haberL haberR
2 facebook twitter googleplus

Gündem

11 Aralık 2012 Salı, 10:16
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Gündem » Türkiye kilit ülke olacak!

Türkiye kilit ülke olacak!

Düşünce kuruluşu Atlantic Council'in raporunda Türkiye'nin büyük Ortadoğu'da kilit bir aktör olacağı açıklandı...
Türkiye kilit ülke olacak!Düşünce kuruluşu Atlantic Council'in raporunda Türkiye'nin büyük Ortadoğu'da kilit bir aktör olacağı açıklandı...
ABD'deki düşünce kuruluşu Atlantic Council'in "2030'u Planlamak: Batı-Sonrası bir Dünya için ABD Stratejisi" raporunda, "Avro krizi yüzünden geri kalmayan ve dinamizmi giderek artan bir orta ölçekli güç olan Türkiye'nin rolü sıkça gözden kaçırılıyor. Türkiye, geniş Ortadoğu'da ve daha az ölçüde ise Orta Asya'da kilit bir aktör olacak" denildi.

Atlantic Council tarafından ''2030'u Planlamak: Post-Batılı bir Dünya için ABD Stratejisi'' başlıklı rapor yayımladı.

Raporda, ABD'deki istihbarat birimlerinin çatı kuruluşu olan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne bağlı, Ulusal İstihbarat Konseyi tarafından hazırlanan "Küresel Eğilimler 2030: Alternatif Dünyalar" raporunun 2030 yılına yönelik öngörülerine katılındığı ifade edilerek, henüz tam farkına varılamamış olsa da tarihi bir döneme girildiği kaydedildi.

Bu noktada, ABD'nin stratejisinde değişim ve yeni bir zihin haritasına ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, ABD Başkanı Barack Obama'ya ülkeyi 2030 yılına taşıyacak, 6 öğeye sahip bir strateji önerisinde bulunuluyor.

Obama'ya 6 maddelik stratejiler önerisi

Söz konusu stratejinin öğeleri şu şekilde tanımlandı:  

''-Anın taşıdığı önemin ve ABD'nin şu anki eylemlerinin nesillerve süren sonuçları olabileceğinin farkına vararak, ikinci dönem politikalarını daha stratejik ve uzun vadeli perspektifle belirlemek,

-Küresel düzlemi de ihmal etmeden, birinci dış politika önceliği olarak "evde ulus inşası"nı vurgulamaya devam etmek,

-ABD'nin, dinamik ve belirsiz dünya eğilimlerini şekillendirmek için enerjik biçimde hareket etmesi gerektiğinin farkına varmak,

-ABD'nin, değişen zamanın fırsatları ve zorluklarla başa çıkmak için mevcut müttefiklerle ilişkileri derinleştirerek ve çok çeşitli aktörlerle daha etkili karşılıklı etkileşimde bulanarak, daha fazla işbirliğine dayalı liderlik siyaseti izlemesi,

-2030'da uluslararası sistemi şekillendirecek en önemli tek faktör olarak Çin ile işbirliğini derinleştirmek,

-ABD'nin stratejisine ve dünya düzenine büyük bir tehdit oluşturan, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika ve Pakistan'a uzanan 21'inci yüzyılın istikrarsızlık yörüngelerini yaratıcı biçimde ele almak.

"Türkiye, 2030 için çok önemli bir ülke"

Raporda, Türkiye, bölgesel güvenlikte ve küresel düzenin şekillendirilmesinde giderek önemi artan rol oynaması beklenen, "dinamik biçimde yükselen orta ölçekli güçler, filizlenen çok önemli ülkeler katmanı" içinde gösterildi.

Analizlerde, yükselen güçlerden oluşan, dünya ekonomisinin yüzde 85'inin ve nüfusunun da yüzde 80'inin temsil edildiği G-20'nin de küresel gücün paylaşımını yansıttığı belirtilerek, G-20'nin küresel yönetim için konsensus inşa etmede iyi bir mekanizma olabileceği belirtildi.  

Bu noktada, G-20 ülkelerinin uluslararası sisteme hizmet eder şekilde ortaya çıkış derecesine göre gelecek senaryolarını da etkileyeceği, bu kapsamda ABD'nin G-20 aktörleri arasında sorumluluğun artırılmasına yönelik yoğun kamu ve özel diplomasi yatırımları yapması gerektiği kaydedildi.

Suriye konusunda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'a vurgu

ABD yönetimine tavsiyelerde bulunulan raporda, ABD stratejisinin, Türkiye, AB, Körfez İşbirliği Konseyi, Japonya, Çin ve Hindistan ile önümüzdeki 20 yılda birlikte çalışmayı gerektirdiği belirtildi.

Problemleri çözmede partnerleri harekete geçirme yeteneğinin bir liderlik testi olduğu belirtilen raporda, "Örneğin, Suriye'deki krizle başa çıkmada ve Esed'in iktidardan ayrılmasını sağlamada Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar, Avrupa'dan daha önemli partnerler olabilirler" ifadesi kullanıldı.

Raporda ayrıca, "Avro krizi yüzünden geri kalmayan ve dinamizmi giderek artan bir orta ölçekli güç olan Türkiye'nin rolü sıkça gözden kaçırılıyor. Türkiye, büyük Ortadoğu'da ve daha az ölçüde ise Orta Asya'da kilit bir aktör olacak. AB üyeliğine ulaşması ya da bunun için gayret göstermesi daha az muhtemel olsa da, Ankara, kendisi için yeni fırsatlar yarattı. (ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski müsteşarı Nicholas Burns'un dediği gibi) Eğer NATO, stratejik çevresini şekillendirmede merkezi rolünü muhafaza etmeyi umuyorsa, Türkiye'nin İttifak içerisinde bir liderlik pozisyonu üstlenmesine ihtiyacı var. İster, ABD ile paralel şekilde hareket ederek ya da işbirliği yaparak NATO bağlamında olsun, ister kendi kendine bir aktör olarak olsun, Türkiye'nin ABD stratejisi açısından önemi 2030'a kadar olan dönemde artmaya devam edecek" tespitlerine yer verildi.

Raporda, Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gümrük birliği ve belki de ortak para birimi oluşturulmasının desteklenmesinde katalizör rol oynayabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Ayrıca, NATO'nun, öncü bir rol oynayan Türkiye'yle, yeni demokrasilerde sivil denetim kültürünü aşılayarak ve gerektiği takdirde geçiş süreci durumlarında barış güçleri konuşlandırarak, bölgesel askeri ve polis güçlerini modernleştirme ve reforme etmeye yardım edebileceği belirtildi.

Raporda, Arap ülkelerindeki değişimlere değinilerek, "Arap dünyasındaki değişimin 2030'a uzanan dönemde izlediği gelişimin ve Ortadoğu'daki siyasi görümünün, Mısır, Tunus ve diğer Arap ülkelerinin Yemen'den çok Türkiye'ye ya da Endonezya'ya benzediği bir noktaya evrilme derecesine bağlı olarak, bu ülkeler güçlü bir örnek oluşturacaklar ve İslam dünyasında daha geniş etkiye sahip olacaklar" ifadesi kullanıldı.

(AA)

Onaylanmış Yorumlar
tespitin, "kesinlikle" doğru.., artı kemalist cuntacılar ülkem(türkiye'yi talan etti
"Vesayetçi rejim" ülkem(türkiye'yi" talan etti.! - 13:39, 11 Aralık 2012 Salı
dünyayı binyıl geriden takip eden kemalist cuntacıların dayattığı atatürkçülük prangası çözüldükçe şanlı ve kahraman milletimin ülkesi şaha kalkıyor....ülkemde geri kalmışlığın ve diktatörlüğün simgesi olan,heykellerde bir kalksın,ozaman ülkem süper ülke olacak.avrupa ve dünya ozaman ülke görecek..
KEMALİZMİN ŞANLI BİR MİLLETE FATURASI - 10:55, 11 Aralık 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Efsane savcı Felice Casson: Türkiye’de demokrasi tehdit altında
Ormanlık alanları işletmelere açan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
Dünyanın büyük yatırım bankalarından Türkiye'ye uyarı
Türkiye'deki Suriyelilerin sayısı 900 bini aştı
Avrupa'nın kıdemli siyasetçisi Swoboda'dan Türkiye'ye önemli mesajlar
Türk öğrencilerin projesi INTEL ISEF'te yarışacak
Sergey Lavrov’dan Amerikan gemileri konusunda Türkiye’ye uyarı
Mısır'dan Türkiye'ye veto
Bu fotoğrafları hiç görmediniz
Türkiye tarihinde görmediğiniz fotoğraflar
Türk insanının davranışları nasıl
İngiliz casus Türkiye'yi fotoğrafladı
Standard Poor's Türkiye'nin not görünümünü 'negatif'e çekti
İşte Türkiye'nin 2013 nüfusu
Dünyanın en değerli 20 ülkesi
Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Mardin'deki dehşet anları kameraya böyle yansıdı
 • Mardin'deki dehşet anları kameraya böyle yansıdı
 • İstanbul da tanker patladı
 • Köylüler neye uğradığını şaşırdı
 • Sunucuya kızan yönetmen bakın ne yaptı


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTTürkiye başkanını mı seçecek?
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKTaksim meydanı korkusu
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARAynı muhalefetle farklı Türkiye çıkmaz
 • Gökhan BACIKGökhan BACIK23 Nisan'da sormamız gereken soru: TBMM ne kadar güçlü?
 • Adem Yavuz ARSLANAdem Yavuz ARSLAN'Namuslu insan belge gösterir' ise...
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARAVM'ler havalı ama dede yadigârı esnafı unutmayalım
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇGözler Merkez Bankası'nda
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANİyi ki Cem Yılmaz film için Çin'e gitmedi!
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANGöle su gelinceye kadar...
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELBu mektup çocuklardan babalara
 • Erdoğan SÜZERErdoğan SÜZERZayıf ekonomiye geçiş programı!
Erhan BAŞYURTTürkiye başkanını mı seçecek?

FOTO GALERİ

 • İşte Apple'ın yeni bombası
 • Hipertansiyonu düşürmeye yardımcı besinler
 • Domuzun aslanla karşı karşıya geldiği an
 • Minareyi kışın yatırıp yazın kaldırıyorlar
 • Ünlü isimlerden 23 Nisan mesajları
 • Erken yaşta evliliği protesto
 • İstanbul'da yakıt yüklü tanker patladı
 • Kanserin en büyük habercisi: Cildiniz
 • İşte bakanların çocukluk fotoğrafları
İşte Apple'ın yeni bombası
Kapat