SON DAKİKA
haberL haberR

Hatay'daki gösterilerde Ahmet Atakan hayatını kaybetti

10.09.2013 04:11  

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'daki gösterilerde yaralanan Ahmet Atakan (22), kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hatay'daki gösterilerde Ahmet Atakan hayatını kaybetti
Protestocu grupla polis arasındaki çatışma sırasında henüz bilinmeyen bir sebeple yaralanan Ahmet Atakan (22), kaldırıldığı hastanedeki tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Atakan'ın yakınları acı haberi alınca hastane önünde önlem alan polise saldırdı. Gruba bu kez de hastanenin önünde biber gazı ile müdahale edildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Hatay'da dün düzenlenen eylemler sırasında Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yaptı. Atakan'ın başına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu öldüğü iddialarına, Adalet Bakanı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Twitter'dan cevap verdi.

Boynukara şunları yazdı: Ahmet Atakan'ın otopsi işlemi tamamlanmış ve şuanki verilere göre ölüm sebebi yüksekten düşmeye bağlı ölüm olarak açıklanıyor.

ADLİ TIP RAPORU AÇIKLANDI

Hatay'da, dün gece çıkan izinsiz gösterilerde yaralanan ve kaldırıldığı hastaneden hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından memleketi Hatay'a gönderildi. Adli Tıp Kurumu raporunda, ölümün "künt genel beden travmasına bağlı etraf ve kafatası kemiği kırıklarıyla, omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama" sonucu meydana geldiği ifade edildi.

Atakan'ın cenazesi, tedavi gördüğü ve daha sonra tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı Antakya Devlet Hastanesi'nden sabah saatlerinde alınarak otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Buradaki işlemlerinin ardından cenaze, defnedilmek üzere yakınları tarafından Hatay'a götürüldü.

Cenazeyi alan Atakan'ın amcası Nevzat Atakan'ın gazetecilerle paylaştığı Adli Tıp Kurumu raporunda ise ölümün "künt genel beden travmasına bağlı etraf ve kafatası kemiği kırıklarıyla, omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği" belirtildi. Detaylı raporun ise önümüzdeki günlerde çıkacağı ifade edildi.

Adli Tıp Kurumu önünde toplanan aralarında ölen gencin yakınlarının da bulunduğu bir grup, cenazenin Hatay'a gönderildiği sırada çeşitli sloganlar attı. Atakan'ın bazı yakınlarının gözyaşı döktüğü ve sinir krizi geçirdiği gözlendi.

Bu arada Atakan'ın yakınlarına başsağlığı dilemek için Adana Adli Tıp Kurumu önüne gelen CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı da burada olayla ilgili açıklamada bulundu.

CUMHURİYET BAŞSAVCISI TEZCAN: BİR BULGUYA RASTLANMADI

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, gece meydana gelen izinsiz gösterilerde yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın ölüm sebebinin belirlenmesi konusunda yapılan ilk çalışmalarla ilgili "Atakan'ın vücudunda ateşli silah veya delici kesici alet yaralanmasına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanılmadığının tespit edildiğini, Adli Tıp Kurumu uzmanlarınca yapılan otopsi işlemi sonucunda belirlenen iç kanama bulgusu ile izlenen kamera görüntülerinden teyit edilen düşme olayının uyumlu olduğu değerlendirilmekte ise de adı geçenin kesin ölüm sebebinin ancak ayrıntılı adli tıp kurumu raporu ve diğer delillerin birlikte değerlendirilmesi sonucu belirlenebileceğini" bildirdi

Tezcan, yaptığı yazılı açıklamada, il merkezinde dün Armutlu Mahallesi'nde meydana gelen toplu gösteriler sırasında Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesi sebebiyle yürütülen soruşturma sırasında, ölüm sebebine ilişkin detaylı ve çok yönlü araştırma yapılmaya başlandığını belirtti.

Ölü muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesini müteakiben olay yerinin adli kolluk görevlilerince detaylı olarak incelendiğini ifade eden Tezcan, çevreden tespit edilen kamera görüntülerinin temin edildiğini, olay öncesi, esnası ve sonrasında tanıklığı bulunanların beyanlarının alındığını ve tüm bilinenlerin diğer delillerle ayrıntılı inceleme ve değerlendirme sürecine tabi tutulmakta olduğunu vurguladı.

Kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için ölenin Adana Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına gönderildiği vurgulayan Tezcan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Adana Cumhuriyet Başsavcılığının 10 Eylül tarihli otopsi tutanağı'na göre, 'ölümün omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiğinin' ilk etapta tespit edildiği ve ayrıntılı raporun daha sonra verileceği Cumhuriyet Başsavcılığımıza iletildi. İlk belirlemelere göre, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan ölü muayene işlemleri ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan otopsi işlemlerinde hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın vücudunda ateşli silah veya delici kesici alet yaralanmasına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanılmadığının tespit edildiği, Adli Tıp Kurumu uzmanlarınca yapılan otopsi işlemi sonucunda belirlenen iç kanama bulgusu ile izlenen kamera görüntülerinden teyit edilen düşme olayının uyumlu olduğu değerlendirilmekte ise de adı geçenin kesin ölüm sebebinin ancak ayrıntılı adli tıp kurumu raporu ve diğer delillerin birlikte değerlendirilmesi sonucu belirlenebileceği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Hatay Valiliği, gece meydana gelen izinsiz gösterilerde bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili, ''Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik birimi tarafından 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderildiğini ancak olay yerinde bulunan kişilerin yaralıyı kendi imkanlarıyla hastaneye götürmek istediği ve sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi'ne getirilen Ahmet Atakan'ın yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini'' bildirdi.
 
Valilik internet sitesinde yer alan açıklamada, 9 Eylül günü merkez'e bağlı Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Gezi Parkı eylemleri ve Tuzlu Çayır'da yaşananları protesto etmek amacıyla Gündüz Caddesi'ni trafiğe kapatan grubun, kanunsuz yürüyüşe geçmesi üzerine gruba dağılmaları, aksi takdirde müdahale edileceği ikazında bulunulduğu belirtildi.
 
Yapılan tüm ikazlara rağmen grubun yürümekte ısrar etmesi ve grup içerisinden güvenlik birimlerine sapanla bilye ile taş atılması üzerine, gruba tazyikli su ve gazla orantılı müdahalede bulunularak dağılmalarının sağlandığının ifade edildiği açıklamada, şunlara yer verildi:
 
"Ara sokaklara kaçan şahısların bir süre sonra cadde üzerinde tekrar toplanarak yola barikat kurmaları, barikatı ateşe vererek barikat gerisinden ve çatılardan havai fişek, taş ve bilye atarak mahalle sakinlerine zarar vermeleri üzerine gruba tekrar müdahalede bulunularak dağılmaları sağlanmıştır. 10 Eylül 2013 Salı günü saat 00.57 sıralarında Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik birimini tarafından 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir ambulans gönderilmiştir. Ancak olay yerinde bulunan şahıslar yaralıyı kendi imkanları ile hastaneye götürmek istemiş, sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi'ne getirilen Ahmet Atakan isimli vatandaşımız, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir."

(AJANSLAR)
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
su destisi su yolunda kırılır
Misafir - 22:36, 11 Eylül 2013 Çarşamba
Kimse kusura bakmasın gezi parkı eylemine katılanlar bu zamandan sonra niyeti kötü olanlardır ölen kişininde iyi niyetli olmadığı çatıdaki güneş panelini sökmesinden belli
Misafir - 21:55, 10 Eylül 2013 Salı
çok üzücü bir olay allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim. polis kardeşlerimide canakkale ruhunu bir tarafa bırakıp yetkilerini insan hayatına kast etmeden yapmalarını dilerim.türkiyede artık gençlerin kanları dökülmesin analar ağlamasın bırakın insanlar sesini duyursun polis saldırmasın
Misafir - 17:47, 10 Eylül 2013 Salı
görüntüyü izledim adam yukardan düşüyor polis ne gaz nede su sıkma yok ama olise heryerden kaya gibi taşlar atıyorlar arkadaşlarının aşağı atma olasılığıda var ayağının kayıp düşme olasılığıda ama polisle alakası yok gibi görünüyor görüntüler olmasa yutturacaklar
Misafir - 17:27, 10 Eylül 2013 Salı
adam terörist polise güneş panelini söküp atarken arkadan arkadaşlarının ittiği gerçeği var bu kadar gözleri dönmüş ortalığı karıştırmak için arkadaşlarını aşağı atacak kadar cani bunlar
Misafir - 13:12, 10 Eylül 2013 Salı
cnn savaş muhabirlerinin geçtiği habere göre, savaşta bir kişiyi daha kaybettik.el insaf , keşke ölümler olmasa, keşke insanca yaşamasını öğrenip zorbalıkla bir şeyleri değiştirmeye kalkışmasak.
Misafir - 12:40, 10 Eylül 2013 Salı
Polisi daha önce aşağı atanlar bu defada arkadaşlarını aşağı atmışlar görünüm o görüntüleri var
Misafir - 12:37, 10 Eylül 2013 Salı
Yüksekden düşmeye bağlı otopsi raporu çıktı o zaman arkadaşlarının onu yüksekden aşağı attığı sonucu çıkar daha öncede polisi köprüden atmışlardı
Misafir - 12:30, 10 Eylül 2013 Salı
bu genci öldürenin gaz fişeği olduğunu nerden biliyorsun senmi attında biliyorsun hataydaki esed yanlısı alevilerin öldürmediği ne malum
Misafir - 12:29, 10 Eylül 2013 Salı
11.23 DEKİ "GEZİCİ"YE..Nerden biliyorsun,oradamıydın?neden hemen,böyle bilinmesine çalışıyorsun?halkı,devlete ve polisine karşı kışkırtmayamı çalışıyorsun?bence bunca kırık,bir yerden aşağı atılan insanda olur,göstericiyi,aralarına karışan kaos elemanları öldürmüş.adanadaki çocuk gibi..
Misafir - 12:25, 10 Eylül 2013 Salı
Çok yazık bir gencimizi daha gaz bombası fişeği ile vurulması sebebi ile kaybettik.
Misafir - 11:23, 10 Eylül 2013 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın