haberL haberR
7 facebook twitter googleplus

Yazarlar

15 Ocak 2013 Salı
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder

Yeni süreç ve yeni saflaşma

Gülay GÖKTÜRK Gülay GÖKTÜRK gokturkgulay@yahoo.com
İmralı görüşmeleriyle birlikte Türkiye yeni bir siyasi sürece girdi. sömüren, geleceğini belirleyen bir sorun olduğu düşünülürse, çözüm sürecinin bütün siyasi tabloyu etkileyecek yepyeni bir süreç olması da kaçınılmaz.
90'lı yıllarda Avrupa Birliği'ne karşı tutum böyle bir şeydi; safları karıştıran ve sonra yeniden derleyen bir mihenk taşı...

Son 10 yıla damgasını vuran süreç "askeri vesayetle ve darbecilikle hesaplaşma süreci" idi ve bu süreç de benzer bir şekilde yeni saflaşmaları, yeni ittifakları ya da karşıtlıkları beraberinde getirdi.
Şimdi, girdiğimiz yeni süreçte de siyasi yelpazede önemli değişikliklere tanık olacağız. Eski saflaşmalar dağılacak, yeni saflaşmalar oluşacak; dostlar, düşmanlar, kalıcı ittifaklar, yeni yol arkadaşlıkları, her şey yeniden oluşacak...

BDP ve PKK'da ayrışmalar

Tablonun netleşmesi belli bir zaman alacak olsa da, yeni saflaşmanın ilk işaretleri gelmeye başladı bile.

Müzakere sürecinden en fazla etkilenecek olanların başında elbette PKK ve BDP geliyor.

PKK-BDP blokunda farklı eğilimlerin varlığı zaten öteden beri biliniyor. Silahlı mücadelenin miadını doldurduğu ya da doldurmadığı; AK Parti'ye düşmanlık derecesinde muhalifliğin doğru olup olmadığı; yapılan reformları desteklemek ya da köstek olmak gibi birçok temel konuda sık sık ortaya çıkan farklı eğilimlerin şimdi hızla şiddetlenmesi ve kendi içinde çatışmalara kadar varması beklenmelidir.

Ben bu sürecin PKK'yı parçalayacağını; gerek PKK'nın, gerekse BDP'nin ana gövdesinin şiddetin bitmesi yönünde irade koyacağını ama silahtan asla vazgeçmeyecek grupçukların da gittikçe marjinalleşerek varlığını sürdüreceğini düşünüyorum.

İşçi Partisi-ulusalcı kanat ittifakı

Yeni süreçten yoğun etkilenecek siyasi oluşumlardan biri de CHP olacak gibi görünüyor. Kılıçdaroğlu'nun İmralı görüşmeleri konusunda aldığı destekleyici tutumun CHP içindeki ulusalcı kanadı hırçınlaştırması ve şu ana kadar iyi-kötü sürdürülebilen "bir çatı altında iki parti" tablosunun sürmesini imkansız hale getirmesi muhtemel. Yeni süreç, CHP içindeki ulusalcı kanadı İşçi Partisi'ne doğru sürükleyip bu iki blokun iç içe geçmesiyle (belki de siyasi bir bütünleşme içine girmesiyle) sonuçlanabilir.

AK Parti ve muhafazakârlar...

Müzakere sürecinin AK Parti'de ve diğer muhafazakâr mahfillerde de belli bir dalgalanmaya yol açması beklenmelidir.

Şu anda göründüğü kadarıyla bu cenahta İmralı sürecine iki ayrı tür karşı çıkış var. Karşı çıkışlardan biri, esas olarak müzakerenin zamanlaması ile ilgili. Müzakerenin ancak PKK'nın iradesi tamamıyla çökertildikten sonra başladığı takdirde başarılı olabileceğini savunan bu kesim; şu anda "zamanın gelmediğini" ve müzakerenin terör örgütünün toparlanması için fırsat olacağını savunuyor.

İkinci karşı çıkış ise daha kökten. "Devlet terörle pazarlık yapmaz" deyip başka bir şey demeyen; her türlü müzakereyi ve her türlü demokratik reformu terör örgütüne taviz ve vatana ihanet olarak gören bir anlayış bu.

Ben zaman içinde bu iki tür karşı çıkışın birbirinden ayrışacağını; zamanlamaya itiraz edenlerin -artık süreç başladığına göre- barış ihtimalini engelleyici bir rol oynamak istemeyip pasif beklemeye geçeceğini; müzakerelere ilke olarak karşı olanların ise AK Parti içinde gizli muhalif bir grup olarak dolaylı engelleme çabalarını sürdüreceğini tahmin ediyorum.

Yorum Yaz
Yazının Yorumları (7 Yorum)
ortadoğuda 12 yılda olup bitene bakın. ortadoğu halkı kendi iradesi ile mi bu değişimleri yapmış? yoksa abdsi, israili, fransası, almanyası silah verip kışkırtarak ve bizzat kendileri müdahale ederek mi bu günlere gelinmiş? türkiye de tam ortadoğunun merkezinde. dönen dolap ortada hiç uğraşmayın.
Egemen - 11:08, 15 Ocak 2013 Salı
sayın yazar: "askeri vesayetle ve darbecilikle hesaplaşma süreci"...diye yazmış.komik olan ise rte ye muhtıra vern genelkurmay başkanı için hiç bir şey yapılmadı. hatta altına özel bir arabada alındı. damga lafı koimk kaçıyor yazar çok haklı yani.
aaaa - 09:46, 15 Ocak 2013 Salı
bana göre bunlar zaman insan ve para kaybından başka birşey degil.kesin çözüm ayrılmaktır.zaten sonuçta ayrılacagız neden zaman kaybedelim.dört ayaktan oluşan kürdistan sonunda kurulacaktır.çünkü mutlak irade öyle istiyor.
metin 4 - 09:16, 15 Ocak 2013 Salı
devlet iki dilli olacak.sanki bunlardan başka etnik köken yok ülkede.iki resmi dilli bir devlet olurmu.sanki ülkede yaşayanların hepsi türk mü.bunlar neden özellikle kürt vurgusu yapıyorlar.madem bu ülkede beraber yaşanacak bunlarda etnik köken kürt çülük yapmayacaklar.
metin 3 - 09:07, 15 Ocak 2013 Salı
bunlar istediklerini almadan silah bırakmazlar.istekler belli defalarca söylediler.apo dahil herkese genel af.pkk silahları ile birlikte gelecek askerleri polisleri yani güvenlik güçleri olacak.bölge özerk yani bagımsız olacak ama parada özerk olmayacak.biraz daha bize bakın diyecekler.
metin 2 - 09:02, 15 Ocak 2013 Salı
hocam diyelimki barış oldu ortalık güllük gülistanlık oldu.huzur ve barış içinde yaşıyoruz.peki suriye ne olacak.iran ne olacak.tüm komşularla papaz olduk.pyd ne olucak.düzenli ordu haline geldi kuzey suriye de.buraları nasıl kontrol edicez.
metin 1 - 08:57, 15 Ocak 2013 Salı
pasif kalmak mı? pkknın temsil ettiği güçler ortada bunlar hakkında tek bir kelime edemiyorsunuz ama "barış" kelimesini bin kere zikrettiniz. hayır efendim bunun adı barış değil. diğer ülkelere tavizler ve ülkeyi bölme girişimi. niye pasif kalalım? maşallah bölmeye çalışanlar gayet aktif.
Egemen - 08:01, 15 Ocak 2013 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

VİDEO GALERİ

Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni
 • Ahmet Kaya Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni
 • Levent Gültekin'den Tarafsız Bölge'de PKK iddiası
 • Recep Gökçe'ye yeni lastik ayakkabı!
 • Dev deniz anası böyle görüntülendi


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKBir film öyküsü: Otorite, itaat ve zulüm
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞBüyük lokma ye büyük konuşma demişler…
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARNefes almak zorlaşırken
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKGecekondu mahallesinde doğan İslami hareket saraya nasıl taşındı?
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRTadım reklamındaki sır: Ortak zemin!
 • Doğu ERGİLDoğu ERGİLMizah çiçek açtı: Amerika’nın keşfi
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARSanat haberleri
 • Tarık TOROSTarık TOROSŞiirimin dili
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANYıldız Tilbe’nin tweet’leri!
 • Kemal ÇiçekKemal Çiçek40 yıldır yüzleşilemeyen ASALA terörü
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELGörülmeye değer bir şehir...
 • Cüneyt TANMANCüneyt TANMANNeyse ki 4 olmadı!
 • Lemi ÇELİKLemi ÇELİKVahid iyi ki gitmiş!
Nazlı ILICAKBir film öyküsü: Otorite, itaat ve zulüm

FOTO GALERİ

 • Eğer doğruysa tarihimiz yeniden yazılacak
 • Bergüzar Korel'in makyajsız hali şoke etti
 • Efsane oyuncuyu hiç böyle görmediniz
 • Gezici'de Osmanlı'yı ilk kez böyle göreceksiniz
 • Hülya Avşar Suruç'taki Kobanililer'i ziyaret etti
 • Abramoviç talip olduğu ada 1'inci derece SİT alanı çıktı!
 • Balıktan dönerken kazada öldü
 • Kadir İnanır'ın Erdoğan'a Ahmet Kaya kırgınlığı
 • The Water Diviner filminin kamera arkası götüntüleri
Eğer doğruysa tarihimiz yeniden yaz
Kapat