haberL haberR
25 facebook twitter googleplus

Gündem

24 Eylül 2013 Salı, 09:21
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Gündem » E OKUL SBS EK TERCİH VE EK YERLEŞTİRME BURADA OSYM.GOV.TR

E OKUL SBS EK TERCİH VE EK YERLEŞTİRME BURADA OSYM.GOV.TR

MEB E Okul'dan SBS yedek-ek yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler E Okul'a akın etti. MEB, SBS yedek yerleştirme sonuçlarının eokul.meb.gov.tr adresinden açıklanacağını duyurmuştu.
E OKUL SBS EK TERCİH VE EK YERLEŞTİRME BURADA OSYM.GOV.TR MEB E Okul'dan SBS yedek-ek yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler E Okul'a akın etti. MEB, SBS yedek yerleştirme sonuçlarının eokul.meb.gov.tr adresinden açıklanacağını duyurmuştu.
MEB e okul SBS ek kontenjan sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenci velileri tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. SBS ek kontenjan sonuçları MEB E Okul'da. SBS ek-yedek yerleştirme sonuçları meb e okul ile aynı anda bugun.com.tr'de.

MEB E Okul'dan SBS yedek-ek yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenci ve veliler E Okul'a akın etti. MEB, SBS yedek yerleştirme sonuçlarının eokul.meb.gov.tr adresinden açıklanacağını duyurmuştu. MEB akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile SBS ek yerleştirme sonuçlarını saat 21.00'da açıklayacağını duyurdu.

İşte MEB'in E Okul'dan yaptığı o duyuru:

2013 ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME SİSTEMİ EK TERCİH BAŞVURUSU YERLEŞTİRME SONUÇLARI SAAT 21:00' DA BU EKRANDAN İLAN EDİLECEKTİR.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

MEB E Okul en yoğun günlerini yaşıyor. MEB E Okul'da SBS ek tercih heyecanı var. MEB tarafından tatnınan son tercih hakkını kullanan öğrenciler SBS yedek yerleştirme sonuçlarını öğrenmek için MEB ve E OKUL sitelerine akın ediyor. SBS ek-yerleştirme sonuçlarının bugün açıklanması hem öğrencilerin hem de velilerin tepkisine sebep oldu. Okulların başladığı gün yedek yerleştirme sonuçlarının açıklanacak olması öğrencilerin hangi okula başlayacağı sorusunu doğurdu.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ) sınavla öğrenci alan okullardan boş kalan kontenjanları için ek yerleştirme yapacak. Boş kalan kontenjanlar 9 Eylül Pazartesi günü açıklanmıştı. 

MEB YOL HARİTASINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleştirme hakkı verilmesine ilişkin açıklama yaptı.
 
Açıklamada, asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarda kontenjanların dolmadığının görüldüğüne işaret edildi.
 
Bakanlığın, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrenciye, isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okulların kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla kontenjanların doldurulması için bazı tedbirler almayı kararlaştırdığı belirtildi .
 
EN FAZLA 5 TERCİH
 
Buna göre, 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201 ve üzeri olan, tercih döneminde okul tercihi yapmayan veya yapamayan, tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen, asıl veya yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran bütün öğrenciler, 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alan 'Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yoluyla öğrenci alınması' süreciyle birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) 9 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanan boş kontenjanlar için 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni tercih hakkı tanındı.
 
PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ VE TERCİH BAŞVURULARI
 
Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül Pazartesi günü mesai saati bitimi itibarıyla asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler, e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.
 
Ek yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul varsa bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul veya okullar varsa, yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçlarıyla ilgili bilgilerini 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinden takip edebilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla yerleştirme sonuçları bildirilecek.
 
Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17 ve 18 Eylül saat 17.00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedecek.
 
18 EYLÜL'DE DUYURULACAK
 
Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra 18 Eylül Çarşamba günü saat 21.00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden duyurulacak.
 
18 Eylül saat 21.00 itibarıyla yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül Cuma günü saat 17.00'ye kadar devam edecek.
 
Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecek. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacak.
 
Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumunu göz önünde bulundurarak, bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları gerekiyor.
MEB, sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlara öğrenci yerleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin 29 Ağustos itibariyle tamamlandığını, akabinde yedek sıralamalar işletilmek suretiyle kayıt işlemlerinin yürütüldüğü ancak asıl ve yedek yerleştirme işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarımızda kontenjanların dolmadığı belirtildi. Kontenjanların doldurulması amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtilen açıklamada, yeni tercih hakkıyla ilgili şu bilgiler verildi:

- 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201ve üzeri olan, tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan, tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen, asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunda yer alan "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması" süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) açıklanan olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır."

BOŞ KONTENJANLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Kara Kartal tur kapısını araladı
NEFES KESEN MAÇ
bize yedek tercihlerin ne zaman olacagına dair bi bilgi verilmedii :(( bittimi?
Misafir - 09:34, 19 Ekim 2013 Cumartesi
SBS'deki Anadolu Lisesinde 9. Sınıf için boş kontenjan olmaması gerekir. 10. ve sonraki sınıflarda tayin vs. nedeniyle boş kontenjan olabilir. Ama kesinlikle sınava girilen bir sistemde 9. Sınıf için kesinlikle okul kontenjanlarının doldurulması gerekmektedir.
Misafir - 20:13, 04 Ekim 2013 Cuma
ALANYA LİSESİ EN SON KAÇ PUANLA ÖĞRENCİ ALDI ACABA BİZE YAZARMISINIZ.
Misafir - 01:10, 01 Ekim 2013 Salı
stv de beklerken haberi kaçırdım.samanyolu tv deymiş söyleşi.actığımdada sbs yerleştirmeyle ilgili bir haber duyamadım..seyredenlerden ricam sonucu yazarmısınız.yedekte bekleyenlerin akibeti ne olacakmış.
Misafir - 15:01, 24 Eylül 2013 Salı
Bakan bugün saat 14.00 de Stv de Abdullah Akadiroğlunun canlı yayında. stv sitesinden yada @aakadiroglu tweet adresinden sorunlarınızı iletin . benim başvurmadığım ve aramadığım yer kalmadı. hatta az önce kazara Şanlıurfa milletvekili telefonumu aradı. yakalayınca ona bile anlattım derdimi .
Misafir - 12:20, 24 Eylül 2013 Salı
baş vurduğumuz okulda kontenjan dolmadığı halde kayıdımızı yaptıramadık ilgililere sesleniyorum sbs ek yerleştirmeden dolayı
Misafir - 11:07, 24 Eylül 2013 Salı
yedek yerleştirmeler nasıl oldu hala anlamış degilim istedigimiz okullarda çok boş kontenjan var ama biz giremedik sistem yanlış bakan beyden acilen açıklama bekliyoruz
Misafir - 10:54, 24 Eylül 2013 Salı
kendi öğrencilerimden edindiğim tecrübe ile puanımız iyi olmasına rağmen en yakın okulu tercih ettik. büyükşehirde çocuğun dört yıl kilometrelerce yol alması beni korkutuyor. sistem gazisi olmak Türkiye'de her yıl mümkün
Misafir - 07:59, 24 Eylül 2013 Salı
Cümlemizin yardımcısı olsun sizimde bukadar çocuklarımız sözkonusu duyarsız kalamıyoruz haliyle...
Misafir - 02:23, 24 Eylül 2013 Salı
Hiç endişelenmeyin meb de aranıyor. Fax da çekiyoruz.siz önümüzü tıkanmayın yeterki
Misafir - 02:21, 24 Eylül 2013 Salı
Hiç endişelenmeyin meb de aranıyor. Fax da çekiyoruz.siz önümüzü tıkanmayın yeterki
Misafir - 02:18, 24 Eylül 2013 Salı
Yorumlara yorum yapan insanların hiçbirşey anlamadan canını sıkan okul açılmış hala bu derttesiniz leri hayırlar kınıyorum.yol haritası belli özellere gücü yeğenler güle güle yeterince hak gasp ettiler haritamızda önümüzü kesmeyin artık
Misafir - 02:16, 24 Eylül 2013 Salı
burda yorum yapan arkadaşlar meb in kendi sayfasına yorum yazın ve sizler için hakkaten üzüldüm 1 hafta oldu okul açılalı dersler başladı hala yedek bekliyorsunuz Allah yardımcınız olsun :(
Misafir - 20:03, 23 Eylül 2013 Pazartesi
meb yetkililerinden birinin bana aynı konudaki verdiği cevap : uzak okul yazmasaydınız. yerleştirmeler devam ederse , ayrıldığınız okuldaki boş kontenjan ne olacak . güleyim mi ağlayayım mı bilemedim .
Misafir - 15:00, 23 Eylül 2013 Pazartesi
147 Yİ ARAYIN SİSTEMİ İŞLETSİNLER YOKSA BOŞUNA
Misafir - 14:54, 23 Eylül 2013 Pazartesi
mebe dilekçe ile başvuruda bulunalım herkes bunu yaparsa onlarda bazı şeylerden haberdar olur
Misafir - 13:41, 23 Eylül 2013 Pazartesi
boş kontenjan eokuldan ögreniliyor diyorlar. bir türlü bulamıyorum . yardımcı olun nolur pisikolojim bozuldu.
Misafir - 13:16, 23 Eylül 2013 Pazartesi
Bunu da elinize yüzünüzebulaştırdınız. Yazıklar olsun
Misafir - 12:50, 23 Eylül 2013 Pazartesi
Bizler buralara boşuna yazıp dert yanıyoruz. yine kendimizden başkası okumuyor bu yazdıklarımızı . Ne bir gazeteci çıkıp bu konuyla ilgili soru sordu ne de haber yapıldı . Hepsini Allaha havale ediyorum .
Misafir - 12:21, 23 Eylül 2013 Pazartesi
Gerçekten büyük travma yaşadı çocuklarımız ben psikolağa götürmek zorunda kaldım.bunun faturasını vebalini nasıl ödeyecek meb?endişe kaygı ümit ve hepsinin sonunda hayal kırıklığı yaşayan oğlum un bundan sonra hayata bakış açısını nasıl değiştireceğim Meb?
Misafir - 11:56, 23 Eylül 2013 Pazartesi
Sayın Bakanım; Anadolu Liselerindeki boş kontenjanlar için; Çocuklarımıza bir şans daha vermenizi ümitle bekliyoruz. Kızım Çapa'dan Ayazağa Anadolu Lisesine otobüsle gidiyor, 1.5 saatte...
Misafir - 11:55, 23 Eylül 2013 Pazartesi
allah layıklarını versin inşallah ek yerleştirme diye ek boşaltma yaptılar tercih ettiğimizde 8 boş olan 13 e 13 boş olan 16 ya çıktı ama hala yerleşemedik yedek sıası nasılişliyor oda muamma kafa beyin kalmadı yazıklar olsun
Misafir - 11:03, 23 Eylül 2013 Pazartesi
Misafir - 20:30, 22 Eylül 2013 Pazar
kayıt hakkı kazananlara iki gün süre verip ,zamanı saçma sapan harcadılar kayıt olacaklar sanki yurt dışından gelecek
Misafir - 20:21, 22 Eylül 2013 Pazar
lütfen yedekler ilerletilsin.artık yalvarıyoruz.(yalvartılıyoruz?)
Misafir - 18:20, 22 Eylül 2013 Pazar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Polislerin karardan önceki veda konuşması
 • Polislerin karardan önceki veda konuşması
 • Yurt Atayün'ün ifadesinde skandal
 • Yahya Akın Hocaefendi'den sahur operasyonuna tepki
 • Polislerin nezarette son iftarı


YAZARLAR

 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDAR'Erdoğan yüzde 50 çıtasının altında'
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKSelahattin Demirtaş olayı
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARZerrin Özer sosyal medya şövalyelerini affetmiyor
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇÜsküp'ten Ohrid'e
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANKayahan'a saygı albümü!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELElif'in yemek okulunda bayram
 • Erdoğan SÜZERErdoğan SÜZERÖnlem alınmazsa kriz konuttan gelecek
 • Gülay GÖKTÜRKGülay GÖKTÜRKBir kahkaha da benden
Yavuz BAYDAR'Erdoğan yüzde 50 çıtasının altında'

FOTO GALERİ

 • Uykusuzluğun çözümü bu meyvede
 • Bu örümcek diğerlerinden çok farklı
 • Ne olduğunu görünce hayran kalacaksınız
 • Şehrin ortasında inanılmaz görüntü
 • Google'ın hiç bilmediğiniz ilginç özellikleri
 • Böyle bir av planı görülmedi
 • Tarihe meydan okuyorlar dimdik ayaktalar
 • IŞİD'den yeni katliam görüntüleri
 • Bu ürünler kanser yapıyor
Uykusuzluğun ilacı