SON DAKİKA
haberL haberR

PKK Şırnak Cizre’de asayiş teşkilatı kurdu

25.06.2013 10:07  

Terörün bitirilmesi için önemli adımlar atılırken, süreci sabote etmeye yönelik gelişmeler de dikkat çekiyor. Şehir ve gençlik yapılanmalarına ağırlık veren PKK, Şırnak’ın Cizre ilçesinde ‘asayiş’ birimleri oluşturdu.

PKK Şırnak Cizre’de asayiş teşkilatı kurdu
Terör Örgütü’nün kurduğu YDG-H, Cizre’de askeri görüntüleri andıran bir tören düzenledi.

Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve PKK bayraklarının açıldığı törende yüzleri maskeli PKK’lılar yemin edip sözde asayiş teşkilatının diplomasını aldılar.

Daha sonra mahalle ve caddelere inen PKK’lılar, yol kontrolü yaptı.

Lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale ederek dağıttı.

Söz konusu tören PKK’ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı tarafından da haberleştirildi.

Türkiye’de yıllardır devam eden terörün bitirilmesi için önemli adımlar atılırken, süreci sabote edecek gelişmeler de dikkat çekiyor.

Bunun bir örneği Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandı. Şehir ve gençlik yapılanmalarına ağırlık veren PKK, ilçede lokal de olsa ‘asayiş’ birimleri oluşturdu.

Örgütün kurduğu Yurtsever Demokratik Gençlik- Hareketi (YDG-H) askeri kurallara göre tören düzenleyip, diploma dağıttı.

Üzerinde Öcalan’ın fotoğrafının olduğu siyah kıyafetler giyen ve yüzünü poşuyla kapatan örgüt üyeleri törenden sonra Nusaybin ve İdil Caddesi üzerinde lastik yakarak yoldan geçen araçlarda kimlik kontrolleri yaptı.

Söz konusu tören PKK’ya yakınlığıyla bilinen Dicle Haber Ajansı tarafında da haberleştirildi.

HEPSİNİN YÜZÜ KAPALI

Kendilerini YDG-H üyesi olarak tanıtan bir grup, törenin yapıldığı alanın sözde güvenliğini sağladı.

Daha sonra çatışmalarda öldürülen terör örgütü mensupları için saygı duruşu yapıldı. Yüzü kapalı bir PKK’lı tarafından okunan açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Diyarbakır’da Nevruz kutlamalarında ilan edilen demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesiyle birlikte yılların özgürlük mücadelesi yeni bir sürece girdi. Kürt ve Kürdistan’ın varlığının kabul edilmeye başlandığı bu süreçle birlikte temel mücadele alanının yeni özgür yaşamı inşa etme olacağı kesindir. Bunun ilk ve temel ayağı şüphesiz öz savunmadır. YDG-H olarak öz savunma endeksli asayiş güçlerini oluşturmayı tarihsel bir sorumluluk olarak üstleniyoruz.”Yapılan açıklamanın ardından yüzü kapalı kişilerin isimleri anons edilerek, sözde diplomaları verildi.

Daha sonra mahalle ve caddelere inen PKK’lılar, yol kontrolü yaptı.

Lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale ederek dağıttı.

Yapılan açıklamanın ardından yüzü kapalı kişilerin isimleri anons edilerek, sözde diplomaları verildi.

Daha sonra mahalle ve caddelere inen PKK’lılar, yol kontrolü yaptı. Lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale ederek dağıttı. (Kaynak: Zaman)
 

ŞIRNAK VALİSİ ÖZKAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan bazı basın yayın organlarında yer alan Cizre'de PKK'nın sözde asayiş birimi kurduğu iddiasına yönelik "Söz konusu haberdeki fotoğrafın başka yera ait olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Vali Özkan yaptığı açıklamada, Cizre'nin Nur Mahallesi'nde önceki gün akşam saatlerinde çoğunluğu küçük yaştaki çocukların oluşturduğu bir grubun, yola barikat kurup eylem yapmaya çalıştığını söyledi.

Güvenlik güçlerinin anında müdahale ederek grubu dağıttığını belirten Özkan, "Söz konusu haberdeki fotoğrafın başka yere ait olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili araştırmamız sürüyor" diye konuştu.

