileri aynı renk;aynı doz'dadır.hemen hemen kasıtlı yönüyle elestirilmeyen bakanımız yoktur.demek ki,hükümetimizin icraatları "fevkaladenin fevkindedir"
Sahin gibi adam - 09:08, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
lütfen bölge insanını çok iyi anlayalım.onlar bu işin içinde asla olamazlar.eğer olsa idiler kan gövdeyi götürürdü.varsa bile şunu çok iyi bilelim onlarda insan tehditlere kanmış olamazmı. teröristin acımısı yok o bir vahşi hayvan.can korkusu evlat korkusu kolay değil.rabbim yardımcıları olsun
izci - 08:20, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
SON DAKİKA HABERLERi
 • 01:33 ABD: (3 İngiliz gazetecinin tutuklanması) Endişelerimizi Türkiye’ye ilettik ABD Dışişleri Bakanlığı, 3 İngiliz gazetecinin 'terör örgütüne yardım' suçlamasıyla tutuklanmasına ilişkin endişelerini Ankara’ya ilettiklerini açıkladı. Günlük basın top
 • 01:07 Galatasaray'da Ontivero bedelsiz Ljubljana'ya kiralandı Galatasaray, Lucas Ontivero'nun Slovenya ekibi Ljubljana'ya bedelsiz kiralandığını duyurdu. Sarı kırmızılı kulüpten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada şu bil
 • 01:05 Sürücüler akaryakıt zammına tepki gösterdi Benzin ve motorine yapılan zamlar hız kesmeden devam ediyor. Benzine 8 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 14 kuruş zam yapıldı. Zamlar gece yarısından sonra işleme geçti.
 • 01:06 Galatasaray'dan PTT 1. Lig'e gitti Galatasaray, kadroda düşünmediği Umut Gündoğan'ı PTT 1. Lig takımlarından Şanlıurfaspor'a kiraladı. Galatasaray Kulübü'nden yapılan açıklamada; "Profesyonel oyuncumuz Umut
 • 01:07 Karaman’da Otomobil Koyun Sürüsüne Çarptı: 3 Yaralı Karapınar Karayolu’nun 30. kilometresinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Mustafa Kabakçı (50) yönetimindek
 • 00:57 Rize'de balıkçılar 'vira Bismillah' dedi Rize Valiliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce av sezonunun açılışı sebebiyle il merkezindeki balıkçılar barınağında tören düzenlendi. Gündoğdu Mahallesi'ndeki b
 • 00:45 Başbakan Davutoğlu’ndan Taziye Mesajı Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’daki işyerinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden AK Parti eski Gençlik Kolları İl Başkanı Yunus Koca için Twitter’dan taziye mesajı yayımladı.Başbakan
 • 00:45 Transfer dönemi sona erdi Futbolda 2015-2016 sezonu birinci transfer ve tescil dönemi sona erdi. FIFA kuralları gereği 12 hafta süren ve 9 Haziran'da başlayan birinci transfer ve tescil dönemi tamam
 • 00:37 Melo ve Telles resmen İnter'de İtalyan kulübü Inter, Galatasaray'ın Brezilyalı futbolcuları Felipe Melo ve Alex Telles'i kadrosuna kattığını açıkladı.Galatasaraylı Felipe Melo, 3,7 milyon Euro bonservis
 • 00:36 Yurt genelindeki oy verme saatleri belli oldu Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili seçimi için yurt genelindeki oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerini belirledi.YSK, Adıyaman, Ağrı,
 • 00:31 Nusaybin'de belediye ve ilçe eş başkanları tutuklandı Mardin’in Nusaybin ilçesinde 'öz yönetim’ soruşturması kapsamında 3 gün önce gözaltına alınan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ve DBP İlçe Eş B
 • 00:17 Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi EKONOMİ-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı ihracat rakamlarını Karadeniz Bölgesi’nin önemli liman, ticaret ve fındık üretim merkezlerinden olan Düzce’nin Akçak
 • 00:07 Karasulu balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyemedi Sakarya'nın Karadeniz sahilindeki ilçesi Karasu'da balıkçılar, yasağın kalktığı ilk gün hava muhalefeti dolayısıyla 'Vira Bismillah' diyemedi.Balık avı yasağı saat 00.00 iti
 • 00:05 PKK, Bu Kez Doktor Öldürdü Diyarbakır’ın Lice ve Kulp ilçeleri arasında yol kesen bir grup PKK’lı, kendilerini görüp geri kaçan bir aracı taradı. Taranan araçta bulunan bir doktor hayatını kaybetti.Edinilen bilgilere göre,
 • 00:06 Baıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi 4 buçuk aydır av yasağının kalkmasını bekleyen balıkçıların beklediği gün geldi. Son hazırlıklarını da tamamlayan balıkçılar, ağ atmak için denize açıldı.15 Nisan’da başlayan av yasağıyla gemiler
 • 23:57 Silahlı Saldırıda Ölen AK Partili Yunus Koca Toprağa Verildi DİYARBAKIR (İHA) – Diyarbakır’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Yunus Koca’nın cenazesi toprağa verildi. Aralarında başbakan
 • 23:52 16 Yaşındaki Genç Trafik Canavarı Kurbanı Oldu Bartın’da meydana gelen trafik kazasında 16 yaşındaki bir genç hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralandı.Edinilen bilgiye göre kaza, Bartın-Kozcağız karayolu üzerinde meydana geldi. Nevzat Arslan
 • 23:47 Alaşehir’de Trafik Kazası: 2 Ölü, 1 Yaralı Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bir otomobilin sepetli motosiklete çarpması sonucu motosikletteki 2 kişi hayatını kaybetti. Otomobil sürücüsü ise kazada hafif yaralandı.Kaza, saat 18.00 sıralarında
 • 23:38 Kore Gazisi Son Yolculuğuna Uğurlandı İnegöl Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören 85 yaşındaki Kore gazisi Ahmet Menkü hayatını kaybetti.İlerleyen yaşı nedeniyle geçirdiği rahatsızlıklardan dolayı İnegöl Devlet Hasta
 • 23:42 Balıkçılar İlk Ağlarını Atmak İçin Dualarla Uğurlandı Tekirdağlı balıkçılar, yeni sezonun ilk ağlarını atmak için dualar eşliğinde Marmara’ya açıldı.Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ Limanı’nda düzenlenen yeni sezon açılış etkinliğine Tekirdağ