haberL haberR
25 facebook twitter googleplus

Erken emeklilikte son açıklama (Emeklilikte yaşa takılanlar...)

Ana Sayfa » Gündem » Erken emeklilikte son açıklama (Emeklilikte yaşa takılanlar...) haberi
15 Ağustos 2013 Perşembe, 13:20
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, erken emeklilikle ilgili bir çalışma söz konusu olmadığını söyledi.
Erken emeklilikte son açıklama (Emeklilikte yaşa takılanlar...)
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği erken emeklilik ile ilgili son açıklama  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Bakan Çelik erken emeklilik bekleyenlerin umudunu bir kez daha suya düşürdü.

“ERKEN EMEKLİLİK GÜNDEMDE DEĞİL”

Bakan Çelik, gazetecilerin erken emeklilik konusunda bir çalışma olup olmadığını sorması üzerine, gazetelerde bu konuda asılsız haberlerin yer aldığını anlattı. Faruk Çelik, "Bu işin dedikodusu aldı başını gidiyor ve 1999 yılında oyunun kuralının, oyun ortasında değişmesi neticesinde bugün sorun yaşayan vatandaşlarımız maalesef yanlış da bilgilendiriliyor. Bizim kamuoyuna böyle bir taahhüdümüz olmadı, kendilerine böyle bir taahhüdümüz olmadı" dedi.

“Erken emeklilik diye bir ifade zaten bizim sistemimizde hiç olmaması gereken bir ifadedir” diyen Çelik, “Erken emeklilik olur mu, Türkiye erken emekliliği 1999’da yaşadı. 1999’daki yasa, o erken emekliliğin neticesidir" dedi. Çelik, “Biz gelecek nesilleri üzmek için bir politika inşa etmiş değiliz" diyerek, erken emeklilikle ilgili bir ifadelerinin olmadığını, böyle bir ümit vermediklerini söyledi.
Bakan Çelik, kamudaki başörtüsü konusuyla ilgili bir soru üzerine ise, "Şuanda hemen önümüzde olan, çalıştığımız bir konu değil. Bilinen bir konudur. Talepler de biliniyor, konu da biliniyor. Bunları bir bakanlık olarak değil, hükümet politikası olarak ele almak gerekiyor. Şuanda Bakanlık olarak bizim üzerinde çalıştığımız bir konu olmadığını söylemeliyim" diye konuştu.

Faruk Çelik, 2013 yılındaki işsizlik rakamları için, “Ben 2013 yılında işsizlikle ilgili bir sürpriz yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Beklentilerimiz çerçevesinde gerçekleşecek” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen kabulde konuşan Bakan Çelik, Hak-İş’in talebi üzerine bu kabulün gerçekleştiğini söyledi.
Hak-İş Genel Başkanı Arslan ise, “Kamu toplu iş sözleşmeleriyle ilgili son gelişmeleri değerlendirip ücret ve benzeri taleplerimizi Sayın Bakanımızla paylaşmak için bu randevu talebinde bulunduk” dedi. Yaklaşık 100 bin sözleşmelinin kadroya geçirildiğini hatırlatan Arslan, Torba Yasa’daki bu düzenlemeden dolayı Bakan Çelik’e teşekkürlerini sundu.

Kamudaki kılık kıyafet serbestliği konusunun da bir an önce nihayete ulaşması gerektiğini söyleyen Arslan, taşeron işçilerle ilgili olarak, "Şuan taşeron işçileri de hükümetimizden bir müjde beklemektedir" diye konuştu. Mahmut Arslan, Hak-İş olarak taleplerinin yer aldığı bir raporu Bakan Faruk Çelik’e takdim etti.

TAŞERON İŞÇİLERİN SIKINTILARI

Bakanı Çelik ise, yaz döneminin toplu iş sözleşmesi görüşmelerini kapsayan çalışmalarla geçeceğine dikkat çekti. Taşeron işçiler konusuna da değinen Çelik, şunları kaydetti:

“Yaklaşık bir buçuk yıldır ben sayısını unuttum, bu kadar toplantılar yaptık ama tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. Alt işveren çalışanlarına bakışında ve haklarıyla ilgili farklı değerlendirmeler, sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler var. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz var. Tabi bir tarafta çalışanlar var, yani taşeron işçileri var. Onlarla da temaslarımızı sürekli gerek bireysel, gerekse dernekleşmişler, örnekleşmişler, o örgütlenme çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Nihai olarak Sayın Başbakanımızla da bu konuyu istişare etme imkanımız oldu. Nihai çalışmayı yapıp, bu çalışmayı birlikte bir değerlendirmemiz bu yaz dönemi içerisinde gerektiği konusunda bizi talimatlandırdılar. Biz de inşallah Temmuz-Ağustos ayı içerisinde alt işveren işçileriyle ilgili yaşanan sorunları minimize edecek, büyük ölçüde ortadan kaldıracak düzenlemeler konusunda tekrar taraflarla, sendikalarımızla, yani şuanda da takdim edilen ve içinde olan bu talepleri bir kez daha değerlendirip orta yolu, çıkış yolunu bulma gayreti içerisinde olacağız. Hem uzlaşma arayacağız hem de yaşanan sıkıntıların çözümünü sağlamış olacağız. Ve yeni yasama dönemiyle birlikte bu alanda yapılması gereken düzenlemeleri bir iki ay içerisinde yani Ekim-Kasım ayı içerisinde sonuçlandırma hedefiyle gerekli açıklamaları daha önce de yaptık, şimdi de yapmış bulunuyoruz. İnşallah alt işveren yanında çalışan kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları bu dönem içerisinde ortadan kaldırmış oluruz."

“BAYRAMA TOPLU SÖZLEŞME SORUNUNU ÇÖZMÜŞ ŞEKİLDE GİRMEK İSTİYORUZ”

Bakan Çelik, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Çelik, bir gazetecinin “Toplu iş sözleşmesindeki görüşmeler bugün sona erecek mi, yoksa başka toplantılar yapılacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine, “Umarız ki bugün neticelenir, bizim talebimiz o istikamette” cevabını verdi. "Bugün bir toparlanma toplantısı olabilir” diyen Çelik, “Umarım neticelenir. Neticelenmese de önümüzdeki hafta bu işin yani Ramazan ayı içerisinde bitmesinden yanayız. Bayrama girerken toplu iş sözleşme sorunuyla değil, o sorunu geride bırakmış, o sorunu çözmüş bir şekilde bayrama girmek istiyoruz" diye konuştu.


“İŞSİZLİKTE HEDEFİMİZ BU YILIN SONUNDA 8’LER DÜZEYİNDE”

Bakan Çelik, 2013 yılında işsizlik rakamlarında bir yükselme olup olmayacağı şeklindeki soruya da cevap verdi. Kendilerinin bu konuda bir sürpriz beklemediklerini anlatan Çelik şöyle konuştu:

"2013 yılında, 2012’de mukayesede kısmi bir artışın olduğunu görüyoruz. Ama bildiğiniz gibi tabi Türkiye’deki gerek yatırım, gerek üretim, gerek ihracat, ticari aktivasyona baktığınız zaman Batı’yla mukayese edilemeyecek bir farklılık arz ettiğimizi bütün dünya da kabul etmektedir. Mühim olan burada işgücü piyasalarıyla ilgili olarak bizim Bakanlık olarak aldığımız önlemler önemlidir. Ve ekonominin genel seyrine baktığımız zaman ben 2013 yılında işsizlikle ilgili bir sürpriz yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Beklentilerimiz çerçevesinde gerçekleşecek. Hedefimiz bu yılın sonunda tabi 8’ler düzeyinde. 8’i telaffuz etmek, artık 8.6, 8.9, 8.7 neyse; tabi ki bölgesel ve küresel yaşanan sorunlardan da Türkiye’yi ayrı tutmak mümkün değil. Küresel ekonomideki büyümeler sürekli revize ediliyor ve aşağı çekiliyor. Bu açıdan baktığınız zaman daha da ihtiyatlı olmamız gerekiyor. Ama bir sürpriz tablo biz beklemiyoruz.”

(İHA)
Etiketler :
ceng.sarı m.oğlu sayın bakan her tarafı özelleştirdınız,avrupa birlığıne gırmek için bizi avrupa birlığı almaz,sorunları yokuşa tutmuyalım işsızlık aldı gıdıyor,haksızlık yapılan emekli yaş sınırını kaldırın,köydeki göçü de önleyin,yoksa ne terör olayı bıter nede sıkıntılar bıter,saygılar.
Misafir - 14:29, 29 Kasım 2013 Cuma
kafadan zorunuz var bu nedir ya 08.09.1999 dan önce işe giren herkes magdurdur bu magduriyet ancak ayrım yapılmadan emeklilik hakları verilerek giderilir.2 YIL VS. ÇOK ŞAÇMA HERKESE EŞİT DAVRANILMALI YOKSA ZIRVALIKTAN BAŞKA Bİ ŞEY OLMAZ.YA HEP, YA HİÇ
Misafir - 13:30, 29 Eylül 2013 Pazar
bune ya yok 2senesi kalanları emekli yapıcaklarmış ben 25 yıl 6693 pirim var sesleniyorum adam gibi iş yapacaksanız bu yola çıkın yai başbakanın dediği gibi helaleşin yoksa konuyu kapatın helaleşmeyle pazarlık yapmayın icabında 45 ten öce emekliliksınır olsun
Misafir - 20:41, 16 Eylül 2013 Pazartesi
4yıldır bekliyorum halen 20ay bekle de3niy 29yld 7000gün sigorta yine 2yıl daha bekle deniliyor millet vekilleri hemen emekli bedavadan bizlerin oyuyla adalet bumu bu haksızlığa çözüm bulun yerin altıda var haberiniz olsun
Misafir - 22:34, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
1999 mağduru öğretmen ve memurlar neden avfediliyor. kıskadığımızdan değil ama bizede emeklilik imkanı verin
Misafir - 18:22, 16 Ağustos 2013 Cuma
Kendilerine kıyak emekliliği alana kadar bu haksızlığın üzerinde çalışıyoruz deniliyordu kıyak emekliliği aldıktan sonra gündemlerinde böyle bir çalışma olmadığını söylüyorlar...!
Misafir - 15:48, 16 Ağustos 2013 Cuma
Misafir - 20:47, 15 Ağustos 2013 Perşembe
Sayın Bakanım Erken Emeklilik değil. Sizden istenen gasp edilen haklarımızın geri verilmesi isteniyor.
Misafir - 18:23, 15 Ağustos 2013 Perşembe
sayın yetkililer oyunun kuralı oyun ortasında degişti bunu sizde ikrar ediyorsunuz. peki adalet ve kul hakkı yenmemesi içi n bu kuralın düzeltimesi gerekmezmi. allah aşkına magdur durumda olan bizlere yardımcı olmak için elinizden geleni yapın.hep birlikte hazreti ömerin adaletini yakalayalım
Misafir - 18:10, 15 Ağustos 2013 Perşembe
katılıyorum , yoksa mezarda emekli olacağız
Misafir - 17:52, 15 Ağustos 2013 Perşembe
hadi sonucu bi görelim bakalım, işallah maşallahla olmuyor yılımız ve primim dolu herhalde mezarda emeklilik
Misafir - 17:51, 15 Ağustos 2013 Perşembe
Misafir - 17:49, 15 Ağustos 2013 Perşembe
Ak Parti'ye artık hiçbir seçimde oy vermeyi kesinlikle düşünmüyorum. Hak edilmiş emeklilik hakkı verilmeli ve mağduriyetler giderilmelidir.
Misafir - 16:35, 15 Ağustos 2013 Perşembe
bencede dogru aihm ne toplanıp müraacaat yapmakta fayda var
Misafir - 14:22, 06 Ağustos 2013 Salı
bencede başvuralım bu guzellıkle olmayacak anlasılan.kesınlıkle AIHM'ne gidilmelidir.
Misafir - 14:08, 25 Temmuz 2013 Perşembe
Misafir - 18:55, 20 Temmuz 2013 Cumartesi
Misafir - 21:05, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
biz yaş mağdurları neden avrupa insan hakları mahkemesine başvurmuyoruz çikarılan yasa geriye dönük işlemez hakımızı bu mahkemeden alalım bilgisi olan varsa böyle bişey mümkünse araştıralaım başvuralım
Misafir - 21:04, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
yıllarını bu memleket için vermiş insanlar bu kadar oyalanmaz, bizdemi meclisteki bazı kişiler gibi olsaydık acaba bizede imtiyazlı haklar tanırlarmıydı..
Misafir - 10:32, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
Benim güvenim Sevgili Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın her zaman mağdurun mazlumun yer almasında ki duruşudur..5 milyon emeklilikte yaşa takılanlarla beraber aileleriyle birlikte bu rakam 15 milyon hep birlikte tikkat edici bir durum milyonlar her yeri bayram yerine cevireçektir inşallah.
Misafir - 10:15, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
AKP bunlarda delikanlı adam varmı arkadaşlar delikanlı adamın ismini verin hepsi koltuk ve rant peşinde bizim gibi insanları düşünürlermi ALLAH hepsin bildiği gibi yapsın
Misafir - 09:39, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
YA ARKADAŞLR YA HÜKÜMET BİZLRLEN OYNUYR YADA BASIN NEYE İNACAĞİMZ BİLMİYORUZ ARTIK EĞER 5MİLYON MAĞDUR VARSA YACAKSA AKP HÜKÜMETİ YILBAŞNA KADAR YAPSIN YAPCAKSA HİÇ KİMSEYLEN KAFA BULMSINLR BİZDE SANDIKTA GÖRÜŞÜRZ BENDE 4 OY VR ACSI CIKARSA YASA VRMM AKP YE
Misafir - 07:58, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
ekmegimizden rizkimizdan kesilip prim tamamladik farugunda iktidar partininde milletvekillerininde allah belasini versin teker uzerinde gidiyorlar boyunlari altinda kalsin yasa fakilanlar uyanin ayaklanalimda hakkimizi pkk nasil aliyorsa bizde ortaligi yakip yikip soke soke alalim
Misafir - 02:40, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
İnsanların hayallerini,geleceklerini yıkın bakalım.Unutmayın ki ! YIKILANIN ALTINDA KALMAK DA VAR. size oy vermek ha...günahımı alamazsınız.Kaç oy la oynadığınızı bir bilseniz.
Misafir - 01:31, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
MİLLETVEKİLİNE KIYAK EMEKLİLİK YILLARCA ÇALIŞANA BİR ŞEY YOK. SEÇİM ZAMANI KAPIYA GELİP OY VERİRİMİSİNİZ DİYE 3,5.............EMEKLİLİK YOKSA OYDA YOK KARDEŞ....
Misafir - 01:06, 15 Temmuz 2013 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın