SON DAKİKA
haberL haberR

Ahmet TAŞGETİREN

27 Eylül 2012 Perşembe

Kaygım

-Acaba Tayyip Erdoğan, önümüzdeki 10-11 yıl içinde AK Parti'nin iktidarda sorumluluk üstlendiği bir yapının olmazsa olmazlığını mı tercih eder yoksa sancılı bir sürece girilse bile, "üç dönem" ilkesinin hayata geçirilmesini mi?

Bu soruya verdiğim bence makul olan cevap şu:

-Tayyip Erdoğan önümüzdeki 10-11 yıl içinde AK Parti'nin iktidarda olmasını ister, kendisinin icraatın içinde olmasını ister ve bu arada üç dönem ilkesinin hayata geçirilmesini, kadroların yenilenmesini ve bunun sancısız başarılmasını ister.

Bu cevap, belli ki iki şeyin bir arada gerçekleşmesi anlamına geliyor.

Şu an AK Parti kongresi arefesinde yapılan çalışmalar da kuşkusuz bunu amaçlıyor.

Sanırım ki Tayyip Bey de bu dönüşümün sancısız olacağını ümit ediyor:

-Kendisinin halkoyu ile cumhurbaşkanı seçildiği,

-AK Parti'nin kendisi ile uyumlu bir kadro tarafından yönetildiği,

-AK Parti'nin kendisinden sonra da halkın teveccühüne mazhar olacak bir kadroya emanet edildiği,

-Hükümetin uyumlu bir ekip tarafından kurulduğu bir siyasi yapı.

Görüldüğü gibi bu sürecin her kademesi, "insan"la ilgili. Ve "farklı insan"la ilgili.

Böylesine farklılıklar içinde insicamı gerçekleştirmek... İşin zorluğu burada.

Onun için de AK Parti'nin bu kongresiyle başlayacak süreç, herhalde Türkiye ile ilgili projeksiyonlar yapan içerideki-dışarıdaki her çevre için büyük önem arz ediyor.

Bu coğrafyada işin zorluğu

Coğrafyamız, değişik yönden ve etkili rüzgarların estiği bir coğrafya.

Bir süreci başlattığınızda, sonundan adınız gibi emin olamıyorsunuz, bu açık.

Davutoğlu'nun ve tabii Türkiye'nin dış politika alanında yaşadığı zorluklar, bunun açık kanıtı.

Suriye nereden nereye geldi?

Sıfır sorun, kuşkusuz doğru bir politika idi. Ama sorunlu bir coğrafyada kardeşinizden bile emin olamayabiliyorsunuz.

Her gün, yeni bir gücün yeni bir hamlesi ile karşı karşıya kalmayı hesaba katmak lazım.

Amerika, Suriye'de beklediğiniz katkıyı sağlamadı, oyunun akışı tamamen değişti.

Tabii ki, her gelişme sizin farklı hamlenizle karşılanabilir. Siyaset de, diplomasi de, böylesine canlı, diri, hareketli bir alandır.

Amerikan diplomasisinin etkin isimlerinden Morton Abramowitz'in "Kürt sorunu Erdoğan'ın aşil topuğu olabilir" cümlesinin, tam da AK Parti kongresinin arefesinde, Hürriyet'in manşetinde yer alması acaba nasıl okunmalıdır? Amerika'daki lobileri dikkate alarak nasıl okunmalı, Hürriyet'in manşet yapmasını dikkate alarak nasıl okunmalıdır?

Pişmiş aşa soğuk su mu?

Şöyle bir cümle, üzerinde düşünmeye değer sanıyorum:

AK Parti, geçen 10 yıl içinde "Kürt sorunu"nu çözmüş olmayı isterdi, muhtemelen çözebileceğine de inanmıştı. Ama gerçekleşmedi. İktidarının onuncu yılında her gün, beşli onlu ölüm haberlerinin geldiği bir ülke manzarası çıktı ortaya. Aysel Tuğluk'un Abramowitz'le haberleşmiş gibi "Türkiye'ye rağmen ve Türkiye'siz" çözümler olacağına dair kehanetleri yer alıyor medyada.

Bunu neden yazıyorum: Planlar, gayretler, bazen varıyor, bir yerlere çarpıyor ve akamete uğruyor.

