SON DAKİKA
haberL haberR
6 facebook twitter googleplus

Gündem

18 Aralık 2012 Salı, 12:40
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Gündem » Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü? haberi

Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü?

Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü?
18 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu, ölüm yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı.
Necip Hablemitoğlu'nun eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, 10 yıldır kendisine 'Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü ve kimler yapmış olabilir?' diye sorulduğunu hatırlatarak, "Bu, bir yok etme cinayetidir ve aynı zamanda, ülkede her çeşit emperyalizme direnç gösteren tüm sivil inisi­yatife bir gözdağıdır. Kimlerin yaptığını bulmak ise yetkililerin görevidir." dedi.

Evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu, 18 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu, ölüm yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. Eşinin hayat hikayesi hakkında bilgi veren Hablemitoğlu, Türkiye'nin sancılarla kurtulmuş ve kurulmuş, hep sancılarla ayakta durmaya, var olmaya çalışan bir ülke olduğunu ifade etti.

"Bu ölümleri öyle kanıksamışız ki olaydan sonra benim ilk sözlerim 'zaten bekliyorduk' oldu." diyen Hablemitoğlu, "Sevgili Necip, hangi değer, hangi inanç, hangi kazanç, hangi çıkar ya da ne denirse densin, ne uğruna öldürül­dü? Bu sorunun yanıtını benim vermem mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"Türküm ve başka Türkiye yok." diyen eşinin, bir gün öldürüleceğini bilerek yaşadığını dile getiren Hablemitoğlu, "O ve ondan öncekiler biliyorlardı da ne yazıktır ki bu ülkeyi yönetenler bunca cinayete, teröre rağmen bu ülke­nin 'yol geçen hanı' olmasının önüne geçmeleri gerektiğini hala anlayamıyorlar." diye konuştu.

Kendi ölümünün faillerini de açıkça ortaya koyan, katilini çok yakından tanıyan eşinin, bahsettiği ön­lemler ve uyarıların dikkate alınmadığını dile getiren Hablemitoğlu, bu önlemleri almak yerine, "Kardeşim, sen de git yazdıklarına biraz dik­kat et." dendiğini aktardı.

"GEÇMİŞ SUİKASTLARDAN HİÇBİR DERS ÇIKARILMADI"

Geçmiş suikastlardan hiç bir ders çıkarılmadığını vurgulayan Şengül Hablemitoğlu, şöyle devam etti: "Sistematik bir biçimde aydınların katledildiği ci­nayetleri önlemek ve faillerini ortaya çıkarmak sorumlulu­ğunu yerine getirmesi gereken ilgililerin dahi, 'faili meç­hul olarak kalacak' yaklaşımı ile baktıkları bir ülkede, hangi demokrasiden, hangi hukuk devletinden ve en önemlisi devletten söz edilebilir mi? Siz kendinizi devlet zannetmeye devam edin. Ben biliyorum ki teröre karşı tedbir alması gerekenler, ilgililer, yetkililer vs. Necip'i ve Necip'ten öncekileri anlamasalar da yazdıklarını, çalışmalarını riskli bulsalar da onu anlayabilmiş o kadar çok insan var ki bunların başında yüzlerce öğrencisi geliyor."

"Yaşamın tüm zorluklarına karşın elindeki avucundaki her şeyi, ama en çok da sevgiyi paylaşmayı bi­len gerçek bir beyefendi ile sırt sırta vererek geçirdiğim yıl­lar için Tanrı'ya şükrediyorum." diyen Hablemitoğlu, suikastten sonra kimlere ve nerelere hizmet ettikleri herkesçe malum, sermayenin ve gücün basınındaki o çok bilmiş kimi köşe yazarlarının ya bu olaya hiç değinmemeyi, yok saymayı tercih ettiklerini ya da her zamanki gibi kuşkuya­ yolaçtıklarını ve hak edilmiş bir ölüm olarak, bir 'derin devlet' senaryosu içine koyuverdiklerini ifade etti. Prof. Şengül Hablemitoğlu, şunları söyledi:

"Hani 10 yıldır bana soruyorsunuz ya; 'Necip Hablemitoğlu neden öldürüldü ve kimler yapmış olabilir?' Bana göre Necip susturulmuştur. Bu, bir yok etme cinayetidir ve aynı zamanda, ülkede her çeşit emperyalizme, direnç gösteren tüm sivil inisi­yatife bir gözdağıdır. Kimlerin yaptığını bulmak ise yetkililerin görevidir. Sahi bir de namus borcuydu bu cinayetin çözülmesi. Ama diğer yandan da bu cinayeti bu ülke örtbas etmişti. Hangisine inanacağız? Varın benim yerime Allah rızası için biraz da siz düşünün ve sorun." CİHAN

ankara ünv. de inkılap tarihi dersleri aldığımız hocamın, bu dünyayı almanlar yönetiyor. ne isterse o olur dediğini her dersinden hatırlıyorum.
şahin - 14:41, 25 Mart 2013 Pazartesi
hablemitoglunun öldürülecegini ben bile biliyordum .bazi konusma ve tartismalarini,özellikle bergama altinlari ile alman yanin bagini aciga cikarmis,bir tv.programi sonrasi ertesigün alman büyük elci ecevitle görüsümüs ecevit almanyadan özür dilemistir.oysa hablemit oglu hakliydi.almanya yapti bence
e.k.almanya - 23:28, 18 Aralık 2012 Salı
yani abdülhamit döneminden bahsediyorsun. kimine göre "ulu hakan", kimine göre "kızıl sultan". mustafa kemal'e göre "sonsuz müsamahalar dönemi". anlaşılan sana göre de pek hoş bakılacak bir dönem değil!
? - 20:06, 18 Aralık 2012 Salı
bu ülkeyi osmanlının son zamanından 10 yıl önceye kadar yöneten sabetayist gizli yahudiler için her şey mübahtı. kendi içinden çıkanları yok etmek bile. ne zamanki bunlar yok edildi ülkem rahat eder. bunlar yok edilmedikce bu güzel ülkede yaşayanlara rahat yüzü yok.
ottoman - 16:54, 18 Aralık 2012 Salı
yurtsever ve antiemperyalist insanı katleden ve edilmesi için emir verenlere lanet olsun en acısıda güvenlik güçlerine gidip koruma istemesi ve güvenlik gücünün hocam çok tehlikeli işlerle uğraşıyorsunuz demesi gazetecinin birisine kendi ağzıyla itirafı
karabiber - 14:06, 18 Aralık 2012 Salı
bir garip ülke olduk.halen karanlık ilişkilerin mensuplarına yandaş olanlar var.
aziz azizi - 13:16, 18 Aralık 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Tanju Çolak'tan Jet Fadıl isyanı
 • Tanju Çolak'tan Jet Fadıl isyanı
 • Mehmet Metiner canlı yayında ağladı
 • Beyaz Candan Erçetin atışmasında mutlu son
 • Beyoğlu'nda gecekondu baskını


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTKeşke biraz da okusalardı!
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKCHP nereye?
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞAmerika’yı Müslümanlar, Afrika’yı AKP’liler keşfetti!
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARTel tel dökülüyor
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZOnlar savaşa hazırlanıyorlar
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKBir algı oyununa dönen dış politika
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARBakalım Nur Hanım’ın hayat tarzı nasılmış?
 • Tarık TOROSTarık TOROSİhanet
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANEmre Altuğ’un mesajı yanlış!
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANAnayasa uygulanırsa 100 bin işçi sevinecek
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELÇözüm üreten yiyecekler de var!
 • Engin VERELEngin VERELMert varsa dert yok
 • Lemi ÇELİKLemi ÇELİKKimseyi küçümseme
 • Erdoğan SÜZERErdoğan SÜZERİşsizin parasıyla seçim hovardalığı olur mu?
Erhan BAŞYURTKeşke biraz da okusalardı!

FOTO GALERİ

 • Sağlıkta geleceğin 10 mesleği
 • Trafik kazalarında İstanbul zirvede!
 • İşte en son seçim anketi
 • İki genç hastaneyi birbirine kattı
 • Şişli'deki iş merkezinde silahlı saldırı
 • İnsanı 'Gerçek nedir?' diye sorduran resimler
 • Şanlıurfa'da akraba aileler kavga etti: 13 yaralı
 • Karlı zeminde düşe kalka cirit müsabakası
 • Eski halinden eser yok
Sağlıkta geleceğin 10 mesleği