SON DAKİKA
haberL haberR

Turgut Özal soruşturması devam edecek

14.12.2012 07:00  

Özal'ın naaşından alınan örneklerde zehir olarak adlandırılan DDE ve kadmiyum saptandığı belirtildi.

Turgut Özal soruşturması devam edecek
Ancak bu zehirle öldüğüne yönelik tıbbi delillerin bulunmadığı ileri sürüldü. Ölümün kalp krizinden kaynaklandığı iddiasını çürüten tespitler de dikkat çekti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşında yapılan otopsiyle ilgili hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporuna yönelik değerlendirmesini dün açıkladı. Adli Tıp raporunun 382 sayfa olduğunu belirten Başsavcılık, rapordaki incelemesini 7 madde halinde açıkladı. Başsavcılığın değerlendirmesinde, Özal'ın otopsisinden alınan örneklerde zehir olarak adlandırılan, DDE ve kadmiyum saptandığı belirtildi. Ancak naaştan elde edilen zehir ve ağır metalin çeşitli ülkelerdeki normal popülasyon sonuçları ile literatürde yer alan ölüm sonrası doku düzeyleri ile uyum gösterdiği, bu nedenle DDE ve kadmiyum maruziyeti ile öldüğünün tıbbi delillerinin bulunmadığına işaret edildi. Raporda Özal'ın ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı iddiasını çürüten tespitler dikkat çekti.

OTOPSİ YAPILMADIĞI HATIRLATILDI

Raporun 7. Maddesinde Özal'ın ölümünden kısa süre önce 5 Şubat 1993 tarihinde Amerika'da The Methodist hastanesinde muayeneden geçtiği ve kalbiyle ilgili kardiyolojik risk profilinin düşük çıktığı vurgulandı. Bu sonucun Özal'ın ani kalp krizi sonucu ölümünü dışlamayacağı ifade edilen raporda, Özal'ın ölüm sonrası otopsi işlemi yapılmamasının kesin ölüm sebebinin tespit edilmesini engellediğine vurgu yapıldı. Raporda Özal'ın ölümünün ardından otopsi işlemi uygulanmadığı ve iç organlarda vücut sıvılarında gerekli incelemeler yapılmadığı, bu nedenle mevcut bilgi ve bulgular ile kesin ölüm sebebinin(zehirlenme, kalp krizi v.d) tespit edilemediği ifade edildi. Rapordaki görüşün oy birliği ile alındığı ifade edildi. Başsavcılığın açıklamasında soruşturmanın mevcut deliller ile sürdürüleceği ve gerekenin yapılacağı kaydedildi.

ZAMANINDA İNCELENMEDİ

Açıklamada "Adli Tıp Kurumu raporunda ölümün hemen sonrasında gerekli otopsi işleminin ve ölü üzerinden derhal alınması gerekli kan, idrar ve doku örnekleri materyallerin alınarak incelemelerinin yapılmamış olması nedeni ile kesin ölüm sebebinin saptanamadığının bildirilmiş olması nedeni ile Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından dosyada mevcut Adli Tıp Kurumu raporu, diğer bulgu ve deliller ışığında soruşturmaya devam edilerek muktezaya bağlanacağı kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi.

VUCÜTTA DARP YOK

Merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın ölümü üzerindeki şüphelerin aydınlatılması için yapılan 'feth-i kabir' sonrası Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu'nun hazırladığı rapor önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaşmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ile soruşturma savcısı Kemal Çetin, Adli Tıp'ın 5 Aralık 2012 tarihli raporu üzerinde dün de incelemesini sürdürdü. Başsavcılık akşam saatlerinde raporun sonuç bölümüyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, raporda Özal'ın travmatik bir tesir ile öldüğünün tıbbı delillerin bulunmadığı belirtildi. Özal'ın öldüğü 17 Nisan 1993 öncesine ait ait tıbbı belgelerde akut veya kronik toksit madde maruziyetine bağlı klinik ve laboratuar tanısının tanımlanmadığı ifade edilen raporda, Özal'ın vefatının ardından kaldırıldığı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yapılana muayene ve yeniden canlandırma işlemleri sonucunda düzenlenen tıbbi belgelerinde zehirlenme lehine değerlendirilebilecek patogonomik(zehirlenmeye sipesifik) klinik ve laboratuar verisinin tespit edilmediği kaydedildi. Yine Hacettepe'deki işlemlerde radyoaktif madde maruziyeti ile öldüğünün tıbbi delillerinin bulunmadığı savunuldu.

Raporda şunlar kaydedildi :

Anıt mezarda yapılan fethi kabir işlemi sırasında mezar ve mezar cevresinden otopsi elde edilen örneklerin yapılan analiz ve bulguların incelenmesinde; otopsi örneklerinde saptanan DDE düzeylerinin Türkiye'de normal popilasyonda 1976-1996 yıllarında saptanan adipoz (yağ) doku düzeyleri ve çeşitli ülkelerdeki normal popilasyon sonuçları ile litarütürde yer alan postmortem (ölüm sonrası) doku düzeyleri ile uyum gösterdiği, DDE(DDT'nin metoboliti olan) maruziyeti ile öldüğünün tıbbi delillerinin bulunmadığı,

Otopsi örneklerinde saptanan ağır metal (kadmiyum dahil) düzeylerinin Türkiye'de normal popülasyonda saptanan doku düzeyleri ve çeşitli ülkelerde normal popilasyon sonuçları ile litarütürde yer alan postmortem (ölüm sonrası) doku düzeyleri ile uyum gösterdiği bu nedenle ağır metal (kadmiyum dahil) maruziyetiyle öldüğünün tıbbı delillerinin bulunmadığı

Tüm tıbbi belgeler ve incelemeler ışığında Türkiye Cumhuriyetinin 8 Cumhur Başkanı Turgut Özal'ın 5.2.1993 tarihinde The Methodist hastanesinde yapılan muayene ve tetkiklerin değerlendirmesinde kardiolojik risk profilinin düşük olduğu ancak ani kardiyak ölümün hiçbir zaman dışlanamayacağı tıbbı antesedanı ve ölüm olayı meydana gelişi ile ilgili anlatılan olaylar öncelikle ani kardiyakla ölümü düşündürmekte ise de;

Ölüm sonrası otopsi işlemi uygulanmamış ve iç organlarda vücut sıvılarında gerekli makroskobik, mikroskobik, mikrobiyolojik, serolojik, toksikolojik incelemeler yapılmamış olduğundan mevcut bilgi ve bulgularıyla kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğinin oy birliği ile mütalaa edildiğinin bildirildiği

Yukarıda açıklandığı üzere Adli Tıp kurumu raporunda gerekli otopsi işleminin ve ölü üzerinden derhal alınması gerekli kan, idrar ve doku örnekleri gibi materyallerin alınarak incelemenin yapılmamış olması nedeniyle kesin ölüm sebebinin saptanamadığının bildirilmiş olması nedeniyle

Cumhuriyet başsavcılığımız tarafından dosyada mevcut adli Tıp kurumu raporu diğer bulgu ve deliller ışığında soruşturmaya devam edilerek muktezaya bağlanacağı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur

HABER: Gökhan ÖZDAĞ/BUGÜN GAZETESİ

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
merhum cumhurbaşkanı turgut özal öldürülmüştür..! bunun lami cimi yok efendim. hükümet,tüm rafa kalkmış dosyaları raftan indiriyor ve yargıya taşıyor ama merhum özal'ın zehirlenerek öldürüldüğünün arkasında duramamıştır vede duramıyacaktır bence çünkü meselenin dış güçler boyutuda vardır diye düşünüyorum...eğer sadece yurt içi kaynaklı olsaydı hükümet bunu takmaz ve gerçeği ortaya sererdi çünkü yurt içinde artık hükümete karşı duracak başka bir güç kalmamıştır..!
Tahsin ŞAHİN - 08:54, 15 Aralık 2012 Cumartesi
eğer kişi kalp krizinden öldüyse bunu seneler sonra değil 1 gün sonra bile anlayamazsın. millet olarak bilip bilmeden sallıyoruz. kendi kendimizi dolduruyoruz.
fahrettin caymaz - 16:12, 14 Aralık 2012 Cuma
dediğine göre 11 yıldır akp iktidara muktedir olamadı. istediği kanunları değiştiriyor. istediği atamaları yapıyor. ama ne hikmetse hiç iktidar olmamış bir parti suçlanıyor. akıl tutulması mı yaşıyorsun kardeşim.
fahrettin caymaz - 16:11, 14 Aralık 2012 Cuma
ergenekon hala aktiftir o yüzden boşa çenenizi yormayın ergenekonun temeli masonik chp partisidir
TAZZİK - 14:53, 14 Aralık 2012 Cuma
şimdide akp hükümetine inanmıyorsunuz. bu nasıl iştir. merhumun üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmak. kurumlara inanmamak ve paranoya yaratmak ülke hayrına değildir.devlete ve iktidara güveni sarsmak için çabalamayın.
kendinize gelin. - 13:01, 14 Aralık 2012 Cuma
doğrusun kardeşim herbirisi için şüpheler üst düzeydedir gereğinin yapılması tarafındayım.
muhittin özakın - 11:19, 14 Aralık 2012 Cuma
acaba diğer vefat eden devlet büyükleri için otopsi yapılmışmıdır mesala bülent ecevit, alparslan türkeş, necmettin erbakan vb bilmediğim için soruyorum
bilmiyorum - 10:09, 14 Aralık 2012 Cuma
baska ülkeler tip raporlarinda 100 sene önceki cesetlerde bile tabii ölümmü cinayetmi 100% sonuclandirirken bizde nasil gercek meydana cikarilamaz anlamis degilim.
hakki - 10:01, 14 Aralık 2012 Cuma
bir farkla, merhumun vefat nedeni kendi zaafiyeti olduğu yerine öldürüldü iddiası ve yanlışta ısrar edenler açısında. hele sn ahmet özal'ın hayali mermercinin anıt mezarını yaptığı hikayesinden sonra anlattığına inanmak ...(?)
aynen öyle olacak, amenna ve saddakna, - 10:00, 14 Aralık 2012 Cuma
sadakalla hül azim. şüphesizki allah doğruyu söyler.siz hangi raporu açıklarsanız açıklayın,gerçekler gün yüzü gibi ortada.insanları aldatamazsınız.hepimiz bir gün öleceğiz ve tekrardan diriltileceğiz o zaman bütün raporlar, kamera görüntüleriyle önümüze sürülecek. o zamaman ne olacak sizin haliniz.
misafir - 09:01, 14 Aralık 2012 Cuma
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
YAZARLAR