"Üç dönem" kuşkusuz Türkiye siyaseti için yepyeni bir durum.

Hem enerjiniz diri hem de "beni değiştirin" diyorsunuz, bu gerçekten yeni bir soluk demek siyasi hayatımız açısından.

Ama iş 'ya dere geçilirken at değiştirme tarzına dönüşürse' diye bir kaygı da en azından AK Parti iktidarının misyonuna inanan gönüllerde yankılanıyor.

Morton Abramowitz'in "AK Parti bölünebilir" kehanetini, şu anda ciddiye alan bir tek AK Partili olabilir mi? Ama adam yazmış. Bu adam da deyim yerindeyse boru değil. Keşke "Atmış kafadan" diyebilsek...
AK Parti kongre arefesinde.

Şu anda "kaygım" diye yazı yazmak pişmiş aşa soğuk su gibi algılanabilir. Niyetim tabii ki o değil. Niyetim, zaruretler arasında doğru bir denge kurup, geleceği sağlıklı planlama uyarısında bulunmak.

Yazıya Yorum Yaz
Yazının Yorumları (18 Yorum)
türkiye 'nin önemli "liberal' isimlerinden biri olarak gösterilen eski anayasa raportörü osman can,ak parti üsküdar ilçe başkanlığı'na gitti. üsküdar ilçe başkanı ile görüşen can, "parti üye giriş beyannamesi' doldurdu ve...
basından alıntı - 17:21, 28 Eylül 2012 Cuma
30 eylül' ü bekle ve kimler (süpriz) olduğunu görürsün.
şu anda göremiyorsan - 16:19, 28 Eylül 2012 Cuma
bir-iki liberal ismi söyleyebilirmisin?liberal zannettiğimiz ve akpye gelecek olan kim var?ruşençakırmı,ahmet veya mehmet altan mı,ali bayramoğlu veya gülaygöktürk,kürşatbumin,necati doğru mu?islami hassasiyeti(dindarlık)hafife almaya kalkan kimse,liberal olamaz.
21.47 ye.. - 15:24, 28 Eylül 2012 Cuma
sn. erdo self servis yapsa ya! kendisi siyaseti sürdürecek. arkadaşları 3. dönemi doldurdukları için tasfiyeye tabi tutulacaklar. parti bölünür de göbeğinden çatlar da!
İsmail - 01:43, 28 Eylül 2012 Cuma
"liberal"ler den de kaygı duyuyormusunuz ? partiyi liberalleştirirler diye..
ak partiye katılacak olan - 21:47, 27 Eylül 2012 Perşembe
hocam yapmayin,yorumda hakaret yoktu.mircea lucescunun söyledigi bir rumen atasözünü hatirlatmistim.aman yanlis anlasilmasin, sözüm ahmet hocam icin degildi.sözü gecen abdli diplomat ve onlarin avaneleri icindi.hocam yanlis anladiysa özür diliyorum,hakkini helal etsin.
Murat KILIC - 21:40, 27 Eylül 2012 Perşembe
örnek oluyor.gakkongiller,maddi-manevi çokbüyük bir yıkıma uğramamızı,nekadar isterse istesin,türkiye cumhuriyeti ilelebed payidar kalacaktır.atatürk de,bööle demiş.gakkon da,bunu duysun,boşa heveslenmesin.dikkat ederlerse,onların sevip savunduğu darbeciler zamanında,gerçekten büyükyıkım içindeydik.
16.09 a gakkon a.. - 16:51, 27 Eylül 2012 Perşembe
saçmalamak masumdur.burda,fitne ve alayetme niyeti var.iyi de,millet"maddi-manevi çokbüyük bir yıkımadoğru"gittikçe akpye dahaçok oyverdi.akparti3.ve ustalık dönemine geldi.dışsiyaseti adımadım izlenmek zorunda kalınıyor,iktisadı örnek alınıyor,rejim,kuzeyafrika ve ortadoğudaki müslüman ülkelere örn
16.09 a gakkon a.. - 16:47, 27 Eylül 2012 Perşembe
artık(hangi artık?yani,10 yıllık akp iktidarından sonra,dibe oturmuş tc devletinin,dünyada en güzel yüzen birkaç gemiden biri olduğu görüldükten sonra)maddi-manevi çokbüyük bir yıkıma uğramak üzere olduğumuzu millet anlamış,taşgetiren hocam,milletin akibetinden kaygılıymış.buna saçmalamak diyemeyiz.
16.09 a gakkon a.. - 16:41, 27 Eylül 2012 Perşembe
"kaygım" demişsiniz sayın hocam.haklısınız kaygılanmakta.on yıldır tek başına iktidarda olan hükümetin yaptıklarını artık milletin anladığını ve bu bop'çular yüzünden artık maddi manevi çok büyük bir yıkıma uğramak üzere olduğumuzu anladı millet.akibetlerinden mi kaygılanıyorsunuz.etme bulma bu.
gakkom - 16:09, 27 Eylül 2012 Perşembe
yeni ve demokratik anayasa yapma fırsatını heba ettikten sonra türkiyede bundan sonrasının iyi olacağını düşünmek akıl işi değil. hayal içinde zaten sınır yok hülyalara dalbilirsiniz iyi uykular
aklı selim - 14:13, 27 Eylül 2012 Perşembe
tamda nusret demiral gibi düşünüyorsun.''önce türküm sonra müslümanım''mantığı.bunun islamiyeti yeri yok bayağı basbayağı ırçılıktır.hıra dağı kadar türklüğü islamiyetin neresine sığdırıyorsun?
işin aslına - 14:10, 27 Eylül 2012 Perşembe
yeni ve demokratik anayasa yapma fırsatını heba ettikten sonra türkiyede bundan sonrasının iyi olacağını düşünmek akıl işi değil. hayal içinde zaten sınır yok hülyalara dalbilirsiniz iyi uykular
aklı selim - 13:52, 27 Eylül 2012 Perşembe
yeni ve demokratik anayasa yapma fırsatını heba ettikten sonra türkiyede bundan sonrasının iyi olacağını düşünmek akıl işi değil. hayal içinde zaten sınır yok hülyalara dalbilirsiniz iyi uykular
aklı selim - 13:50, 27 Eylül 2012 Perşembe
ülkücülüğün anayasası dokuz ışık doktrinidir.şu anki mhp bunu ya bilmez ya da bildiği halde ağababalarından korktuklarından mı yoksa neden bilinmez lafını bile etmezler."tanrı dağı kadar türk, hıra dağı kadar müslümandık". "türklük gurur ve şuuru islâm ahlâk ve fazileti" sloganımızdı. hani nerede..
işin aslı - 12:58, 27 Eylül 2012 Perşembe
kürt sorununa demokratik çözüm üretmeyen partilerin tabela partisine dönüştüğü gibi; akp'de aynı akibete uğrayacak.akp'2009'dan beri geri dönüşüm rotasına girmiştir.önümüzdeki dönemde akp'nin kürt sorununa bakışı partinin akibetini belirleyecek.ya akp kürt sorununu çözecek yada kendisi çözülecek.
sayın yazar - 11:53, 27 Eylül 2012 Perşembe
ben sıradan ve halkın içinde bir vatandaş olarak diyorum ki; sy.tayyip erdoğan ve ekibi, türkiyenin kaderini menfi yönde etkileyecek en ufak bir karar almazlar. onlar herşeyi iyi düşünüp öyle karar almışlardır. ben türkiyenin heyet-i umumiyesinin böyle düşündüğüne inanıyorum.
İŞİN ASLI - 09:12, 27 Eylül 2012 Perşembe
kurulduğu günden beri oy verdiğim ve desteklediğim akp nin son senelerdeki icraatlarını beğenmiyorum.maalesef savunamaz hale geldik.öyle sanıyorum ki bu partide misyonunu tamamladı.
Hüseyin Çiftçi - 09:01, 27 Eylül 2012 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Ahmet TAŞGETİREN Son Yazıları

Ahmet TAŞGETİREN Tüm Yazıları
20.12.2013
Veda
Bugün veda günü. Uzun yazmayacağım. Gelinen noktada, BUGÜN’de yazı hayatımın zorlaştığını ve böyle bir vedanın kaçınılmaz hale geldiğini düşünüyorum. Ben AK Parti’yi Türkiye’nin, son 60 küsur yıllık hayatının bir kazanımı olarak değerlendiriyorum. Aynı şekilde Hizmet Camiası dahil bütün hizm...
19.12.2013
En çok Hizmet'i vuracak
Bu operasyonun Hizmet'in üstünde kalması durumunda ortaya çıkacak sonucu tahmin edebiliyor musunuz? Diyelim iktidarda CHP var ve onun başbakanı, bir yıl süreyle ülkesinde sürdürülen bir soruşturmadan haberdar edilmiyor. Nasıl bir şey bu? Yargıdan birkaç kişi, emniyetten birkaç kişi ile bakanla...
18.12.2013
Hakan Şükür ve ben
Hakan Şükür AK Parti'den istifa etti. İyi mi etti? Bana göre iyi etmedi. İstifa "Cemaat adına" AK Parti'ye yönelik bir yaptırım niteliği taşıyor. Hakan Şükür'ün istifası partisi ile ilişkide "sözün bittiği" yere gelindiği ve "safların seçildiği" izlenimi veriyor. Acaba gerçekten sözün bi...
17.12.2013
Abant'tan yansıyan görüntü
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu tarafından düzenlenen "Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlıklı toplantıdan sonra yayınlanan bildirinin dilinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle ifade etmek isterim ki Türkiye'de, tıpkı Kürt vatandaşlarımı...
15.12.2013
Bir çocuğumuz oldu: Laiklik güzellemesi
Bizde dindar muhitten bir kişi laiklikle ilgili olumlamaya yönelik bir söz söylemeyegörsün hemen bir çevre onu kanıt olarak kullanıp "İşte laikliğin meşruiyet belgesi" türünden yayına başlar. Başbakan Erdoğan Mısır'da, Libya'da laiklikle ilgili tavsiye niteliğinde sözler söylediğinde de bu tavır dev...
13.12.2013
Bir musahabe-muhasebe zemini
Güncel tartışmanın bir de gönüller platformunda devam ettiği boyutu var. Onun çok daha derin yara açma riskinden kaygı duyuyorum. Onun için bugün burada bir teklifte bulunmak istiyorum. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı organize edebilir bunu. Bir gönül adamları platformu oluşturmak ve orada her ş...
12.12.2013
İyilikleri konuşmak
Bugün "iyilikleri konuşmak" üzerine yazmak istiyorum. Bazen iyiliklerin unutulduğu savrulmalar yaşar birbirine çok yakın insanlar. Bir çift tanıyorum. Sanıyorum 80 yaş civarındaydılar. Aşağı yukarı 60 küsur yıllık evliydiler. Bu süre zarfında 10 kadar çocukları dünyaya gelmişti. Ve onlar zaman...
SON DAKİKA HABERLERi
YENİ ŞAFAK'A YALANLAMA<br> Akın İpek'ten son dakika açıklamasıYENİ ŞAFAK'A YALANLAMA
Akın İpek'ten son dakika açıklaması
YETER YETER YETER...<br>Analar isyan etti:YETER YETER YETER...
Analar isyan etti:
YARIN SEÇİM OLSA...<br>Hangi partiler sürpriz yaşayacak?YARIN SEÇİM OLSA...
Hangi partiler sürpriz yaşayacak?
SEÇİMLER ERTELENİRSE...<br>Kılıçdaroğlu'ndan korkunç iddiaSEÇİMLER ERTELENİRSE...
Kılıçdaroğlu'ndan korkunç iddia
HESAP FENA KARIŞTI<br>MASAK'a uzmanlardan büyük tepkiHESAP FENA KARIŞTI
MASAK'a uzmanlardan büyük tepki
SAHALARA DÖNÜYOR<br>Kral Dünya Starları'ndaSAHALARA DÖNÜYOR
Kral Dünya Starları'nda
TOKAT GİBİ CEVAP<br>Koza Altın'dan çirkin iftiraya...TOKAT GİBİ CEVAP
Koza Altın'dan çirkin iftiraya...
MHP GÖREV ALDIĞINDA...<br>Bahçeli'den medya baskısına sert tepkiMHP GÖREV ALDIĞINDA...
Bahçeli'den medya baskısına sert tepki
YENİSİ KAPIDA...<br>Doları ya da dolar borcu olanlar dikkatYENİSİ KAPIDA...
Doları ya da dolar borcu olanlar dikkat
GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ<br>Tarihi değeri yaşatalım derken...GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ
Tarihi değeri yaşatalım derken...