SON DAKİKA
haberL haberR
« ANA SAYFAYA DÖN
Ana Sayfa » Gündem » Teröristlerden çıkan 5 ülke kimliği
08.08.2012 06:59

Teröristlerden çıkan 5 ülke kimliği

İçişleri Bakanı Şahin, yakalanan teröristlerin yarısının İran, Suriye, Irak, Ermenistan ve İsrail kimliği taşıdığını söyledi.
Teröristlerden çıkan 5 ülke kimliği
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Bu yapının sorgulanmasını isteyen Şahin, "Terör örgütü yerli yapım değil. Kürt kardeşimin böyle bir derdi yok" şeklinde konuştu.**İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yakalanan her dört teröristten ikisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını açıkladı. Bu teröristlerin İran, Suriye, Irak, Ermenistan ve bazen de İsrail kimliği taşıdıklarını söyledi.

Marmara Yöneticiler Federasyonu'nun (MAY-FED) Grand Cevahir Otel'de düzenlediği iftar programına katılan Şahin, terörle mücadeleye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Etkisiz hale getirilen her 4 teröristen 2'sinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığına dikkat çeken Şahin, bu yapının sorgulanmasını istedi. Terör örgütü için "Bu yerli bir yapım değil olamaz da" diyen Şahin, "Benim Kürt kardeşimin böyle bir derdi yok.

Kürt kardeşlerimin böyle bir derdi olsa onun önünde ne Türkiye ne de dünya duramaz" ifadesini kullandı. Geçmişte bazı uygulama hataları olduğunu belirten Şahin, "Bugün Türkiye'de, hak hukuk, kanun, eşitlik ve özgürlük konularında bir eksikliği yok. Fakat benim Kürt kardeşlerimin PKK gibi KCK gibi dertleri var. Onlar tamamen Kürt kardeşlerimi ve bölgeyi hem coğrafi hem de sosyolojik olarak istismar ederek yapay gerekçeler üzerinden bir hayali dünya kurma derdindeler" diye konuştu.

FİTİLİ ATEŞLEYECEKLERDİ

Şahin, terör örgütünün belli tarihlerde saldırılar gerçekleştirdiğine dikkati çekerek şunları dile getirdi: ''Şemdinli'de ne oluyor' sorusunun gerçekleştiği alanda 1 gündür farklı bir temas söz konusu. Örgüt 2011 yılını final yılı ilan etmişti, Kuzey Afrika'da söz edilen bahar havasını isteyenler vardı. Bunu başaramamanın sıkıntısı var onlarda.'' Şahin, Nevruz'da gösterilere izin verilmemesinin nedenini de şöyle izah etti: "İzinsiz gösterilerde 60-70 bin kişi toplanıyor eğer buna izin verilseydi, bu rakam 500 bini bulacaktı.

Masum bir şekilde bir araya gelmeyeceklerdi. Orada halk ve güvenlik güçleri silahlı terör örgütü militanları aracılığıyla karşı karşıya getirilecekti. Kimin kime kurşun attığı bilinmeyecekti. Halk isyanının fitili ateşlenecekti.'' Güneydoğu'da sürdürülen terörle mücadelenin bir de cephe gerisi boyutu olduğunu vurgulayan Şahin, "O arka plan bilinmeyen alan. O, Ankara, İstanbul, Almanya, Avrupa, Amerika bütün dünyayı dolanıyor. Güneydoğu ve doğuda kurşun ve bomba atarak, mayın döşeyerek insan ayırt etmeden herkesi hedef alan can ve kan hedefine yönelmiş yapıya lojistik destek sağlayan alanlar, kesimler, kişiler hatta ülkeler var.

Ülkenin olağanüstü gündemi sadece çatışma alanı ile ilgili değildir, bu çatışma İstanbul'da kalemle devam ediyor, İstanbul'da kitapla devam ediyor. 48 saat önce Geçimli'de atılan havan mermisiyle İstanbul'da, Ankara'da yazılan yazıların bir farkı yoktur'' tespitinde bulundu. ''Terör örgütünün iş bölümü yok. Bu ülkede alan, sorumluluk alanı ayrımı doğru değildir. 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır' anlayışını yerleştirmeye çalışıyoruz'' diyen Şahin, kendisine yapılan eleştirilerin haksız olduğunu savundu.

İNSAF YAHU İNSAF

Eleştirilerin en yoğun anında kendisi hakkında ''Edep yahu'' diye gazete manşeti atıldığını hatırlatan Şahin, ''Bana, 'Edep yahu' diyenler Geçimli saldırısında ne yazdılar, ne dediler merak ediyorum. O zaman ben de diyorum ki 'İnsaf yahu insaf.' Kılın kıpırdamıyorsa sana zavallı desem kopyacılık olur. İnsaf diyorum'' şeklinde konuştu.

Örgüt AK Partililer’i kaçırıyor

Terör örgütünün baskınlarına da değinen Şahin, PKK'nın polis ve askerden sonra en çok AK Parti mensuplarını kaçırdığını işaret etti. Şahin şöyle devam etti: "Çocuklara eğitim veren öğretmenleri hedef alıyorlar. Zaman geliyor doktorlarımızı hedef tahtasına oturtuyorlar. Zaman geliyor imamlarımızı hedef alıyorlar. Onlar için fark yok. Bunlar çok acımasız. Ne bebeğe ne kadına ne yaşlıya ne ağaçlara ne de hayvanlara saygıları var. Bu hain örgütün kendi militanlarına bile acıması yok. En fazla zararı terör örgütü kendi içinde kendine veriyor.

Mağaralarda gaz verilip kendi militanlarını cezalandırıyor, öldürüyorlar. Bir hata yapsın infaz ediyorlar. Hatta şimdi Şemdinli'de son 15 gündür gerçekleşen olayda ölülerini kayalıklardan aşağıya atarak parçalıyorlar. Bunların yaptıklarını anlatmak için kelimeler yeterli gelmiyor. Şeytan bunlar kadar tehlikeli değil. Şeytan öldürmeden kandırıyor. Bunlar kan döküyor. Can alıyor. Bunlara karşı müsamahakâr olup 'bunlar hak arıyor bunlar özgürlük peşindeler' diye bakmak kadar büyük ahmaklık olamaz. Eğer bilerek yapılıyorsa da daha büyük hainlik olamaz."

‘BÖLGE TEMİZLENENE KADAR OPERASYONLAR SÜRECEK’

Hakkâri'de bölücü örgüt mensuplarına yönelik başlatılan operasyonların bölge teröristlerden temizlenene kadar süreceği belirtildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün temmuz ayının son günlerinden itibaren Hakkâri'de kaos ve karışıklık ortamı tesis etmek amacıyla yol kesme ve kimlik kontrolü yapma girişimlerinde bulunduğu hatırlatıldı. Düzenlenen operasyonlarda sık sık terör örgütü mensuplarıyla temaslar sağlandığı belirtilirken şunlar kaydedildi: ''Yapılan operasyonlar neticesinde, bölücü terör örgütünün vatandaşlarımız arasında kaos ve karışıklık meydana getirme çaba ve düşüncesi, alınan tedbirlerle önlenmiş, karayoluna döşenen mayın ve el yapımı patlayıcılar tespit edilerek imha edilmiş, ayrıca çok sayıda mühimmat ele geçirilmiş veya imha edilmiştir.

Şemdinli bölgesinde güvenlik kuvvetlerimizce icra edilen bu operasyonlarda, Hakkâri Valiliğimiz’ce de açıklandığı üzere, 115 bölücü terör örgütü mensubu etkisizleştirilmiş, 2 askeri güvenlik personelimiz şehit olmuş, 14 güvenlik personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Bölgede devam eden operasyonlar süresince sivil vatandaşlarımızı canlı kalkan olarak kullanma amacındaki bölücü terör örgütüne rağmen vatandaşlarımızın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilerek, halkımızın can, mal ve mülküne yönelik zarar meydana gelmemesi sağlanmış, vatandaşlarımız bölücü terör örgütünün bütün gayretlerine rağmen, tahriklere kapılmamış ve bölücü terör örgütünü destekleyen hiçbir faaliyette bulunmamıştır. Bölgedeki bölücü terör örgütü mensuplarını yakalamak ve etkisiz hale getirmek maksadıyla bölgede karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir. Nihai sonuç alınana ve bahse konu bölge teröristlerden tamamen temizlenene kadar operasyonlara devam edilecektir."

Haber: GÜNGÖR ERGÜN - BUGÜN GAZETESİ
« ANA SAYFAYA DÖN
   |   
« ÖNCEKİ HABER
  |  
SONRAKİ HABER »
Etiketler:
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
kurtlar vadisinde aciklandi bu zaten sezon finali öncesi.....
hayret alman kimligi yokmuydu - 23:52, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bakanımızdan allah razı olsun.
teşekkürler - 17:44, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
türkiyede 2 gizli gruptan korkacaksın. sabetaycı gizli yahudiler ve gizli ermeniler. sabetaycılar hem türklerin hemde jürtlerin içinde saklılar. ermeniler ise sadece kürtlerin içinde saklılar. bunlardan ülkem temizlenmeden türkiyede yaşayan türk ve kürt vatandaşlara rahat yok. bunlar her kademedeler
ottoman - 17:30, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
şimdiden bütün dünyanın her yerinde,her inanıştaki insanların kalplerine,islam sevgisi akmaya başlamıştır ve kalpler birleşiyor inşallah,bütün insanların kardeşlikte akraba olduğu;sevgi,barış,kardeşlik,bollukbereket ve mutluluğa doyacağı islam birliğinin kurulması çağı yaklaşmaktadır inşallah.
inşallah - 17:26, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
temamen terorist bes ulke nekadarda dogru.orta doguyu karistiran bes ulke.
ahmet cakir - 17:02, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
ula iran bizi kendine çatma akıllı ol ama sizler nasıl ummet siniz ki anlamıyorum
tacettin baki vural - 16:43, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
hani iran israille düşmandı aynı tarafta yer alıyor ermenistan amacı belli suriye bize hiç bir zaman zaten dost olmadı yani bizim bizden başka dostumuz yok
ziya parlak - 16:06, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
cevaptır : ----> "elvan yilmaz" facebook dan yazan vatandash..sende bana yabancısın bu yazılarınla..valla çok istiyosan o akrabalarının yanlarına gidebilirsin..çok bekletme panpişlerini.
ben - 15:48, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
temizlenecekler inşallah.
evet - 14:19, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
sayın bakanın dediği doğru halk bunun çoğunu bilmiyor.israilli olanın arkasında ingiliz abd güdümlüler çıkıyor onuda söylemeliydi.azda olsa ab vatandaşı çıkıyor.amacın güney doğuda kürt devleti değil mezepotamya denilen bölgede ermeni devleti kurdurmak.
mehmet - 12:49, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bence kullanilabilecek en iyi irk kurtlerdi batili gucler savasmadan dogudan cekildi gelecek planlari boyleydi simdi plan uygulaniyor gavurdan dost olmaz amerika muttefikmis oburu suymus buymus biz zaten fakirdik avrupaya amerikaya sirt cevirsek ne kayberiz ne arap ne gavur dost degil artik
Desen Yalin - 12:02, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
bence kullanilabilecek en iyi irk kurtlerdi batili gucler savasmadan dogudan cekildi gelecek planlari boyleydi simdi plan uygulaniyor gavurdan dost olmaz amerika muttefikmis oburu suymus buymus biz zaten fakirdik avrupaya amerikaya sirt cevirsek ne kayberiz ne arap ne gavur dost degil artik
Desen Yalin - 12:01, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
ve ünerisiile mhp nin cizgisinden hada radikal bir çizgiye geldi ve biz sağ duyulu kürtleri hayal kırıklığına urattı ünceleri başbakan tv lerde konuşma yaparken sonuna kadar dinlerdim şimdi ise çıkar çıkmaz hemen kanal değiştiriyorum kürtlere yacağı hakaretleri duymamak için buda biz türtleri üzüyor
misafir - 10:58, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
inanınki ak parti yeni kurulduğu zaman bende3n fazla sevinen olmamıştı ve gugüne kadar hep ak partiye oy verdim ve başbakana çok güvenmiştim bu güzelimülkeyi bundan başkası düzeltemez hayaliile yaşıyordum ne vark fazla ikdidarda kalmasımı nedir ak partide aynen içişleri bakanının fikirleri ile,
misafir - 10:54, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
kürtlerin pkk ya desteği yok demek abesle iştigaldir kulağını kuma gömmekdir evet yabancılar var ama çoğu kürt pkk ya sempati duyabiliyor eğer kürt halk pkk yı desteklemeseydi pkk bölgede barınamazdı bdp ye oy verenlere bakarsanız kürtlerin en az yarısının pkk ya sempati duyduğunu görebiliriz
TAZZİK - 10:52, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
sn bakan bu yabancı kimlikli itleri tüm dünyaya tvlerden haber yapsanıza.
CHP DARBECİDİR,ERGENEKON İÇİN VARDIR - 10:30, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
"atalarımız;meyva veren agac taslanır"demisler.icisleri bakanımız hakkınd ne hikmetse pkk/bdp zihniyeti ile,chp(basın dahil)zihniyetcilerinin elestirileri aynı renk;aynı doz'dadır.hemen hemen kasıtlı yönüyle elestirilmeyen bakanımız yoktur.demek ki,hükümetimizin icraatları "fevkaladenin fevkindedir"
Sahin gibi adam - 09:08, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
lütfen bölge insanını çok iyi anlayalım.onlar bu işin içinde asla olamazlar.eğer olsa idiler kan gövdeyi götürürdü.varsa bile şunu çok iyi bilelim onlarda insan tehditlere kanmış olamazmı. teröristin acımısı yok o bir vahşi hayvan.can korkusu evlat korkusu kolay değil.rabbim yardımcıları olsun
izci - 08:20, 08 Ağustos 2012 Çarşamba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
PKK'nin mayın saldırısı kameraya böyle yansıdıPKK'nin mayın saldırısı kameraya böyle yansıdı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner'den yeni PKK açıklamasıABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner'den yeni PKK açıklaması
TSK'dan Kuzey Irak'taki PKK kamplarına operasyonTSK'dan Kuzey Irak'taki PKK kamplarına operasyon
Mesut Barzani: PKK Kuzey Irak'ı terk etsinMesut Barzani: PKK Kuzey Irak'ı terk etsin
18 METRE BOYUNDA VE...<br>Karaya vuran dev yaratık korkuttu18 METRE BOYUNDA VE...
Karaya vuran dev yaratık korkuttu
YARGITAY MÜJDEYİ VERDİ<br>Prim gününü dolduran işçiler dikkatYARGITAY MÜJDEYİ VERDİ
Prim gününü dolduran işçiler dikkat
MÜTHİŞ PKK İTİRAFI<br>'Her şeyden haberimiz vardı'MÜTHİŞ PKK İTİRAFI
'Her şeyden haberimiz vardı'
SANİYE SANİYE O AN...<br>PKK'nın mayınlı saldırısı kameradaSANİYE SANİYE O AN...
PKK'nın mayınlı saldırısı kamerada
'MEMUR 3 PUAN ALACAKLI'<br>Toplu sözleşmede ses getiren polemik'MEMUR 3 PUAN ALACAKLI'
Toplu sözleşmede ses getiren polemik
BİR TIK ÖTENİZDE...<br>Google dünyayı işte burada saklıyorBİR TIK ÖTENİZDE...
Google dünyayı işte burada saklıyor
CANLI CANLI...<br>Giymeden önce bir kez daha düşününCANLI CANLI...
Giymeden önce bir kez daha düşünün
HER ÖNÜNE GELENİN...<br>Tuğba Özerk'in bu sözleri ortalığı karıştırdıHER ÖNÜNE GELENİN...
Tuğba Özerk'in bu sözleri ortalığı karıştırdı
İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER<br>Yol inşaatı çöktüİŞTE İLK GÖRÜNTÜLER
Yol inşaatı çöktü
ŞIRNAK'TAN ACI HABER<br>İki askerimiz şehit oldu ŞIRNAK'TAN ACI HABER
İki askerimiz şehit oldu
İŞTE YENİ HEDEF<br>Aksaray'da algı operasyonu başlatıldı İŞTE YENİ HEDEF
Aksaray'da algı operasyonu başlatıldı
DÖNÜŞMEMİŞ KURUMLAR...<br>Bakan Avcı'dan son dakika dershane çıkışı: DÖNÜŞMEMİŞ KURUMLAR...
Bakan Avcı'dan son dakika dershane çıkışı:
KIYAK MEMURİYET<br>Cami kapatan o valinin oğluna KIYAK MEMURİYET
Cami kapatan o valinin oğluna
HDP'Lİ VEKİLE ŞOK<br>Tüm ilden adı silindiHDP'Lİ VEKİLE ŞOK
Tüm ilden adı silindi
HALK ONU İŞARET ETTİ<br>Son anket kaosun nedenini belirlediHALK ONU İŞARET ETTİ
Son anket kaosun nedenini belirledi
BU NUMARAYI AÇAN YANDI<br>Dolandırıcıların yeni yöntemi pes dedirttiBU NUMARAYI AÇAN YANDI
Dolandırıcıların yeni yöntemi pes dedirtti
ŞOKE EDEN SÖZLER<br>'Çantamda 3 bin kişilik şerefsizler listesi var'ŞOKE EDEN SÖZLER
'Çantamda 3 bin kişilik şerefsizler listesi var'
BARANSU'NUN ACI GÜNÜ<br>'Canımı acıtmayı başardınız bebeğimiz öldü'BARANSU'NUN ACI GÜNÜ
'Canımı acıtmayı başardınız bebeğimiz öldü'