SON DAKİKA
haberL haberR

Sakine Cansız neden öldürüldü

12.01.2013 07:00  

Sakine Cansız'ın, Almanya'da 28 Aralık'ta örgütün Avrupa temsilcileriyle birlikte yeni süreci değerlendirme toplantısına katıldığı ortaya çıktı.

Sakine Cansız neden öldürüldü
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

PKK'nın Avrupa'daki diplomasi faaliyetinin başındaki Sakine Cansız ile KNK temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez Paris'te suikasta uğramasının yankıları devam ediyor.

PKK'nın 16 kurucu ismi arasında yer alan ve Başkanlık Konseyi ile Merkez Komite Üyeliği de yapan Sakine Cansız'ın öldürülmesi ilginç ayrıntıları gün yüzüne çıkardı.

SÜRECE DESTEK TOPLANTISI

Öcalan'ın Avrupa kanadına göndereceğimektubu değerlendirecek heyette olacağı ortaya çıkan Sakine Cansız'ın, hükümet kanadında yapılan "İmralı ile görüşmeler var" açıklaması sonrasında bazı temaslarda başrol oynadığı öğrenildi.

PKK'nın kadın örgütlenmesinde önemli bir konumda yer alan ve Avrupa'dakimensuplar üzerinde etkili bir isim olarak nitelendirilen Cansız'ın, Almanya'da 28 Aralık'taki PKK Avrupa sorumluları toplantısına katıldığı bildirildi.

Bu toplantıda İmralı ile yeniden başlatılan sürecinmasaya yatırıldığı öğrenildi. PKK'nın üst yapılanması KCK yöneticileri Zübeyir Aydar ile Remzi Kartal'ın da katıldığı belirtilen toplantılarda Abdullah Öcalan ile yeniden başlatılan görüşmelerle ilgili örgüt üyelerinin bilgilendirildiği kaydedildi.

AKTİF BİR İSİMDİ

Örgütün Avrupa kanadının görüşmeler karşısında nasıl tavır alacağının tartışıldığı toplantı sonrasında Sakine Cansız'ın da aralarında bulunduğu heyetin 'yeni sürece destek' politikasını benimsediği ifade edildi. PKK içerindeki halen aktif olarak görev yapan yönetici konumundaki bir isim, Sakine Cansız'ın Oslo sürecine katıldığını söyledi.

28 Aralık'ta Almanya'nın Köln kentinde örgütün Avrupa temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildiğini vurgulayan PKK'lı, "Orada Başbakan 'görüşme yapılıyor' dedikten sonra son bir durum değerlendirmesi yaptılar. Remzi Kartal, Zübeyir Aydar da katıldı.

O toplantıdan barış süreci ile ilgili görüşmelere ve gelişmelere olumlu baktılar. Sakine Cansız Oslo'daki görüşmeler başlamadan önce de Almanya'da bu iş içerisinde aktifti. Daha sonra da Oslo sürecinde yer alan isimlerden biri oldu.

Kadın örgütünde çok aktifti ve diplomasiyi yürütüyordu. Öcalan'a sürekli bağlı kaldı" ifadelerini kullandı. KARASU

KARASU İLE BİRLİKTE TAHLİYE EDİLDİ

Cansız 1991 yılında örgütün yöneticilerinden Mustafa Karasu ve birçok PKK'lı ile birlikte Diyarbakır Cezaevi'nden tahliye edildi. Sara kod adlı Cansız'ın daha sonra 'PKK'nın kurucu isimlerinden biri olarak' Fransa'ya siyasi sığınma başvurusu yaptığı ve bununkabul edildiği belirlendi.

Örgütün 16 kurucusu arasında Kesire Öcalan ile birlikte kadın olarak yer alan tek isim olan Cansız'ın, Avrupa'daki PKK'lılar ve özellikle kadınmensuplar üzerinde etkili olduğu öğrenildi. 'Avrupa'nın beyni' olarak bilinen Cansız'ın örgütte önemli bir konumda yer aldığı dile getirildi.

‘BARIŞ SÜRECİNE GÖZDAĞIDIR’

MİT eskiMüsteşar Yardımcısı CevatÖneş, Sakine Cansız'ınÖcalan'a bağlı Murat Karayılan'la bağlantılı PKK'nın yönetim kadrosunda bulunan bir isim olduğunu kaydetti. Cansız'ın örgüt çevresinde de saygın bir kişi olarak ifade edildiğini aktaran Öneş, şöyle devam etti:

"Oslo görüşmeleri ile ilgili ortaya çıkan ses kayıtlarında Sakine Cansız yoktu ama olabilir. Fransız makamları bir açıklama yapmadıkça kesin ve sağlıklı bir değerlendirme mümkün değil. Ama öncelikle görünen husus, barış sürecine yönelik, bu süreç içerisinde yer alan örgüt mensuplarından özellikle Öcalan'ın çok değer verdiği kadın hareketi içerisinde lider konumda bulunan, PKK'nın kurucuları arasındaki bayan yöneticiye yönelik yapılması barış sürecine işaret vermedir.

Yani bir gözdağı vererek baskı unsuru yaratma ve bu barış sürecinin yarattığı etkinliği Öcalan çevresinde kırma veya buçevreye katılımı önleme gibi düşünceleri ifade edebilir. Görünen ilk aşamada bu ve doğru olma ihtimali de yüksek."

PKK’LILARI İKNAYA ÇALIŞIYORDU

Cansız'ın İmralı ile görüşmelerin devam ettiği süreçte Avrupa'daki PKK'lıları silahsız çözüme ikna için faaliyet yürüttüğü belirtildi. Paris'te şifreli kapı ve çok işlek bir caddede bulunan PKK'nın Enformasyon Bürosu'nda gerçekleşen saldırının görüşmelerin yeniden başladığı bir dönemde gerçekleşmesi ise 'provokasyon' iddialarını gündeme getirdi.

PKK'nın kadın örgütlenmesi olan PAJK'nın (Özgür Kadın Partisi) da yöneticiliğini yapmış olan Cansız'la ilgili iç infaz iddiaları da gündeme geldi. Kandil'in 'barışçıl söylemlerden' rahatsız olduğu için 3 kadının öldürüldüğü ileri sürüldü. Bu arada Cansız'ın, Oslo görüşmelerinde de yer aldığı iddia edildi. Cansız'ın Oslo görüşmelerinin ikisine katıldığı ve yeni müzakere süreci için geçtiğimiz yıl kasım ve aralık ayında Almanya'da MİT görevlileriyle bir araya geldiği ileri sürüldü.AncakMİT, bu iki iddiayı da doğrulamadı.

FRANSIZ POLİSİ

Otopsi bir hafta sürer

Paris'te3kadının öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturmaçokyönlü devam ederken, otopsi işlemlerinin bir haftayı bulabileceği belirtildi. Olayı çok yönlüsoruşturanterör timleri, Kürdistan Enformasyon Bürosu'nun bulunduğu daireye komşu olan Fransızlar’la görüştü.

Alınan bilgiye göre, cinayetin görgü tanığı bulunamadığı için olaya ilişkin herhangi bir detay elde edilemedi. Bu arada, ailelerincenazeleri teslim aldıktan sonra defnetmek için Türkiye'ye getirecekleri bilgisi alındı.

Sabah saatlerinde de Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlıkadınlar için Ahmet Kaya Kültür Merkezi'nde fotoğraflarının bulunduğu bir anma köşesi oluşturuldu, ziyaretçilerin taziyeleri burada kabul edildi. Cinayetlerinişlendiği binanın kapısının önüne de sabah saatlerinden itibaren gelen ziyaretçiler tarafından mum ve çiçek bırakıldı.