(AA)


Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
iyide bunlar olurken devlet neredeydi polis neredeydi...
Misafir - 14:25, 26 Haziran 2013 Çarşamba
30 eşkiya bir araya gelmiş boş arazide, bi milyon yorum dönüyor. polis gücüymüş, çocukların evcilik oynaması gibi birşey bu hainlerin yaptığı. Ama bu meseleyi böyle ülke gündeminde tutmakta hiç iyi değil. bir barış süreci böyle pamuk ipliğine bağlı mı gitmeli? ayrıca bu teröristler bulunsun tabii.
Misafir - 06:50, 26 Haziran 2013 Çarşamba
ayı derisinden post, pkk'lıdan dost olmaz.bukelamun gibi renk değiştirirler ama asılları hep aynı kalır.
Misafir - 06:01, 26 Haziran 2013 Çarşamba
SEN hayalle gerçeği karıştırmışsın halüsinasyon görüyorsun yakında bunların esamesi okunmayacak, kılıçdartyan mı var senin mabadında???
Misafir - 01:22, 26 Haziran 2013 Çarşamba
Misafir - 23:23, 25 Haziran 2013 Salı
gezi parkında açılanlar ne bayrağıydı acaba.
Misafir - 23:14, 25 Haziran 2013 Salı
Misafir - 23:04, 25 Haziran 2013 Salı
hani bu memleketin başbakanı nerede... bir haftadır bu haberler çıkıyor. neden hiçbir açıklama yok.bu işi çözmek için mit imralı ile görüşüyor çünkü.. yazıklar olsun memleketi bu hale getirene ve hala onun peşinde olanlara
Misafir - 22:47, 25 Haziran 2013 Salı
16:16 Bu konuda Kemal beyin ne alakası var senin bakacağın bu teröristlere böyle kim yüz verdi şımardılar ona bak adresi bulursun dostum
Misafir - 21:31, 25 Haziran 2013 Salı
süreci sabote çalışmaları. Basın alet olmamalı. Haber illa da verilecekse o foroğrafın nerede çekildiği rahatlıkla araştırılabilirdi
Misafir - 20:35, 25 Haziran 2013 Salı
sözde politikacılar bu sekilde devaettigi sürece memleeket meselelri degilde kendi birbirleri ile kedi fare oyunu oynayıp cemkirdikleri sürece dah neler yasarız sehirdeki eşkiyorduda kurara poliste olur esasa sen sehirdeki
Misafir - 19:38, 25 Haziran 2013 Salı
Misafir - 19:10, 25 Haziran 2013 Salı
Misafir - 18:11, 25 Haziran 2013 Salı
Cemalettin Kaplanin yillar once Almanya`da ilan ettigi Hilafet Devleti`ni hatirlatiyor.Ironik
Misafir - 18:01, 25 Haziran 2013 Salı
Bunlar Kurt olamaz , bunlarin hepsi disari destekli gayri muslim olan turkiyenin gelismesini istemeyen ne turku nede kurdu seven, gruplar. Sozde kurtlerin hakkini savunuyor, yalan yalan bolucu dis destekli gruplar.
Misafir - 17:52, 25 Haziran 2013 Salı
Bu ülkenin istihbarat elemanları,Ergenekon ile meşgul olduğundan bu olaydan haberleri olmaması da normaldir.
Misafir - 17:48, 25 Haziran 2013 Salı
Devlet hukumet derhal bunu organize edenleri ve orda yuzu maskeli teroristleri tespit etmeli, boluculuk devletin birligine karsi yapilan gosterici teroristlerin gereken cezasi verilmeli.
Misafir - 17:47, 25 Haziran 2013 Salı
Misafir - 17:47, 25 Haziran 2013 Salı
Başbakan gelinen noktadan memnundur herhalde. Türkiye'de güzel şeyler olacak korosu kurmuşlardı.İşte oluyor.
Misafir - 16:23, 25 Haziran 2013 Salı
Kemal bey bunlarında alnında öper mi?
Misafir - 16:16, 25 Haziran 2013 Salı
devlete kafa tutmak çok akıllıca değil.hele de çözüm sürecinde.bunların yüzünü görüp öyle karar vermek gerekiyor.acaba kim bunlar?
Misafir - 16:13, 25 Haziran 2013 Salı
o millet dediğin topluğun pkk, dhkpc, mlkp, tkp, vs. den oluştuğunu bilmiyor musun ? yoksa bilmemezlikten mi geliyorsun ? yoksa sende onlardan mısın ?
Misafir - 15:38, 25 Haziran 2013 Salı
Anadilde eğitim le doğuda türkçe konuşmak yürek ister ayrımcılık yaptılar ülkeyi ne hale getirdiler.daha kaça böleceksiniz.kim istedi bunu israilmi.doğuda devlet kürtçe seslenecek türkçe konuşan tercüman arayacak
Misafir - 13:33, 25 Haziran 2013 Salı
azmışlar allah ıslah etsin
Misafir - 13:14, 25 Haziran 2013 Salı
Bunları yakında bertaraf etmek lazım münafıklar hiç rahat durmuyor DEMEK FAZLA ÖZGÜRLÜK YARAMİYOR Allah belalarını versin pkk chp mhp ip komenisler bu memleketi yıkmak için işbirliği yapmış hepsi sokaklarda miksergibi ortalığı karıştırıyorlar bunlara Allah fırsat vermesin aminnn
Misafir - 12:16, 25 Haziran 2013 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın