haberL haberR
2 facebook twitter googleplus

Gündem

11 Aralık 2012 Salı, 10:16
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Gündem » Türkiye kilit ülke olacak!

Türkiye kilit ülke olacak!

Düşünce kuruluşu Atlantic Council'in raporunda Türkiye'nin büyük Ortadoğu'da kilit bir aktör olacağı açıklandı...
Türkiye kilit ülke olacak! Düşünce kuruluşu Atlantic Council'in raporunda Türkiye'nin büyük Ortadoğu'da kilit bir aktör olacağı açıklandı...
ABD'deki düşünce kuruluşu Atlantic Council'in "2030'u Planlamak: Batı-Sonrası bir Dünya için ABD Stratejisi" raporunda, "Avro krizi yüzünden geri kalmayan ve dinamizmi giderek artan bir orta ölçekli güç olan Türkiye'nin rolü sıkça gözden kaçırılıyor. Türkiye, geniş Ortadoğu'da ve daha az ölçüde ise Orta Asya'da kilit bir aktör olacak" denildi.

Atlantic Council tarafından ''2030'u Planlamak: Post-Batılı bir Dünya için ABD Stratejisi'' başlıklı rapor yayımladı.

Raporda, ABD'deki istihbarat birimlerinin çatı kuruluşu olan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne bağlı, Ulusal İstihbarat Konseyi tarafından hazırlanan "Küresel Eğilimler 2030: Alternatif Dünyalar" raporunun 2030 yılına yönelik öngörülerine katılındığı ifade edilerek, henüz tam farkına varılamamış olsa da tarihi bir döneme girildiği kaydedildi.

Bu noktada, ABD'nin stratejisinde değişim ve yeni bir zihin haritasına ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, ABD Başkanı Barack Obama'ya ülkeyi 2030 yılına taşıyacak, 6 öğeye sahip bir strateji önerisinde bulunuluyor.

Obama'ya 6 maddelik stratejiler önerisi

Söz konusu stratejinin öğeleri şu şekilde tanımlandı:  

''-Anın taşıdığı önemin ve ABD'nin şu anki eylemlerinin nesillerve süren sonuçları olabileceğinin farkına vararak, ikinci dönem politikalarını daha stratejik ve uzun vadeli perspektifle belirlemek,

-Küresel düzlemi de ihmal etmeden, birinci dış politika önceliği olarak "evde ulus inşası"nı vurgulamaya devam etmek,

-ABD'nin, dinamik ve belirsiz dünya eğilimlerini şekillendirmek için enerjik biçimde hareket etmesi gerektiğinin farkına varmak,

-ABD'nin, değişen zamanın fırsatları ve zorluklarla başa çıkmak için mevcut müttefiklerle ilişkileri derinleştirerek ve çok çeşitli aktörlerle daha etkili karşılıklı etkileşimde bulanarak, daha fazla işbirliğine dayalı liderlik siyaseti izlemesi,

-2030'da uluslararası sistemi şekillendirecek en önemli tek faktör olarak Çin ile işbirliğini derinleştirmek,

-ABD'nin stratejisine ve dünya düzenine büyük bir tehdit oluşturan, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika ve Pakistan'a uzanan 21'inci yüzyılın istikrarsızlık yörüngelerini yaratıcı biçimde ele almak.

"Türkiye, 2030 için çok önemli bir ülke"

Raporda, Türkiye, bölgesel güvenlikte ve küresel düzenin şekillendirilmesinde giderek önemi artan rol oynaması beklenen, "dinamik biçimde yükselen orta ölçekli güçler, filizlenen çok önemli ülkeler katmanı" içinde gösterildi.

Analizlerde, yükselen güçlerden oluşan, dünya ekonomisinin yüzde 85'inin ve nüfusunun da yüzde 80'inin temsil edildiği G-20'nin de küresel gücün paylaşımını yansıttığı belirtilerek, G-20'nin küresel yönetim için konsensus inşa etmede iyi bir mekanizma olabileceği belirtildi.  

Bu noktada, G-20 ülkelerinin uluslararası sisteme hizmet eder şekilde ortaya çıkış derecesine göre gelecek senaryolarını da etkileyeceği, bu kapsamda ABD'nin G-20 aktörleri arasında sorumluluğun artırılmasına yönelik yoğun kamu ve özel diplomasi yatırımları yapması gerektiği kaydedildi.

Suriye konusunda Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'a vurgu

ABD yönetimine tavsiyelerde bulunulan raporda, ABD stratejisinin, Türkiye, AB, Körfez İşbirliği Konseyi, Japonya, Çin ve Hindistan ile önümüzdeki 20 yılda birlikte çalışmayı gerektirdiği belirtildi.

Problemleri çözmede partnerleri harekete geçirme yeteneğinin bir liderlik testi olduğu belirtilen raporda, "Örneğin, Suriye'deki krizle başa çıkmada ve Esed'in iktidardan ayrılmasını sağlamada Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar, Avrupa'dan daha önemli partnerler olabilirler" ifadesi kullanıldı.

Raporda ayrıca, "Avro krizi yüzünden geri kalmayan ve dinamizmi giderek artan bir orta ölçekli güç olan Türkiye'nin rolü sıkça gözden kaçırılıyor. Türkiye, büyük Ortadoğu'da ve daha az ölçüde ise Orta Asya'da kilit bir aktör olacak. AB üyeliğine ulaşması ya da bunun için gayret göstermesi daha az muhtemel olsa da, Ankara, kendisi için yeni fırsatlar yarattı. (ABD Dışişleri Bakanlığı'nın eski müsteşarı Nicholas Burns'un dediği gibi) Eğer NATO, stratejik çevresini şekillendirmede merkezi rolünü muhafaza etmeyi umuyorsa, Türkiye'nin İttifak içerisinde bir liderlik pozisyonu üstlenmesine ihtiyacı var. İster, ABD ile paralel şekilde hareket ederek ya da işbirliği yaparak NATO bağlamında olsun, ister kendi kendine bir aktör olarak olsun, Türkiye'nin ABD stratejisi açısından önemi 2030'a kadar olan dönemde artmaya devam edecek" tespitlerine yer verildi.

Raporda, Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gümrük birliği ve belki de ortak para birimi oluşturulmasının desteklenmesinde katalizör rol oynayabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Ayrıca, NATO'nun, öncü bir rol oynayan Türkiye'yle, yeni demokrasilerde sivil denetim kültürünü aşılayarak ve gerektiği takdirde geçiş süreci durumlarında barış güçleri konuşlandırarak, bölgesel askeri ve polis güçlerini modernleştirme ve reforme etmeye yardım edebileceği belirtildi.

Raporda, Arap ülkelerindeki değişimlere değinilerek, "Arap dünyasındaki değişimin 2030'a uzanan dönemde izlediği gelişimin ve Ortadoğu'daki siyasi görümünün, Mısır, Tunus ve diğer Arap ülkelerinin Yemen'den çok Türkiye'ye ya da Endonezya'ya benzediği bir noktaya evrilme derecesine bağlı olarak, bu ülkeler güçlü bir örnek oluşturacaklar ve İslam dünyasında daha geniş etkiye sahip olacaklar" ifadesi kullanıldı.

(AA)

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Eski emniyet müdüründen çarpıcı açıklamalar:
O POLİSLER CASUS AVCISI
tespitin, "kesinlikle" doğru.., artı kemalist cuntacılar ülkem(türkiye'yi talan etti
"Vesayetçi rejim" ülkem(türkiye'yi" talan etti.! - 13:39, 11 Aralık 2012 Salı
dünyayı binyıl geriden takip eden kemalist cuntacıların dayattığı atatürkçülük prangası çözüldükçe şanlı ve kahraman milletimin ülkesi şaha kalkıyor....ülkemde geri kalmışlığın ve diktatörlüğün simgesi olan,heykellerde bir kalksın,ozaman ülkem süper ülke olacak.avrupa ve dünya ozaman ülke görecek..
KEMALİZMİN ŞANLI BİR MİLLETE FATURASI - 10:55, 11 Aralık 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

İsrailliler Türkiye'ye vizesiz giriyor
Türk insanından şaşırtan manzaralar
Avrupa genelinde dış görünüşünden en çok memnun olan gençler Türkiye'de
Türkiye hudutlarında 1.500 kişi yakalandı
Türkiye'nin IQ seviyesi açıklandı
Türkiye gelir eşitsizliğinde dünya üçüncüsü
Buket Atlı: Türkiye dünyanın 4. büyük tehdidi olacak
Kupanın çimentosu Türkiye'den gitti
IŞİD'den Türkiye sınırındaki Rasulayn'da katliam
Kosova Türkiye maçı geniş özeti ve golleri
Türkiye dini özgürlükler raporunda eksi not aldı
Türkiye'ye bir de buradan bakın
Türkiye'de geçen yıl 372 bin 94 kişi hayatını kaybetti
Efsane savcı Felice Casson: Türkiye’de demokrasi tehdit altında
Ormanlık alanları işletmelere açan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Parlamentoda savaş gibi kavga
 • Parlamentoda savaş gibi kavga
 • Fanatik yahudi BBC muhabirine saldırdı
 • O polislerin aileleri konuştu
 • Emniyet müdürü: Hırsızı teröristi yakalarım


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKSelam Tevhid Örgütü ve yasa dışı dinleme yalanları
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRİngiltere'de İslamcı öğretmen avı
 • Gültekin AVCIGültekin AVCIHırsız polisi yakalarken-1
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLAhlak ve siyaset
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLAROrtaya karışık magazin haberleri(!)
 • Tarık TOROSTarık TOROSİkinci evim diyen örgüt demez!
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇCumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasalar ne olur?
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN'Çatı!'
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELÇocuk yetiştirmek 'eğitim ister'
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELBaba kalk, Peygamber Efendimiz geldi!
 • Seda ŞİMŞEKSeda ŞİMŞEKTers köşeyi yeni "başbakan"da mı yapacak?
Nazlı ILICAKSelam Tevhid Örgütü ve yasa dışı dinleme yalanları

FOTO GALERİ

 • Az parayla yapılabilecek 15 iş
 • Bebeği sebze kasasında sürükledi
 • Gizli odanın sırrı çözüldü
 • 'Haram lokma yemedim' sözü Twitter'ı salladı
 • Milyonerler hangi şehirlerde yaşıyor?
 • Adaylara ne kadar bağış yapıldı
 • Yüzyıllardır korunan yiyecekler
 • Prens George 1 yaşına bastı
 • Tatvan'da korkunç kaza
Az parayla yapılabilecek 15 iş