SON DAKİKA
haberL haberR
Ana Sayfa » Gündem » Erdoğan devreye girdi (Mısır'da son durum)

Erdoğan devreye girdi (Mısır'da son durum)

14.08.2013 11:05
Erdoğan devreye girdi (Mısır'da son durum)
Mısır'daki kanlı katliam Türkiye'nin yakın takibinde. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mısır'da darbe karşıtlarına müdahale olaylarını yakından takip ediyor.
Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mısır'da darbe karşıtlarına müdahale olaylarını yakından takip ediyor. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla, uluslararası temaslara başladı, yoğun diplomasi trafiği sürdürülüyor.

Mısır'da güvenlik güçleri, ordunun yönetime el koymasının ardından Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki göstericilere müdahalesi kanlı bir şekilde sürdürüyor.

İHVAN HAREKETİ: ÖLÜ SAYISI 400 YARALI SAYISI 5 BİNİ GEÇTİ

Mısır’da polisin Mursi yanlılarına karşı bu sabah başlattığı müdahalede ölü sayısı saat başı artıyor. İhvan Hareketi, ölü sayısının 400’ü geçtiğini, yaralı sayısının ise en az 5 bin olduğunu iddia ediyor.

Başkent Kahire’de Müslüman Kardeşler’in hastanesi olarak bilinen Rabaa ise daha önce ölü sayısının 177’ye çıktığını duyurmuştu. Hastane kaynakları, binlerce kişin de yaralı olduğunu açıkladı.

Addeviye ve Nahda meydanlarındaki Mursi'yi destekleyen kalabalığa güvenlik güçleri sabah erken saatlerde müdahale etti. Kalabalığa ateş açan polis, çok sayıda kişiyi kafasından vurarak öldürdü. Meydanda ambulanslar aralıksız hastanelere yaralı taşıyor.

Bu arada Müslüman Kardeşler, dünyaya vahşetin durdurulması çağrısında bulundu. İhvan Hareketi, halkı sokaklara çıkmaya çağırdı. Demokrasi yanlıları yaşanan vahşetin sonra ermesi için devlet binalarını kuşatmak için harekete geçeceğini duyurdu. Meydandaki kalabalıktan “sardırmayın biz Mısır vatandaşıyız. İsrail yada düşman değiliz” çığlıkları yükseliyor.

Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Zırhlı buldozerler Addeviye Meydanı’ndaki barikatları yıkmaya başladı. Güvenlik güçleri, çadırlarda protestocuları tek tek gözaltına alıyor.

Öte yandan Addeviye ve Nahda meydanlarının giriş ve çıkışları zırhlı araçlarla kapatıldı.RABAA HASTANESİ: 177 ÖLÜ BİNLERCE YARALI VAR

Başkent Kahire’de Müslüman Kardeşler’in hastanesi olarak bilinen Rabaa, ölü sayısının 177’ye çıktığını duyurdu. Hastane binlerce kişinin de yaralı olduğunu açıkladı.

Adeviye ve Nahda meydanlarındaki Mursi'yi destekleyen kalabalığa güvenlik güçleri sabah erken saatlerde müdahale etti. Kalabalığa ateş açan polis, çok sayıda kişiyi kafasından vurarak öldürdü. Meydanda ambulanslar aralıksız hastanelere yaralı taşıyor.

Bu arada Müslüman Kardeşler, dünyaya vahşetin durdurulması çağrısında bulundu. İhvan hareketi, halkı sokaklara çıkmaya çağırdı. Demokrasi yanlıları yaşanan vahşetin sonra ermesi için devlet binalarını kuşatmak için harekete geçeceğini duyurdu. Meydandaki kalabalıktan “sardırmayın biz Mısır vatandaşıyız. İsrail yada düşman değiliz” çığlıkları yükseliyor.


KANLI MÜDAHALE CANLI YAYINLANDI

Mısır güvenlik güçlerinin 120 kişinin ölümü, yüzlerce darbe karşıtının yaralanmasıyla sonuçlanan Rabiatu'l Adeviye meydanına müdahalesini orduya yakın televizyon kanalları canlı yayında verdi.

BUGÜN TV CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ordunun yönetime el koymasının ardından ordu lehinde yayın yapmaya başlayan Mısır'ın devlet televizyonu Nile TV, müdahaleyi ilk anlarından itibaren canlı yayınla verdi.

Lübnan'dan yayın yapan ve Suriye'deki Esed rejimine yakınlığıyla bilinen Gassan Ciddu yönetimindeki el-Meyadin TV de katliam başlamadan önce meydandan canlı yayına başlayan bir diğer medya kanalı oldu.

Rabiatul Adeviyye meydanından sürekli canlı yayın yapan ulusal ve uluslararası kanalların yayınları frekans kesici jammer cihazlarıyla önlendi. Orduya yakın TV kanallarının katliam olarak nitelendirilen 100'ü aşkın kişinin öldüğü olayları canlı yayında vermesi, müdahalenin planlı olduğu şüphelerine neden oldu.


ÖLÜ SAYISI 120'YE YÜKSELDİ

Müslüman Kardeşler, Mısır güvenlik güçlerinin başkent Kahire'deki Mursi destekçilerine yaptığı müdahalede 120 kişinin öldüğünü, 800 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Adeviye ve Nahda meydanlarındaki Mursi'yi destekleyen kalabalığa yapılan müdahalede ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

ADEVİYE MEYDANI'NDA BARİKATLAR YIKILIYOR

Kahire'nin doğusunda darbe karşıtlarının bir araya geldiği Rabiatul Adaviyye Meydanı etrafında göstericiler tarafından yapılmış taş barikatlar ve çadırlar iş makinalarıyla yıkılmaya başlandı.

Meydanın En-Nasr, Et-Tayaran ve Yusuf Abbas yolları tarafında kalan alanlardaki çadırlar yıkılmayaya başlanırken, güvenlik güçleri tarafından atılan göz yaşartıcı bomba ve göstericilerin yaktıkları bazı cisimler nedeniyle meydanı yoğun şekilde duman kapladı.

Başta Rabiatul Adaviyye olmak üzere günlerdir darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı meydanlardaki çadırların sökülmesinden sonra göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki gerginlik vur-kaç şeklinde devam ediyor.

Meydanı tahliye etmek istemeyen bazı göstericiler, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, görgü tanıkları meydanın En-Nasr yolu tarafında kalan alandaki çadırların yakıldığını ifade etti.

Öte yandan gerginliğin Rabiatul Adaviyye Meydanı semalarında Mısır ordusuna ait uçaklar alçak uçuş yapıyor.

Atılan göz yaşartıcı gazlardan korunmak için gaz maskesi kullanan bazı göstericiler ise meydanda yer alan platformdan, müdahale karşısında sebat edilmesi gerektiği yönünde duyurular yaparken, bir grup gösterici anaplatformun önünde toplanıyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'DEN SOKAKLARA DÖKÜLÜN ÇAĞRISI

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi.

Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı.

İhvan Sözcüsü Ahmed Arif de açıklamasında, "Şu an Mısır'da yaşanan bir katliamdır ve bunun sorumlusu Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile darbecilerdir" ifadelerini kullandı.

50 ÖLÜ 200 YARALI VAR

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarıyla güvenlik kuvvetlerinin başlattığı müdahale sürüyor. Meydanın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığı bildirildi. Meydandan yapılan canlı yayınların kesildiği ve jammer marifetiyle göstericilerin iletişim kanallarını kullanmalarının engellendiği belirtildi. Rabiatul Adeviyye Basın Merkezinden yapılan açıklamada, darbe karşıtlarına ateş açılması üzerine, ölü ve yaralı sayısının arttığı bildirildi. Açıklamada, ölü sayısının 50'ye, yaralı sayısının ise 200'e yükseldiği kaydedildi. Yaralılara ilk müdahalenin olay yerinde göstericiler tarafından yapıldığı öğrenildi.

KESKİN NİŞANCILAR RASTGELE ATEŞ AÇIYOR

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında, rastgele ateş açılması ve keskin nişancıların ateşiyle başlayan müdahale sürüyor. Meydanlardan dumanlar yükseliyor. Helikopterlerin alçak uçuş yaptığı alanda, darbe karşıtlarının çadırları zırhlı birlikler tarafından sökülüyor.

Meydanlara müdahale sürerken, helikopterlerin alan üzerinde alçak uçuş yaptığı, helikopterlerden atılan broşürlerde, kadın ve çocukların meydanları terk etmesi halinde can güvenliklerinin sağlanacağı ifade ediliyor.

NAHDA MEYDANINDA KONTROL DARBECİLERE GEÇTİ

Güvenlik güçlerinin zırhlı birliklerle müdahale ettiği Nahda meydanının kontrolü tamamem güvenlik güçlerinin eline geçti. Çok sayıda darbe karşıtının gözaltına alındığı Nahda meydanından dumanlar yükseliyor. Rabiatul Adeviyye meydanında ise güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesi sürüyor.

Bölgeye yakın bulunan İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçiliklerinin çevresinde geniş güvenlik tedbiri alındı.

Rabiatul Adeviyye Meydanı'na yakın güvenlik birimlerine ait binaların çatılarından, keskin nişancıların hedef aldığı göstericiler arasında ölenler olduğu, Nahda meydanındaki bazı göstericilerin ise saldırılardan korunmak için Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesine sığındığı kaydedildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: YAKALAMA KARARI BULUNANLAR TUTUKLANACAK

 Mısır İçişleri Bakanlığı, Rabiatul Adeviyye ile Nahda medyalarında gösteri yapan protestocularından sadece haklarında yakalama kararı bulunanları tutuklanacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sabah erken saatlerinde Rabiatul Adeviyye ile Nahda meydanlarında, 40 günden fazla süren gösterilerini dağıtmaya başlayan emniyet güçleri, boşaltma işleminden önce çıkmak isteyenlere güvenli çıkışı temin edeceğini duyurdu.

Açıklamada, Meydanların boşaltılması işlemini kanunlara uygun şekilde gerçekleştirdiğini anımsatan bakanlık, güvenlik güçlerine karşı yapılacak her türlü sorumsuz davranışın, yasal müdafaa çerçevesinde gereken karşılığı verileceğini vurguladı.

Öte yandan bakanlık, medya organları ve insan hakları örgütleri ile halkı, meydanların boşaltılma işlemlerinde icra edilen uygulamalarını takip etmeye davet etti.

İçişleri Bakanlığı daha önce gösteri yapılan meydanlarının güvenlik güçleri tarafından sonlandırıp, güç kullanarak boşaltılacağını açıklamıştı.
Etiketler:
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Yazıya Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
Müslümanlar artık aklını başına toplaması ve birleşmesi lazım.Müslümanlar sınır gözetmeksizin ordusunu kurmalı ve techizatlandırmalı.Nerede Müslüman zenginler.Hz.Ömer malının yarısını,Ebabekir malının tamamını veriyordu.Ya biz ?
Misafir - 06:05, 16 Ağustos 2013 Cuma
Misafir - 05:59, 16 Ağustos 2013 Cuma
içim kan ağlayarak izliyorum .ALLAH CC adili mutlaktır.küfür tek millette islam aleminin tek yürek olmazamanı gelmedi mi*
Misafir - 12:30, 15 Ağustos 2013 Perşembe
mısrdaki olaylar israyil vetüm mason islam düşmanlarının sonunun geldiğini gösteriyor mehti aliislam doğdu belkide aramızda zafer islamın
Misafir - 09:51, 15 Ağustos 2013 Perşembe
mısrdaki olaylar israyil vetüm mason islam düşmanlarının sonunun geldiğini gösteriyor mehti aliislam doğdu belkide aramızda zafer islamın
Misafir - 09:49, 15 Ağustos 2013 Perşembe
"ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM"
Misafir - 22:56, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
MISIRDA KATLİAM YAPAN YAHUDİ KUKLALARINA B İN KERE LANET OLSUN!!!
Misafir - 18:34, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
BAŞBAKAN, DAVUTOĞLU MURSİ’Yİ DESTEKLİYOR AMA DÜNYA MURSİ’Yİ İSTEMİYOR. ULUSLARARASI TOPLUM “BM, ABD, AB, RUSYA, ÇİN HİNDİSTAN” HAREKETE GEÇMESİ İÇİN ÇAĞRIYA GEREK Mİ VAR? HEPSİNİN MUSİ’Yİ İSTEMEDİĞİ İÇİN SESSİZ KALIYORLAR.
Misafir - 17:51, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
allah ister seçimle gelsin ister darbeyle gelip halkını öldüren bütün dünya liderlerini bildiği gibi yapsın savunmasız silahsız sivillere karşı polislerin yaptığı katliam ve yaralamaları lanetliyorum allah bu dünyada olmazsa öbür dünyada cezlarını verir sanırım.
Misafir - 17:14, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Rabbim Yardımcıları olsun..Allah zalimleri zulümleriyle birlikte kahretsin..Hainlerin sonu er geç Cehennemdir Mısırlı kardeşlerimize Allah Yardım eylesin..Ahmet SARGIN /YOZGAT
Misafir - 14:51, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
hangi ülkede olursa olsun ister seçimle ister darbeyle gelsinler iktidar sahipleri,nin güvenlik güçlerine emir vererek kendilerine top yekün silahlı saldırıda bulunmayan sivil halkına karşı yapılan kanlı müdahaleleri kınıyorum lanetliyorum allah bunun gibi yöneticileri bildiği gibi yapsın
Misafir - 13:33, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
malesef arkadaşa katılıyorum bu orduların içinde malesef Türkiye ordusuda var müslüman ülkelerdeki orduların tamamı abd ab ve israili korumakla görevli ordular TSK derhal lağvedilip yerine milli ordu kurulmalı
Misafir - 13:23, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Kelimelerin bittiği an, Allah cc. yardımcıları olsun,
Misafir - 13:14, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Allah(c.c) ümmetin bu suskunluğunun hesabını soracak elbet hiçbirşey yapamıyorsak dua edelim...
Misafir - 11:48, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
yazık o insanlara ordunun başındaki o sisimi pisi pisimi ne zıkkımsa kendi insanlarını katlederken hiç vijdanı sızlamazmı acaba allah o insanların yardımcısı olsun ben bir müslüman türk vatandaşı olrak sadece lanetliyorum başka ne yapabilirimki
Misafir - 11:40, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Aciz ordu vatandaşına darbe yapar kahraman orduda düşmana korku salar
Misafir - 11:36, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Mısır da katliam yönünden Suriye'ye dönecek.Yazık oluyor yazık. Mursi'yi geri getirmek için on binlerce insanın ölmesine gerek yok.Hem Mursi de artık geri gelmeyecek.Boşuna uğraşıyor ve boş yere ölüyorlar.
Misafir - 11:32, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Müslüman ülkelerde kurulan orduların ülkeyi korumak için kurulan ordular olmadığı bir kere daha ispatlandı.Batılı emperyalistlerin içerdeki borazancılar vasıtasıyla ülkeyi kontrol altında tutmak maksadıyla kurulduğunun ispatı.İhvanın maalesef ordu içinde kendilerinden kimse yok.
Misafir - 11:14, 14 Ağustos 2013 Çarşamba
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
DÖVİZ KURLARI
Para Birimi Yön Fiyat Saat
USD 2,5078 18:09
EUR 2,8117 18:09
BIST 84148 17:58
ALTIN 97,524 13:53