haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

Ek tercih sonuçları 2013 - ÖSYM açıkladı

Ana Sayfa » Gündem » Ek tercih sonuçları 2013 - ÖSYM açıkladı haberi
04 Ekim 2013 Cuma, 11:49
ÖSYM, LYS ek tercih-yerleştirme sonuçlarını açıkladı. LYS ek tercih-yerleştirme sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandı. LYS ek tercih ve yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin sitesi ile aynı anda bugun.com.tr'de.
Ek tercih sonuçları 2013 - ÖSYM açıkladı
2013 LYS ek tercih ve yerleştirme sonuçlarını merak edenlerin beklediği açıklama geldi. ÖSYM LYS ek yerleştirme sonuçlarını açıkladı.Üniversitelerde boş kalan kontenjanlara yapılan ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM'nin internet adresinden öğrenilebilecek. Üniversitelerde boş kalan kontenjanlara yapılan LYS ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden öğrenilebilecek.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yaptılar. ÖSYM'den yapılan açıklamada; Ek yerleştirmede tercih için 2013 ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilememiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerektiği ifade edildi.

ÖSYM LYS ek yerleştirme- ek tercih için gerekli kılavuzu 22 Eylül'de yayınladı. Üniversiteye girmek için son şans olan LYS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı. Ek yerleştirme kılavuzundaki boş kontenjanlar için ek tercih süresi 25 Eylül'de başlamıştı. Ek tercihler 30 Eylül'de sonra erdi.

ÖSYM LYS EK YERLEŞTİRME KLAVUZU İÇİN TIKLAYIN

Ek yerleştirmede dikkat edilmesi gerekenleri Rehberlik Uzmanı İsmail Öz açıkladı. İşte ek yerleştirmede altın kurallar:

Öğrenci kardeşim,

12 yıl gibi uzun bir eğitim-öğretim hayatını geride bırakmış bir genç olarak artık hayatının en önemli karar anlarından birindesin ve bu yıl ki son fırsatın. Bundan sonraki yaşamının daha huzurlu, güven duygusu içerisinde geçebilmesi, mesleğini iyi seçebilmene de bağlı. Çünkü mesleğin ömür boyu sana eşlik edecek. Saygın bir kariyer elde etmene, toplumda itibar görmene vesile olacak. Mutlu olacağın bir mesleği icra etmek elbette seni diğerlerinden daha önde tutacak.

Çağın gerçeklerini göz önünde tutarak değişime açık olmalısın. İşinle ilgi gelişmeleri daha fazla parametreyle okuyabilmek için Mülti Disipliner bir yaklaşımla mesleğini icra etmek durumundasın. Nasıl ki “Dünün güneşi bu günün çamaşırını kurutamıyorsa bu günün güneşi de yârinin çamaşırını kurutamayacak.” Bu söz bize, mutlak değişimi ifade ediyor aslında. Anlık iletilerle, sosyal medya denen bir gerçekle yaşarken ve birkaç saniyeyle dahi gündem dışı kalabilmek durumundayken asla geri kalamazsın. Bu durum, senin zaman zaman oturup sakince düşünerek ve özümseyerek geleceğini planlamayacağın anlamına gelmemeli. Yani kendini “hız çarkı”nın dişlilerine teslim edecekte değisin.      

Eğer mesleğini isteyerek ve özümseyerek icara edersen, o meslekte yönlendiren yani proaktif bir icracı olabilirsin. O zaman da yenilikleri keşfeden, hayranlıklar uyandıran sen olursun. 

Evet değerli kardeşim!

Üniversite hayalin için bu önemli fırsat şimdi önünde duruyor. 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında bu fırsatlarınla ilgili kararlarını ÖSYM’ye bildireceksin. İşte bu yazı sana, bu fırsatla ilgili bilgiler ve tüyolar verecek…Tabi kabul edersen…

Tercihlerle ilgili sürece girmiş bulunuyorsun. Bu önemli süreçten en iyi kazançla çıkabilmek senin elinde. Bunun yolu da, Ek Yerleştireme Kılavuzunda açıklanan bölüm ve kontenjanlarını iyice incelemen, kendi idealine ve tabi ki puanına göre en iyi bölümleri tespit etmen ve tercih tablona yazmandır.

Bu yıl ek yerleştirmelerde yaklaşık 80 bin boş kalan kontenjan oldu; buna ilaveten bir de yeni açılan bölüler var tabi. Bu kontenjanlar, tercih edenler için iyi bir fırsat. Birçok vakıf üniversitesi çok sayıda ve cazip koşullarda burslar veriyor; hatta öğrenim süresince de kesintisiz olarak. Neden bunlardan da istifade etmeyesin.  Mesela bunlardan birde bizim üniversitemiz. Öğrencilerimizin yaklaşık %60’ı çeşitli oranlarda burslu olarak eğitim görüyorlar. %100 burs oranı en fazla olan üniversitelerden birisiyiz dersem abartmış olmam.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Ek yerleştirmelerde tercih yapabilmek için 1. Yerleştirmede de tercih yapmış fakat yerleştirilememiş olmak gerekir.

-ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunu çok iyi incelemelisin.

-En çok istediğin bölüme 1. sırada yer vermelisin; diğerlerini de aynı mantığa göre sıralayabilirsin.

-Tablo 3A’daki iki yıllık bölümleri seçerken alan içi-alan dışı durumlarına mutlaka dikkat etmelisin. Çünkü öncelik sırası alandan gelenlerin olacaktır; boşluk kalırsa alan dışından da öğrencileri yerleşebilecek.

-Tercihlerini 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında mutlaka yapmalısın.   

Öğrenci Kardeşim,

Bundan sonraki kısımda da sana mesleklerle ilgili altın kurallar vereceğim. Bu kurallar aynı zamanda senin için iyi bir yol haritası olacak. Yol haritanı mutlaka kendin yapmalısın; bunu yaparken de elbette sormalı, araştırmalı ve okumalısın. Fakat unutma ki asıl kariyer planını sen yapacaksın. Yaptığın planını da adım adım uygulamalısın. Ailen, hocaların, uzmanlar sana fikir verebilirler ama senin adına harekete geçemezler; seni, senin adına yaşayamazlar. Onun içen de; 

Stres yapmadan sakince dinle, araştır, sor ama “Unutma!” bu karar senin…

Yanlış bir karar verdiğinde suçlayacak hiç kimse bulamayacaksın…

İŞTE MESLEK SEÇERKEN DİKKAT ETMEN GEREKEN KURALLAR:

1. KURAL

Kendini tanı.

Yeteneklerini uzun bir eğitim yaşamın boyunca fark ettin; bu farkındalığını kullanarak ve ilgilerini de hesap ederek işe başlamalısın.

-Seçeceğin mesleğin çalışma koşullarına hazır mısın?
- Eğitim yaşamın boyunca yaşayacağın şehre ayak uydura bilecek misin?
- Seçtiğin mesleğin sana sağlayabileceği ücretle mutlu olabilecek misin?
- Senin için iş bulmak önemli mi, ya da sadece hayalidekine mi ulaşmalısın?

2. KURAL

Meslek önemlidir.  

-Mesleğin, senin için kendini ifade etme aracın olacak.
-Toplumda ki kariyerini seçtiğin meslekle belirleyeceksin.
-Mesleğinle olgunlaşacaksın ve bütün paylaşımlarını onun üzerinden yapacaksın.
-Bütün üretimlerini ve maddi kazanımlarını, dolayısıyla da bütün özgürlüklerini mesleğinle elde edeceksin.

3. KURAL

Mesleğinle ilgili geleceği tahmin et.

-Seçeceğin meslek gelişmeye ne kadar açık?
-Geleceğe dönük istihdam imkânları nelerdir?

4. KURAL

Seçimlerini yaparken tek olmayacaksın; seni etkileyenler de olacak.

-Anne-Baban, arkadaşların, öğretmenlerin seni etkileyecekler.
-Etkilendiğin değer verdiğin şahsiyetler, rol model aldıklarında seni etkileyecek.
-Aldığın puana göre yönelim ya da daha fazla para kazanma arzun, çabucak iş bulabilme kaygın vs. bütün bunlar senin kararlarını zorlaştırarak etkileyecekler. Yani zorlu bir eleme sürecinden geçeceksin. Telaşa kapılmadan karar vermelisin.

5. KURAL

Seçmek istediğin üniversitede araman gerekenler.

-Eğitim kadrosu iyi mi?
-Yerleşkeleri nasıl ve ulaşımı kolay mı?
-Kütüphanesi ve kaynak birikimi güçlü mü?
-Uluslararası hareketliliği (değişim programları) var mı?
-Sosyal imkânları var mı, beslenme ve barınma koşulları yeterli mi?
-Burs imkânlar var mı ve burs kesilme koşulları neler?

6. KURAL

Ufku açık meslekleri öğrenmelisin.

-Temel ihtiyaçlara dönük meslekler her zaman iş imkânı sağlayan mesleklerdir. Gıda, sağlık, ulaşım, yönetim, hizmet vb. Bu temel bilgiden hareket et.

Mesela, bazı örnekler:

-Tıp ve diğer sağlık alanları.
-Lojistik ile ilgili alanlar.
-Kimya sektörüyle ilgili alanlar.
-Eğitim ve öğretmenlik ile ilgili alanları. Gibi…

Tabi, “Bunların dışındaki meslekler, geleceğin mesleği değildir.” denemez. Her mesleği fırsata ve kariyere dönüştürme işi yine kişilerin girişimciliğine ve kendilerini o mesleğe adamalarına bağlıdır.

Nice fırsatlarla dolu mesleklerde “fırsatsız” kalanlar olabildiği gibi, “fırsat yok” denen mesleklerden “fırsat yağmurları” yağdıranlar da oldu. Her birimiz bu türden örneklere şahit olmuşuzdur.

Ve yine unutma! Başarı, azim ve adanma işidir…

Sevgili öğrenci kardeşim!

Seçimin geleceğin, geleceğin mutluluğun olsun…