haberL haberR
25 facebook twitter googleplus

Gündem

07 Mayıs 2013 Salı, 07:00
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Gündem » Yeni askerlik süreleri belli oldu

Yeni askerlik süreleri belli oldu

AK Parti Kızılcahamam Kampında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askerliğin kısalması için çalışma yapıldığını açıklamasının ardından milyonların merakı yapılan çalışmaya çevrildi.
Yeni askerlik süreleri belli oldu AK Parti Kızılcahamam Kampında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın askerliğin kısalması için çalışma yapıldığını açıklamasının ardından milyonların merakı yapılan çalışmaya çevrildi.
AK Parti Kızılcahamam kampında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın askerliğin kısalması için çalışma yapıldığını açıklamasının ardından milyonların merakı yapılan çalışmaya çevrildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık’la koordineli şekilde iki formül üzerinde çalıştığı öğrenildi. Uzun ve kısa dönem askerliğin 9 ayda birleştirilmesi ve tek tip askerlik önerisinin yanı sıra, 15 aylık uzun dönemin önce 12 aya, sonra 9 aya, 6 aylık kısa dönem askerliğin ise 4 aya indirilmesi modelleri bulunuyor.

BAKANLIK ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

AK Parti hükümeti askerlik süresini 2003 yılında da düşürmüştü. Uzun dönem18 ay vatani hizmeti 15 aya, 8 ay olan kısa dönem askerliği 6 aya indirmişti. Erdoğan’ın kısalacak açıklamasıyla yeniden gündeme gelen sürelere ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’nda yasal düzenleme yapılıyor. Düzenlemede ilkokul, lise ve üniversite mezunlarının kışlalarda 9 ay boyunca birlikte askerlik yapması önerisi yer alıyor.
 
KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK

Tek tip askerlik modelinin uygulanmasında süre kısaldığından asker ihtiyacının artması endişesi yaşanıyor. Birliklerdeki rutin işlerin sorunsuz götürülebilmesi için 15 aylık vatan borcunun önce 12 aya daha sonra 9 aya düşürülmesi bu süre içerisinde de askeriye içerisindeki yemek, temizlik gibi bazı işlerin hizmet alımı şekline dönüştürülmesi de ele alınan formüllerden biri. Üniversite mezunları için ise 6 aylık olan askerlik süresinin 4 aya düşürülmesi  Başbakan’a sunulmayı bekleyen detaylar arasında bulunuyor.

CHP’DEN ASKERLİĞİN KISALTILMASINA DESTEK
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, hükümetin askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik çalışmasına destek verdiklerini açıkladı. Mecliste basın toplantısı düzenleyen  Loğoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Loğoğlu, askerlik süresinin kısalmasının gündemde olduğunun belirtilmesi üzerine, terör bittiği ve terör örgütü çekildiği için böyle bir bağlantı kurulduğunu ifade etti. Loğoğlu, “Sayın Bakan’ın bu açıklamayı daha geniş zeminde bir tahlile dayanarak yaptığını düşünmek isterim. Ulusal güvenlik açısından bir sakınca yoksa, bu toplumu rahatlatacak bir husustur” diye konuştu.

AÇIK SÖZLEŞMELİ  ERLE KAPATILACAK

Hükümetin süre kısaldığında  silah altındakilerin terhisleri ve yeni gidenlerin erken tezkere almasıyla yaşanacak boşlukları sözleşmeli er ile kapatacağı belirtiliyor. Askerliğin süresini kısaltacak düzenlemenin sınır birlikleri, jandarmanın kır polisine dönüştürülmesi düzenlemeleriyle paralel yürüdüğü kaydediliyor.