SERBEST ÖZDEN - BUGÜN GAZETESİ

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
demek kı bunlar öcalan dan daha degerlı imis yoksa öcalan da degerlı olsa usa vermez idi bize asla
rüzgar - 01:45, 13 Ocak 2013 Pazar
kim yaptıysa yaptı,ellerine sağlık;darısı kandildekilerin başına.ne mutlu türküm diyene
timsah - 20:13, 12 Ocak 2013 Cumartesi
bunların ölüsü türkiyeye getirilmmemeli nereye atılırsa atılsın
akıncı - 18:36, 12 Ocak 2013 Cumartesi
ee sakine hanım münker nekir karşılayınca ne cevap vereceksin. bakalım binlerce can yaktın binlerce ocak söndürdün.mahşerde görüşürüz.zalimler için iyiki cehennemi yarattın rabbim elhamdüllilah inşaalah birbirlerini yerler senin adeletin çok büyük allahım..
huzayfe - 17:38, 12 Ocak 2013 Cumartesi
mutlu olmayı insanların ölümünde anaların gözyaşında kanda bulan zavalı bir ırkçısın.
16:21'e - 17:27, 12 Ocak 2013 Cumartesi
bu haberle ilgili günlerdir yorum okuyorum bu çapulcuları yok mosad yok fransa yok iç hesaplaşma bu pislikleri kimin öldürdüğü neden öldürdüğü hiç önemli değil önemliolan bunlar gibi pisliklerin temizlenmesi vuranın ellerine sağlık ne mtlu türküm diyene
Aydın Önal - 16:39, 12 Ocak 2013 Cumartesi
bunlar insanlığın gelişim sürecinde yok olmuş mağara ehlidir.hayat tarzları tamamen şiddete dayalı hayvani bir kabileydi.laftan anlamaz, öldürmekle şiddetle hayatlarını sürerlerdi,ama sonunda nesilleri kurutuldu.şiddeti tercih eden pkk'lı kürtlerin de nesli tüketilmedikçe huzur tesis edilemez,2*2=4!
pkk'lı kürtler Türkiye'nin Neanderthal'leridir - 16:37, 12 Ocak 2013 Cumartesi
dışardaki düşman ülkelerin ajanları tarafından yapılmıştır. başta israil almanya v.b bu pkk daha uyanamadımı onların oyuncağı oluyor. dev devlet türkiyenin yanında olmak yerine..er geç bitecek zalimlik
gezgin (misafir) - 16:32, 12 Ocak 2013 Cumartesi
kaç gündür buhaberle ilgili yorumları okuyorum bu pislikleri yok mosad yok fransa yok almanya buçapulcuları kimin öldürdüğü neden öldürdüğü hiç önemli değil önemliolan bu pisliklerin temizlenmesi vuranın ellerine sağlık nemutlu türküm diyene
Aydın Önal - 16:21, 12 Ocak 2013 Cumartesi
fransız gızlı servısının işi olmadıgı ne malum,batılılar hıç bır zaman kurt meselesının çözumunde yana olmamıştır,çıkarları doğrultusunda bu sorunu hep kullanmıslardır,kurt meselsini çozmüş güçlü bir turkiye,batılı emperyalıstlerı kaygılandırdıgı açık,katıller mutlaka açıga çıkarılmalıdır,
ahmet - 15:01, 12 Ocak 2013 Cumartesi
inanıyorumki bunda fransanın da parmağı var.
bulut - 14:10, 12 Ocak 2013 Cumartesi
aglayacaksaniz daglarda bizi korumak icin sehit düsen askerlerimiz icin aglayin!!!!!pkk ölümünü bukadar büyütmeye gerek yok pkk heryerde pkk'dir bu pariste bile olsa.
Emel - 13:57, 12 Ocak 2013 Cumartesi
pkk 'nin kürtle türkle alakasi yoktur bu sahislar askerimizin polisimizin katilidir.pkk'ya kürtleri türkleri karistirmayin.onlarin hicbir meshebi yoktur bagimsizdir dinsizler.kim yaptiysa ellerine saglik, askerlerimiz bu dondurucu soguklarda daglarda bunlari yok etmek icin savasiyorlar.
Emel - 13:55, 12 Ocak 2013 Cumartesi
ülkemizi bölmek hızını kesmek bölgenin güçlü devleti olmasını engellemek isteyen pkk yı taşeron olarak kullanan malum ülkeler ezrail başta belkide masalı olan başta ve ab den tahmin ettiğimiz etmediğimiz ülkeler ve kurumları bu cinayetleri pkk ya sen benim oyuncağımsın dedi seni ben var ettim dedi
rıfat - 13:21, 12 Ocak 2013 Cumartesi
bu katliamı yapanlar her kimse barışa mayın düşemek için yapmışlar.bu katillar hem kürt hem türk dümanıdırlar.kandan beslenen vampirdirler.
vatandaş diyorki - 12:19, 12 Ocak 2013 Cumartesi
pkk yı şimdiye kadar kimler finanse ettiyse kimler kullandıysa her türlü yardımı gizi veya açık kim yaptıysa konuşmasını istemediklerinden öldürülmüştür.
görüş - 12:01, 12 Ocak 2013 Cumartesi
iç hesaplasma su bu davası degil para davası arkadaslar bence.fransız polisi izliyormus ya arkadaslar fransada pkk serbest zaten ne izlemesi.kesin para konusunda olmustur
gerçekler - 11:56, 12 Ocak 2013 Cumartesi
sizin gibi düşünüyorum.kadınları, fransa veya başka bir avrupa(öz.ingiliz veya almanlar)ülkesi istihbaratı,vurdurmuş olabilir.içeri girenler,aylar öncesinden,örgüte monte edilmiş bir-iki kişi de;polis,vergi memuru veya doğalgazcı görüntüsünde istihbarat elemanları da olabilir.büroya zorla girilmemiş
09.05 e.. - 11:24, 12 Ocak 2013 Cumartesi
niye öldürüldüyse öldürüldü. bana ne?? darisi digerlerinin basina!!
Vatansever - 11:14, 12 Ocak 2013 Cumartesi
sığınma istedikleri yere gömülsün, kan döktükleri, vatan saymadıkları topraklara gömülerek bu vatan kirletilmemelidir. ağa babaları, sırt sıvazlayıcıları, almanya fransa her nereyi vatan saydılarsa orayı kiltesinler.
Bu hainler - 11:11, 12 Ocak 2013 Cumartesi
pkk, türkiye'ye ve dünyadaki bütün türklere kin belseyen düşman dünyanın taşaronudur. pkk eğer kürt örgütü olsaydı, önce suriye'de bu başkaldırıyı yapardı! türkiye'de kürt düşmanı olsaydı, saddam'ın göz açtırmadığı barzani&talabani'yi türkiye'de gezdirmezdi.
Kim kimdir - 11:08, 12 Ocak 2013 Cumartesi
kıymete bindi çocuklarımızın katilleri gavurlar , bülent arınç çok üzgün pkk lıların ölümden dolayı
ismail - 11:05, 12 Ocak 2013 Cumartesi
işin aslına yorumcuya ; zavallı kürt çocukları ha ! 2,5-3 milyon bdp linin hepsi mi kürt ?
analiz - 10:59, 12 Ocak 2013 Cumartesi
kürtlerle meselesi olmayan neden doğuştan sahip oldukları insani haklarını engeller? neden yaşadıkları yerlerin ismini yasaklar? insanı güldürmeyin.))))
ilhan - 10:32, 12 Ocak 2013 Cumartesi
fransa ermenilere en çok destek veren ülkelerden biridir. zaten pkk nın bu ayağı da ermeni asıllılardır yani asalanın devamı niteliğinde görev yapıyorlar fransa da bunların ne yaptığını çok iyi biliyor ve görüştüklerini de itiraf ettiler
BU YALANA BİR SON - 10:12, 12 Ocak 2013 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın