SON DAKİKA
haberL haberR

Ertuğrul Günay Ülkücüleri ayağa kaldırdı

16.07.2012 10:31  

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, bazı tahliyelerle ilgili 'vicdan azabı çekiyorum' açıklamasına ülkücülerden tepki geldi.

Ertuğrul Günay Ülkücüleri ayağa kaldırdı
Yusufiyeli Ülkücüler Derneği Başkanı Hasan İlter, 12 Eylül 1980 darbesi öncesi yaşananların herkesin ortak acısı olduğunu söyledi.
 
Kinden nefretten hiç kimseye bir fayda gelmeyeceğini belirten İlter, yıllardır zulüm görmekte olan arkadaşlarının cezaevinden çıkmalarını içlerine sindiremeyenlerin, ülkücü gençlerin katillerinin 10 yıl yattıktan sonra tahliye edildiklerini hatırlamalarını istedi.
 
İlter, Bakan Günay'ın açıklamalarının kendilerini çok derinden üzdüğünü vurguladı. İlter, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde, darbe planlayıcılarının ülkeyi bir plan ve program dahilinde kamplara bölmeleri, bir takım provokatif eylemler düzenlemeleri sonucu ülke meselelerine hassas insanları birbirine düşürdüğünün altını çizdi. İlter, oluşturulan kaos ortamında hiç bir zaman tasvip edilemeyecek müessif olayların meydana geldiğini hatırlattı.
 
İlter, soldan da sağdan da binlerce pırıl pırıl gencin, siyaset ve bilim adamlarının hayatını kaybettiğini dile getirdi. İlter, darbe sonrasında da aynı hassas gençlerin darbeciler tarafından cezaevlerine doldurularak işkencelerden geçirildiğini, yüzlerce insanın katledildiğini, yüzlercesinin sakat bırakıldığını, binlerce insanın yıllarca hürriyetlerinin gaspedildiğini vurguladı.
 
Bugünden bakarak, dünkü olayları doğru zeminde değerlendirmek için darbelerin ve darbecilerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden İlter, şöyle devam etti: "Bize göre mağdurun mağduriyeti; dini, dili, milliyeti, felsefi düşüncesinden önce gelir. Aradan 32 yıl geçmesine rağmen bugün bile darbe dolayısıyle cezaevlerinde çile çekmekte olan darbe mağdurları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ülkücü gruptan Mahir Kavalcı, Ramazan Çepni ve İsmail Fuat Tarhan'dır. Sol guruptan ise 32 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan ve 25 yıldır sadece örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 2037 yılında tahliye olması gereken Muzaffer Öztürk'tür. Bizler, her kim olursa olsun darbe dolayısıyla mağdur olmuş insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için elimizden gelen her türlü hukuki, siyasi ve insani girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Hal böyle iken, orta yerde bir suçlu varsa o da darbeci sefiller olması gerekirken, ortada açık ve net bir adaletsizlik sözkonusu iken, adaletin geç de olsa sağlanmış olması sonucunda zulümlerden kurtulan ülkücü arkadaşlarımızın cezaevlerinden çıkmış olmasını fırsat bilerek, hala 12 Eylül öncesi kaos ortamı sendromundan kurtulamayanların ülkücülere ve ülkücülüğe saldırmalarını anlayabilmiş değiliz."
 
"KİNDEN, NEFRETTEN KİMSEYE FAYDA GELMEZ"
 
"Gün, barış ve dayanışma günüdür. Bir ve iri olma günüdür. İnsanlığın ulaştığı bu noktada düşmanlıklardan, ayrılıklardan, kinden nefretten hiç kimseye bir fayda gelmeyecektir." diyen İlter, elbette fikri ayrılıkların olacağını ve olması gerektiğini ifade etti.
 
Bütün bunları Türkiye'nin zenginlikleri olarak gördüklerinin altını çizen İlter, "Bilvesile yıllardır zulüm görmekte olan arkadaşlarımızın cezaevinden çıkışını içlerine sindiremeyenlere; Ümraniye'de gözleri oyulup, dilleri kesilip, tenasül uzuvları koparılarak öldürülen ülkücü 5 işçi arkadaşımızın katillerinin, Adana'da yüzlerce kurşun sıkılarak öldürülen 6 ülkücü öğretmenin katillerinin, MHP'li Gümrük Bakanı Gün Sazak'ın, Malatya İl Başkanı Recep Haşatlı'nın, İstanbul İl Başkanı Necip Altınok'un ve ailesinin, binlerce ülkücü gencin katillerinin 10 yıl yattıktan sonra tahliye edildiklerini hatırlatmak isteriz. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde yaşanan acılar hepimizin ortak acısıdır. Ortak acılarımızın toplumsal barışa vesile olması en büyük dileğimizdir." diye konuştu.

CİHAN
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
bunlar ozan arifin dediği gibi 80 döneminde kominist şimdiki kemalist tipler.sayın bakan emniyet müdürünün kafasına sıkma isteyen şerefsislere ne der merak ediyorum.
WOLF - 22:44, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
kriptolar medyada ve her yerde ülkücüleri suçluyor.zaten geçmişte ülkücüleri öldürenleri destekleyen bu kriptolar şimdide kin kusmaya başladılar.ihtilale zemin hazırlamak için gençleri birbirine düşürenleri değilde ülkücüleri suçlayan hainler milletimizinde düşmanıdır.allah bizi şerlerinden korusun.
hasan - 17:41, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
kahrolsun emperyalizm!
Bedrettin - 17:03, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
ülkücülük bir adres,bir hobi bir takım değildir.ülkü,vatan sevgisidir.sevginin isbatı,ayırd etmeden hizmettir.ülkücünün,devrimcimin,islam aşığı ve vatan,bayrak diyen bütün seslerin lideri sevgili r.t.erdoğandır.allah(cc)ondan ve davasına omuzverenlerden razı olsun.o,insanlığın,gerçek lideridir.
15.26 ya.. - 16:40, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
yıllarca ülkücülere sahip çıkacak, onların mağduriyetini anlatacak sesleri özlemiştim. yusufeli ülkücülerini kutluyorum. bu sahiplenmeyi sözde liderim diyenlerden de duymak isterim.
üzeyir - 15:26, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
bu bakanın hemen görevden alınması gerekmektedir bu yaptığı ilk gaf yada fikrini zikrini belirtiği ilk beyenıde değildir toplumsal barışı oluşturmaya milletle devleti barıştırmaya çalışan ak partinin bakanının hemen azledilmesi gereklidir gerçi ak partili olamamış zattır kendisi ak partili duyurulu
o.b - 15:11, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
özgürlük isteyenler,inşaallahurrahman elleri böğürlerinde kalacaklar.sebebi;yeni türkiye,yeni cumhuriyet,hukuk üstünlüğü,vatan sevdalılarının hizmeti.halklar,vatana,millete nasıl hizmet edilirmiş,gördü tanıdı.bu yükselişi durdurmak için,yunanistanla savaş çıkjarmayı dahi,düşünmek zorunda kaldılar.
bu milletin insanları.. - 15:07, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
bakan efendi ben ak partiye oyverdim vatanını vemiletıni svmek ve insanın doğası gereği sevdiklerini savunma içgüdüsüyle haraket edn ülkücüler olmasaydı sen okoltukta zek sefa sürmezdin necdet sezer 270 pkkli af etti rahşan binlercesenin gibi düşüneni af etti gıkın çıkmadı birdahaakp aslaoyverm
altaylı - 15:07, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
daha çok beklersin.sen mi oturacaksın koltuğa?
yorumcu osman a - 15:07, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
imf den alınan borçları hiç görmeyen halklar,devlete vergi ödemeye devam ediyordu.borçlarımız azalmıyor,daha çok borç alınıyor ve teşvik kredisi,faiz olarak,yine parası çok olanlara dağıtılıyordu.sevgili tayyip geldi de,hem borçlar ödendi,hem hazine dolu,hemde faiz7.95.darbeciler ve aday yapılanlara
bu milletin insanları.. - 15:01, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
muhsin kehan,19 yaşında cezaevine girmiş.33 yıl sonra,52 yaşında çıktı.3 kişi öldürmüş.cezasını çekmiş.yine iyi şey yaptın akparti.günay,ne derse desin.sabah sağcıyı vuran silahla,akşam solcu ölüyor(öldürttürülüyor)du.hepsi,bu yurdun gençleriydi.bu arada,bizim hazine ve bankalar boşalıyor,imf den al
bu milletin insanları.. - 14:56, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
acıların en büyüğü üstelik.suçları allah'a inanmaktı ülkücülerin.
ORTAK ACI OLDUĞU KESİN! - 14:32, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
o zaman istifa edin görelim vicdan mı önemli,koltuk mu?
osman - 13:33, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
12 eylül 1980'de günahsız gençleri sağcı-solcu diye birbirine öldürtenler cuntacılardı!artık her şey gün yüzüne çıktı!umarız her iki kesim de sinsice darbecilerce kullanıldıklarını anlayıp pişman olmuşlardır!darbeleri olgunlaştırmak için kimler kuban edilmedi ki? gizli el aynı öldürülenler ayrıydı!
Alp - 13:13, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
bakan günay,"rahşan" affı ile salıverilen solcu katiller salıverilirken neden ses çıkarmıyordun,hukukçu kimliğinle adalette haksızlığa karşı çıkman gerekirken,zindandaki ülkücüler çıkarılınca niye rahatsız oluyorsun?ak parti içinde nede olsa eski fikirlerin çağrışım yapıyor!adil olmak gerekmez mi?
Alp - 13:05, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
ertugrul gunay'da ciddi problem var. hem solcuların sevmedigi, hem de ak partide dogru durust yerini alamayan bir isim...
ergin andic - 12:42, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
sn bakan, birilerine şirin görünme adına, vicdanınında duruma göre sızladığını açıklıyor. acaba şarkıdaki"daha önceleri neredeydiniz" kendilerine birşeyler hatırlatıyormu?vicdanın tarafı yoktur, adil davranır. akp bu ekiple giderse 2014 e zor alır tezkere!yol yakınken revizyon faydalı olur.
Erkan - 12:19, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
ülkemizde olduğu gibi dünyada da insanlar,hasretle,sevgi,barış,kardeşlik küresine doğru gitmektedir,bu gerçekleşecektir inşallah,daha önceleri yapılmış tahliyeler normal karşılanırken,bir vatandaş olarak,kültür ve turizm bakanının"vicdan azabı çekiyorum" sözleri kendilerine hiç yakışmadı.
sevgi barış - 11:30, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
şaptan şaraptan olur mu şeker,cinsini "sevdiğim" cinsine çeker.
misafir - 10:54, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
işte sol zihniyetin temel sorunu bu.cinayet cinayettir.80 öncesi dönemdeki olaylardan içerde kalan bir tane "solcu" yok. ama buna mukabil benzer suçlardan sağcıların hapis yatmasında bir anormallik yok.soldan bakınca böyle görünüyor demek ki.deseydi ya ayrım gözetmeden bütün suçlular cezasını çeksin
memo - 10:42, 16 Temmuz 2012 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
SON DAKİKA HABERLERi
 • 11:14 Şehit Komiser Yardımcısı Törenle Memleketine Uğurlandı Batman’da dün PKK’lıların saldırısı sonucu şehit olan komiser yardımcısı Burhan Gatfar için tören düzenlendi.Batman Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen cenaze törenine şehidin eşi komiser Sem
 • 11:14 Şehide Askeri Tören Kilis’nin Yavuzlu köyündeki 1’inci Hudut Alayı 2’inci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda devriye görevini yapan askerlerin üzerine İŞİD’in kontrolündeki bölgeden açılan a
 • 11:15 Polis Uyarıyor, Vatandaş Bildiğini Okuyor Trabzon’da bir kişi, kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 8 bin 320 TL dolandırıldı.Edinilen bilgiye göre, P.Ü. adlı kişi kendisini arayan 2 kişinin polis olduklarını söyleyerek çeşitl
 • 11:15 Nurol Holding’den Kaçırılan İşçilerle İlgili Açıklama Nurol Holding, şirketleri tarafından inşa edilmekte olan stadyum inşaatı şantiyesinin, 1 Eylül’ü 2 Eylül’e bağlayan gece saat 03.00 sularında kimliği bilinmeyen bir grup tarafından basıldığını ve 18 T
 • 11:10 Cumhuriyet: Baskıya karşı bir arada duralım! Cumhuriyet gazetesi, İpek Medya Grubu’na yönelik polis baskınının ardından ‘baskıya karşı bir arada duralım!’ çağrısı yaptı. Çağrıda, “İpek Yayın Grubu’na dün yapılan baskın, otorite
 • 11:14 Zirve TV’de haber programı çekimleri başladı Zirve Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulama alanı olan Zirve TV, yeni dönem için haber programının hazırlıklarına başladı. Öğrenciler, öğretim görevlilerinin rehbe
 • 11:01 Sultangazi’de 27 Bin Adet Cinsel Uyarıcı Hap Ele Geçirdi Gümrük muhafaza ekipleri tarafından İstanbul Sultangazi’de yapılan operasyonda 27 bin 834 adet cinsel uyarıcı hap ele geçirildi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına,
 • 11:04 Hakkari’de 1 Asker Şehit Oldu Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde askeri birliğe silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 1 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "02 Eylül 2
 • 11:07 Balık Avlarken Göle Düşen Şahsı Yaşatma Mücadelesi Adana’da balık avlamak için göle olta atarken ayağı kayıp suya düşen şahıs, su altı polisi tarafından çıkarıldı. Sağlık ekiplerinin yaklaşık 30 dakika onu yaşatmak için gösterdiği çaba hayata tutunmas
 • 11:08 Alakargayı Yunuslar Kurtardı Mersin’in Erdemli ilçesinde otomobil kaportasına sıkışan alakarga, yunus ekipleri tarafından kurtarıldı.Hükümet konağı bahçesindeki otoparkta bir otomobilin ön kaportasındaki ızgaraya sıkışan ala
 • 11:09 Geçelim Mi, Duralım Mı? Mersin’in Silifke ilçesinde aynı anda kırmızı ve yeşil yanan trafik lambası, sürücüleri zor duruma sokuyor.Saray Mahallesi, İnönü Caddesi, Emek İşhanı yanında bulunan trafik lambasının aynı anda
 • 11:09 Kocaeli’de Kimse Yok Mu Derneğine Polis Baskını Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekipleri tarafından sabah erken saatlerde Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne baskın düzenlendi.Kocaeli’nin İzmit ilçesinin Yenişehir mahallesind
 • 11:10 Ankara Büyükşehir Belediyesi Tabelalara Zarar Verenler Hakkında Yasal İşlem Başlatıyor Ankara Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokak tabelaları üzerine afiş yapıştırarak kullanılamaz hale getiren Nar Kadın Dayanışma Ağı üyeleri hakkında yasal işlem başlatıyor.Sticker yapıştırılarak
 • 11:11 (Özel Haber) Kasımpaşa’da Sürücülere ’Tabela’ Şoku Kasımpaşa’da ana caddeye çıkan bir sokağa konulan “sağa ve sola dönüş yasak” tabelasını gören sürücüler şaşkına döndü. Tabela karşısında kendisini gülmekten alıkoyamayan bir sürücü, “Ben duvara doğru
 • 11:02 Cumhurbaşkanının öğretmen eşi eski okulundan ayrılamadı Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis'in öğretmen eşi Carmen İohannis başkent Bükreş'e 300 kilometre mesafedeki eski okunda öğretmenliğine devam etme kararı aldı.Carmen İohann
 • 11:02 Türkiye-Hollanda maçının hakemi açıklandı A Milli Futbol Takımı'nın, EURO 2016 Elemeleri A Grubu'nda 6 Eylül 2015 Pazar günü Konya Torku Arena'da Hollanda ile oynayacağı maçın hakemleri belli oldu.Türkiye-Hollanda
 • 11:03 Kahraman itfaiyeciler bu kez madalya peşinde koşacak Rusya’nın Petersburg şehrinde düzenlenen İtfaiye Sporları Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Olimpiyat Takımı temsil edecek. 5-10 Eylül 2015 arasındak
 • 11:06 Bodrum'da kaçak botu faciası: Dördü çocuk 12 ölü Muğla’nın Bodrum ilçesinden, kanunsuz yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen kaçak göçmenlerin bindiği iki lastik bot alabora oldu. Kazalarda, dördü çocuk 12 kişi hayatını kaybetti.
 • 11:09 İlk hacı adayı kafilesi Medine'ye veda edip Mekke'ye geçti Türkiye'den giden ilk hacı adayı kafilesi, Medine’deki ibadet, dua, namaz ve ziyaret görevlerini tamamlayarak, gözyaşlarıyla veda etti. Mescid–i Nebevi’de toplu halde dua eden hacı aday
 • 11:11 Mardin'de 16 yaşındaki Mazlum Turan'ın öldürülmesi Meclis gündemine taşındı CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 'dur' ihtarına uymadığı için polis tarafından açılan ateş sonucu öldürülen Ma