ÇETİN ÇİFTÇİ - BUGÜN GAZETESİ
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Bu 3 güne aman dikkat!..
REKOR KIRACAK
nee olurr askerlikk düşsünn :(
Misafir - 18:26, 19 Nisan 2014 Cumartesi
kpss den atanmış memurum aynı zamanda 4 yıllık ünüverste okuyorum bu durumda okulum bitmeden gitmek istiyorum şimdi 4 ay mı yapıcam ben yoksa 12 ay mı bu arada askerden sonra okuluma kaldığı yerden devam edicem?
Misafir - 13:42, 22 Mart 2014 Cumartesi
Allah rizasi icin kisa donemde en azindan 4ay olsun esim 1aylik asker bebek bekliyoruz cok zor oluyor wsimden ayri ve bizim gibi olan cok kisi var okuldu atamaydi duzeni yeni kurmusken kac yasina gwlmis hadi askere cok zor
Misafir - 17:40, 22 Ekim 2013 Salı
valla anelere karşı bir doğum günü hediyesi vermiş gibi olur bence s.başbakanımız
Misafir - 11:48, 04 Ekim 2013 Cuma
avrupada askerlik 9 ay değil kardeşim, zorunlu askerlik die bişi yok, yunanaisan hariç
Misafir - 00:31, 04 Ekim 2013 Cuma
Kime sorsanız askere gidin adam olun derler. Ama ne adamlığı , sigara içmeyen biriydim şuan keşke sadece sigara içsem diyorum...
Misafir - 11:45, 02 Ekim 2013 Çarşamba
27 yaşındayım evliyim. 4 sene üniversite okudum , işe başladım tam hayatımı düzene soktum ve evlendim, 1 ay evliyken pat askerlik geldi. Yalvarırım artık uzun dönem 12 aya , kısa dönem 4 aya düşürün. Şuan askerim ve daha 3.5 ay süre var evimi , eşimi özledim. Hayatım mahvoldu.
Misafir - 11:40, 02 Ekim 2013 Çarşamba
askerlik düştün uzun 9 kısa 4 ay olsun bıktık şu askerlik derdinde hatta zorunlu askerlik olasın biz 4 sen üni okucez tam işe gircez derken bu çıckek başımıza karımız sevgilimiz burda olcek bizz nerlerde bıktk
Misafir - 19:42, 15 Eylül 2013 Pazar
LÜTFEN DÜŞSÜN ARTIK 4 AY KISA DÖNEM ÇOK MANTIKLI EŞİMİ ÇOK AMA ÇOK ÖZLEDİM ALLAH KİMSEYİ KOCASINDAN AYIRMASIN
Misafir - 12:02, 10 Eylül 2013 Salı
askerlik düşsün seçime kalmadan yapsınlar bence yoksa seçimlere geldimi dımdızlak kalır hükümet neydim ne oldum der çünkü oyunu bir çoğunu gençler veriyor şahsen bende öyleyim ama şimdi bir oydur deyip vermicemdaha çünkü milletin resmen dalga geçiyorlar askerlik düşsün 12 ay yada 9 ay olsun
Misafir - 08:38, 31 Ağustos 2013 Cumartesi
bunların derdi bambaşka arkadaşlar sizlerde biliyorsunuz askerlik kısalıyor gibi laflar dediklerinde aslen bedelli askerliği çıkartmaktı dertleri ve dediklerini yaptılar sadece millet sadece şunu istiyor 12 yada 9 ay olsun istiyor askerliği ve bir an öncede düşsun artık
Misafir - 21:17, 30 Ağustos 2013 Cuma
bencede düşsün artık ya asker yolu bekliyorum evliyim çocugumuz var borç harç var bitsin artık...
Misafir - 00:22, 30 Ağustos 2013 Cuma
DÜŞSÜN ARTIK LÜTFEN DAYANAMIYORUZ
Misafir - 15:31, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
DÜŞSÜN ARTIK ANALAR EVLATLARINA KAVUŞSUN LÜTFEN
Misafir - 15:28, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Yeter artık düsürün ailemi özledim dayanamyoruz
Misafir - 04:20, 01 Ağustos 2013 Perşembe
çook güzel bugünnnnnnnnn
Misafir - 22:16, 30 Temmuz 2013 Salı
Misafir - 03:24, 03 Temmuz 2013 Çarşamba
Askerlik sorun değil...vatan borcudur ödenir.ama hasretlik bitiriyor adamı.sonucta ana kucağı değil diye yalandan dememişler.bir saat mesafede olsa evine askeriye askerlik o psikoloji yetiyor insana..düşürün artık şu askerliği...
Misafir - 02:18, 28 Haziran 2013 Cuma
sorun askerlik yapmak değil eşler çocuklar ne olacak aynı şehirde yapayım akşam 9 da olsa eve döneyim istedikleri kadar yapayım ama başka türlü 6 ay bile o kadar uzun ki...... (ancak ayrı olan anlar)
Misafir - 16:37, 24 Haziran 2013 Pazartesi
sorun askerlik yapmak değil eşler çocuklar ne olacak aynı şehirde yapayım akşam 9 da olsa eve döneyim istedikleri kadar yapayım ama başka türlü 6 ay bile o kadar uzun ki...... (ancak ayrı olan anlar)
Misafir - 16:36, 24 Haziran 2013 Pazartesi
düşürün artık yeter 15 çokkkkkkkkkk 9 ay mantıklı avrupa ülkeleri gibi
Misafir - 10:35, 15 Haziran 2013 Cumartesi
inşallah en kısa zamanda askerlik süresi kısalar.tv altyazıları okumaktan bıktım neolur sayın basın mensupları bizim sesimizi hükümete duyurun da artık düşsün askerlik süresi asker aileleri kavuşsun evlatlarımıza.
Misafir - 18:53, 09 Haziran 2013 Pazar
inşallah en kısa zamanda askerlik süresi kısalar.tv altyazıları okumaktan bıktım neolur sayın basın mensupları bizim sesimizi hükümete duyurun da artık düşsün askerlik süresi asker aileleri kavuşsun evlatlarımıza.
Misafir - 18:52, 09 Haziran 2013 Pazar
sen niye 15 ay yaptın da 18 ay yapmadın elin oğlu. neden benden 3 ay az yaptın bakalım.. ben 18 ay yaptım. bitti. 12 aya düşsün en çok ben sevinecem..
Misafir - 21:15, 13 Mayıs 2013 Pazartesi
hadi gari düşürün. 12 aya bari.. hadi gari. geberdik.
Misafir - 21:13, 13 Mayıs 2013 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Fanatik yahudi BBC muhabirine saldırdı
 • Fanatik yahudi BBC muhabirine saldırdı
 • Emniyet müdürü: Hırsızı teröristi yakalarım
 • Selam Tevhid soruşturması
 • Polis müdürü: Haram lokma yemedim


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURT'Yeni Türkiye' uçurumun kenarında
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKYeni Türkiye
 • Gülay GÖKTÜRKGülay GÖKTÜRKDİSK çarpık saflaşmayı kırıyor
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDAR12 Eylül ruhu, geldiysen üç kere vur!
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKÜmmet-i acziyet
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARSu yolunu bulamayınca doğanın intikamı oluyor
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANGülmira'nın öyküsü!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELYazı kışı olmayan bir sebzedir 'o'...
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELHz.Ömer başını niçin yere koyuyordu?
 • Erdoğan SÜZERErdoğan SÜZEREkonomiyi bekleyen riskler
Erhan BAŞYURT'Yeni Türkiye' uçurumun kenarında

FOTO GALERİ

 • Prens George 1 yaşına bastı
 • Tatvan'da korkunç kaza
 • Gülben Ergen Erhan Çelik çiftinin ilk görüntüsü
 • Ay'da en çok taprağı olan Türk
 • Ünlü çiftin dudak uçuklatan kira fiyatı
 • Bu yiyecekleri asla dolaba koymayın
 • Kadir Gecesi'nin hiç duymadığınız faziletleri
 • Şimdiki halini görünce şaşıracaksınız
 • Michael Schumacher hayata döndü
Prens George 1 yaşına bastı