haberL haberR
0 facebook twitter googleplus

YSK nerede oy kullanacağım-YSK SEÇMEN SORGULAMA

Ana Sayfa » Gündem » YSK nerede oy kullanacağım-YSK SEÇMEN SORGULAMA haberi
25 Şubat 2014 Salı, 13:11
Nerede Oy Kullanacağım Sorusunun cevabı burada. 2014 yerel seçim sandık bilgisi sorgulama. YSK sandık sorgulama. YSK hangi sandıkta oy kullanacağım. YSK oyumu nerede kullancağım. YSK ile ilgili tüm bilgiler burada...
YSK nerede oy kullanacağım-YSK SEÇMEN SORGULAMA
2014 yerel seçim sandık bilgisi sorgulama. YSK sandık sorgulama. YSK hangi sandıkta oy kullanacağım. YSK oyumu nerede kullancağım. YSK ile ilgili tüm bilgiler burada...

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar. YSK 2014 Oyumu Nerede Kullanacağım sorusunun cevabı ve 30 Mart 2014 seçimleri ile ilgili daha detaylı bilgi mynet.com'da .30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde oyunuzu nerede kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın

YSK NEREDE OY KULLANACAĞIM SORGULA


30 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, YSK seçim çalışmalarına hız verdi ve YSK seçmen sorgulama işlemleri için internet sitesinde sandık sorgulama hizmetini hayata geçirdi. YSK'nın bu hizmetiyle nerede oy kullanacağınızı öğrenebiliyorsunuz

Sandık sorgulama için YSK sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan alanda TC numaranız soruluyor. Ardından ise nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve kimliğinizdeki diğer bilgiler isteniyor.

TÜRKİYENİN SEÇMEN SAYISI BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesine yönelik kura çekimi öncesi yaptığı konuşmada, MHP Esenyurt ilçe seçim bürosuna düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Cengiz Akyıldız'a başsağlığı diledi.

Demokrasinin, halkın kendi kendini yönetmesi olduğunu belirten Güven, yönetim yetkisini kullanacak halk temsilcilerinin dürüst, serbest belirlenmesi, seçimlerin özgür ve çoğulcu ortamda yapılması gerektiğini bildirdi. Bu nedenle seçimle ilgili işleri yapma ve yaptırma görevinin YSK'ya verildiğini anımsatan Güven, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Seçim sonuçlarının YSK ile aynı anda tüm siyasi partilere aktarılacağını ifade eden Güven, sandık kurulunun da taranması suretiyle sisteme koyulacağını ve hangi sandıkta kaç oy kullanıldığının görüleceğini ifade etti. Sadi Güven, şunları kaydetti:

"Ülkemizde elektronik oy kullanma yoktur, seçimler siyasi partiler eliyle şeffaf yapılmaktadır. Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalıdır. Partili üyelerini eğitip göndermelidir. Bu nedenle ilk defa bu sene tahmini atamalı sandık seçmen listelerini siyasi partilere verdik ki sandıkta görevlendirecekleri üyelerini daha önce tespit edip onları eğitsinler.

Daha önce oy kullanamayan, koşullu salıvermeden dolayı dışarıda olanlar, hükmü kesinleşmesine rağmen infazına başlanamayanlar cezaevinde bulunmamalarına rağmen oy kullanamıyorlardı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa gereğince bu sene ilk defa onlara oy kullanma hakkını getirdik."

Net rakamlar olmamasına rağmen yurt içi seçmen saysının 52 milyon 721 bin 589 olduğunu, bu sayının itirazların değerlendirilmesinin ardından az da olsa değişebileceğini söyleyen Başkan Güven, sandık kurulu sayısının 194 bin 701, sandık sayısının da 400 bin civarında olacağını bildirdi.

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.

YSK bu saatin altını çizdi! İşte seçim takvimi

YSK seçim takvimine göre, siyasi partiler aday listelerini yarın 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 30 Mart 2014'te yapılacak mahalli idareler seçimlerine ilişkin belirlediği seçim takvimine göre, siyasi partiler aday listelerini yarın 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecek. Seçim takvimine göre, yarın sandık kurulu oluşum çalışmalarına başlanılacak.

Siyasi parti ilçe başkanlıkları yarın en geç saat 17.00'ye kadar belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına vermeleri gerekecek.

Siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü ise 20 Şubat olacak.

Geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adaylarının ise il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle 21 Şubat'ta ilan edilecek ve itirazlar başlayacak.

Seçim takviminin diğer bazı önemli aşamaları şöyle:

21 Şubat: İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığı doğrudan incelemeye alınacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılacak.

22 Şubat: Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü. Geçici adayların, adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık yönünde il ve ilçe seçim kurullarınca yapılan incelemelerin son günü. İl veya ilçe seçim kurullarının incelemeleri sonucunda ortaya çıkan seçilme yeterliliğine ilişkin eksikliklerin, il seçim kurullarınca ilgili aday ve siyasi parti il başkanlığına, ilçe seçim kurullarınca da ilgililere ve siyasi parti ilçe başkanlıklarına bildirilmesinin son günü.

26 Şubat: İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı YSK'ya itirazlarının son günü. 2972 sayılı Kanun'un 15/2. maddesine göre, adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK'ca kesin karara bağlanmasının son günü.

28 Şubat: YSK'nın il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak karara bağlamasının son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde bu durum, ilçe veya ilseçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

Mart ayı takvimi

1 Mart: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanacak.

2 Mart: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil), ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak.

20 Mart: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

24 Mart: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

29 Mart: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

Oy tartışmasına YSK nokta koydu

Yerel seçimler için geri sayım sürerken, Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) seçim hazırlıklarını büyük oranda tamamladı.

Seçimde kullanılacak malzemeleri temin eden YSK, seçim güvenliği konusunda da bir dizi önlem alıyor. Devam eden çalışmalar hakkında AKŞAM'a bilgi veren YSK yetkilileri, "Suriyeli sığınmacılar seçimde oy kullanacak" iddiasına ilişkin tartışmalara da açıklık getirdi. Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet eden Suriyeli sığınmacılara 9 rakamı ile başlayan T.C Kimlik Numarası verildiğini hatırlatan yetkililer, Türk vatandaşlarının kimlik numaralarının ise 9 rakamı ile başlamadığını vurguladı. Seçmen listelerine ilişkin sistemin, 9 rakamı ile başlayan kimlik numaralarını kabul etmediğini belirten YSK yetkilileri, bu durumdaki kişilerin oy verme girişimi halinde sistemin engel olacağını vurguladı.

YSK'dan 30 Mart öncesi bomba karar

YSK'dan aday gösterilmeyen aday adaylarına yeni fırsat! Yüksek Seçim Kurulu'nun dün yapılan toplantısından ilginç bir karar çıktı!

Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla, müracaatları kabul edilen; ancak partileri tarafından aday gösterilmeyen aday adaylarının, farklı partilerden aday olmalarının önünü açtı. Buna göre aday gösterilmeyen aday adayları, isterlerse listeler seçim kurullarına verilmeden farklı bir partiden aday olabilecekler.

Daha önce aday adayı olan; ancak partileri tarafından aday gösterilmeyen isimler farklı bir partiden dahi olsa aday gösterilemiyorlardı.

YSK, 28 yıllık uygulamayı değiştirdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bir partiye aday adaylığıbaşvurusu yaptıktan sonra başka bir partiden aday olmayı yasaklayan düzenlemeyi 28 yıl sonra değiştirdi.YSK, bir partinin aday adaylığı için müracaat eden kişilerin, o partinin adayını ilan ettikten sonra artık başka bir partiden aday adayı olabileceğine karar verdi.

YSK, 1986 tarihli bir kararla bir partiden aday adaylığını için müracaat eden kişilerin, partinin adayını ilan ettikten sonra, aday adayı olan kişiler diğer siyasi partilere aday adaylığı için başvuruda bulunamıyordu.YSK'da üyesi olan 5 siyasi partinin verdiği dilekçe ile uygulamada değişikliğe gidildi. YSK'nın verdiği kararda, artık bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılan aday adayının, o partiye ait aday listesinin il ve ilçe seçim kurullarına verilmesinden önce aday adaylığından ayrıldığı takdirde, partisinden vaki aday adaylığından vazgeçmiş sayılacağından, başka bir siyasi partiden merkez yoklamasına katılabileceği gibi partisinden istifa etmesi koşuluyla bağımsız aday da olabileceğine karar verdi.YSK HABERLERİ

AK Parti’den listelere özel koruma

AK Parti, yerel seçimlerde daha önce uygulamadığı ilginç bir yönteme başvurma kararı aldı. Genel Merkez’deki üst kurul tarafından belirlenen belediye başkan ve belediye meclis üyelik listeleri, geçmişte yaşanan isim değiştirme olayları ve sabotaj olasılıklarına karşı ‘parti müfettişleri’ eşliğinde seçim kurullarına teslim edilecek.

Yarın ve pazartesi günü 81 ile daha önce il koordinatörü olarak belirlenen 81 parti müfettişi gönderilecek. Müfettişler il ve ilçe seçim kurullarına verilen listeleri, Genel Merkez tarafından gönderilenle tek tek karşılaştıracak, ‘kaçak’ isim olup olmadığını kontrol edecek. Asıl listeler, müfettiş vekillerin gözetiminde, il ve ilçe başkanlarının imzası ile ilçe ve il seçim kurullarına teslim edilecek. Daha sonra teslim edilen listeye ilişkin alındığı belgesi ve tutanakla birlikte milletvekili tarafından Genel Merkez’e iletilecek.

YSK İTİRAZLARI SONUÇSUZ

Ak Parti, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı 2 itirazdan da sonuç alamadı. AK Parti’nin ilk itirazı, bir partiden aday adayı olan kişinin, bir başka partiye geçmesinin önlenmesi için oldu. Parti, aday adaylarının bağımsız olarak seçime girebileceğini ancak başka bir partiye geçemeyeceğini iddia etti. YSK, bu başvuruyu reddetti. Partinin 2’nci itirazı ise ‘sahte seçmen yazımı’ konusunda oldu. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde tespit edilen bir olayla ilgili parti önce ilçe seçim kuruluna, ardından da YSK’ya itiraz etti. Kolluk kuvvetlerinin listelerle ilgili tespit yapmadığı da iddia edildi. Ancak bu başvuru da reddedildi. AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Hilmi Bilgin, 1300 kişinin ikamet etmedikleri yerde seçmen yazıldığını belirterek, bu kararları manidar bulduklarını ve YSK’nın tavrında ‘tuhaflık’ olduğunu ifade etti.

YSK, seçimlere gölge düşürme

Seçim mitinglerine Sivas’tan başlayan Başbakan, dün de Ege’deydi. Afyonkarahisar ve Kütahya’da kürsüye çıkan Erdoğan, paralel yapıya ve muhalefet partilerine sert çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerle ilgili mitinglerine dün de Afyonkarahisar ve Kütahya'da devam etti. Başbakan, Afyon'daki mitingde paralel yapılanmaya ve milli iradeye yönelik saldırılara dikkat çekti. Erdoğan, kendisine yapılanların, yıllar önce merhum Başbakan Adnan Menderes'e de yapıldığını vurguladı. Erdoğan, ülkeyi ve milli iradeyi hedef alan bu saldırılara en güzel cevabın, 30 Mart yerel seçimlerinde millet tarafından verileceğini söyledi.

SAİD-İ NURSİ’Yİ CHP YASAKLADI

Darbe girişiminde bulunan paralel yapıya, 1940'lı yıllarda Said-i Nursi'ye yapılan zulümlerden örnek vererek yüklenen Başbakan Erdoğan, "Said-i Nursi'nin kitaplarını yasaklayan, hapislere mahkum eden CHP'dir. İşte bu CHP ile Said-i Nursi'nin izinde gittiğini iddia eden paralel örgüt şu anda kol kola yürüyor. Said-i Nursi'nin kemikleri sızlıyordur" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afyonkarahisar'daki konuşmasının başlıkları şöyle oldu:

TÜRKİYE'Yİ KİM YÖNETECEK

1950 yılından bugüne kadar Türkiye'de konuşulan ve tartışılan bir konu var. 1950'den beri Türkiye'yi kim yönetecek tartışması yapılır. CHP diyor ki ‘İktidarda da olsak, muhalefette de Türkiye'yi sadece biz yöneteceğiz.’ Medya diyor ki ‘Türkiye'ye manşetlerimizle biz istikamet veririz.’ Bazı işadamları diyor ki ‘Para bizde, biz yönetiriz’ diyor. Elitler, seçkinler, çeteler, mafyatik yapılanmalar, paralel çeteler diyor ki ‘Türkiye biz yönetiriz’. Gazi Mustafa Kemal ve ilk Meclis de diyor ki ‘Türkiye'yi millet yönetir’. 1950'de Merhum Menderes çıktı, ‘Egemen güçler değil, Türkiye'yi millet yönetir’ dedi.

MİLLETE İTİBAR ETMEDİLER

Mühür sahibi millettir. Manşetler, iş çevreleri, paralel örgütler, çeteler değil bu ülkeyi siz yöneteceksiniz. Milletin kararına itibar etmeyenler ittifak yaptılar. Milletin iradesini gasp etmenin mücadelesini yapıyorlar. Biz bu emaneti kimseye vermeyiz. Milletin iradesini, yetkisini çalmaya çalışanlara asla göz yummayız. Bundan 54 yıl önce merhum Menderes'e hangi tuzaklar kurulduysa, bize de aynısını yapıyorlar.

YSK KOALİSYONUNU BİLİYORUZ

YSK, Sarıyer'de belgeleri geç teslim ettikleri halde CHP'nin seçime girmesine karar verdi. Geçen seçimlerde Uşak'ta farklı bir partiyi üç beş dakika geç kaldıkları için seçime sokmadın. Sizler yargının içinden gelen insanlarsınız. Adil davranacaksınız, bu halk ve tarih sizi affetmez. Oradaki koalisyonun ne olduğunu biliyoruz. Seçimlere gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok. Onun için 30 Mart çok önemli. İllegal yolla, emniyet ve yargının içinde çeteleşmek suretiyle binlerce kişi teknik takibe alınmış. Başbakanla ilgili bir şeyler düşünüyorsanız avucunuzu yalarsınız.

ACINACAK HALDESİN

MHP'NİN gerçekten acınacak bir hali var. Bu Başbakan yere inmiyor ki hep havada geziyor diyor. 'Kulağından tutup indireceğim' diyor. Ey MHP Genel Başkanı olan zat sen zaten uçma özürlüsün. 3.5 yıl başbakan yardımcılığı yaptın nereye gittiğini söyle? Bizim öyle ecdadımız var ki at üzerinde kıtalar arası dolaşıyorlardı. Sen laf milliyetçisisin.

ÖĞRENCiLER KORKUYORLAR

Sivas ve Yozgat mitinglerinde yanıma üniversiteli sekiz kızımız geldi. Meğerse paralel yapının evlerinde kalıyorlarmış. Dediler ki; ‘Başbakanımız bizi ciddi baskılar altına alıyorlar. Geceleri ablalar bizi kaldırıp beddualar yaptırıyor. Çok daha çirkini sizinle, ailenizle ilgili bize çok yalan, yanlış, dezenformasyonla bilgiler aktarıyorlar. Biz inanmıyoruz ama korkuyoruz. Ailelerimize yalan haberler gönderip bizi karalamalarından korkuyoruz’ diyorlar. Bunun insani, vicdani yanı olabilir mi?

17 ARALIK SENARYOSU

17 Aralık'ta farklı bir senaryo var. Seçilmiş bir hükümeti yargı darbesiyle, iddialarla hedef aldılar. Başaramayacaklar, 30 Mart'ta bunlara gereken dersi vermeye var mısınız? Kapınızı ablalar çalabilir. Çalanlara şunu söylemeniz yeterli: Biz hükümetimizden, devletimizden memnunuz. Ülkede eğitimde geldiği nokta ortada. Onlar başörtüsüne füruat derken, başörtülerimizle okullara gidiyoruz. Siz füruat diyenler partinizi kurun ortaya çıkın deyin. Bunlar ayrım yaptılar, bunlar böldüler.

ULUSLARARASI MEDYANIN CİBİLİYETİNİ BOZDULAR

Erdoğan, uluslararası medyanın önceki gün Yozgat'taki toplantıyı ‘Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını protesto etmek için toplanan kalabalık’ diye verdiğini söyledi. Başbakan, “Bunların cibiliyeti bozuk. Dürüstlük diye bir şey yok. Sosyal medyada bu şekilde yapıyorlar” diye konuştu.

ADAM GİBİ ADAMLARA İHTİYACIMIZ VAR

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim mitinglerinde ikinci durağı Kütahya’ydı. Paralel yapıya sert çıkan Erdoğan, şunları söyledi: "Bizim adam gibi adamlara ihtiyacımız var. Devletin kurumlarında her türlü yanlışı, her türlü yolsuzluğu yapacaksınız, bu vatanın evlatlarını yolsuzlukla suçlayacaksınız. Benim onların birçok toplantılarında, başarılarına yönelik kullandığım ifadeleri 'Nereden nereye' diye broşürlerde vermişler. Ben de söylüyorum nereden nereye? Sizlere bu ülkede verdiğim hizmeti nereye koyacaksınız? Sizin başınızdaki liderinizin bana göndermiş olduğu methiye dolu kitapları nereye koyacaksınız? Bana gönderdiği tespihleri de iade etmemi bekliyorsanız, onları da iade ederim."

ANDY-AR ANKETİ

Andy-Ar Araştırma’nın 30 ilde gerçekleştirdiği yerel seçim anketi sonuçları açıklandı. 2014 Yerel seçimleri öncesi hazırlanan seçim anketinde katılımcılara 17 Aralık Operasyonu hakkındaki düşünceleri ve seçimlerde hangi partiye oy verecekleri soruldu. Anketin sonucuna göre Ak Parti yerel seçimlerde %43 civarı oy alırken, CHP ise %30'u zorluyor. İşte Andy – Ar’ın 30 ilde toplam 3733 kişi ile görüşerek gerçekleştirdiği seçim anketi sonuçları. Seçim anketleri son haftalarda ülke gündeminin ilk sırasına oturmaya başladı. Özellikle adayların kesinleşmesiyle beraber yapılan seçim çalışmaları, özellikle yazılı, görsel ve sosyal medyada sıklıkla yer alıyor. Son olarak Andy-Ar’ın açıkladığı seçim anketi de 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi tartışmalara neden olacak türden. İşte Şubat 2014 belediye seçimleri anketi sonuçları.

ANDY-AR YEREL SEÇİM ANKETİ

Şirketin katılımcılara sorduğu, “30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde oy tercihinizi hangi partiden yana kullanacaksınız?” sorusuna verilen cevaplar şöyle oldu. Ak Parti %43,5, CHP %29,3, MHP %13,6, BDP %6,5, BBP %2,2. Bu sonuçlara göre Ak Parti’nin 2009 Yerel Seçimleri’ne göre oy oranını %5 civarında yükselttiğini görebiliyoruz. CHP de aynı şekilde oyunu %6'ya yakın artırarak %30'u zorluyor.

ORC’NİN ANKETİ ORC

Araştırma’nın gerçekleştirdiği yerel seçim anketi ve Hükümet -Cemaat arasındaki ilişkiyi ölçen araştırması ise oldukça dikkat çekici. Yapılan son seçim anketlerine göre Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki oy oranı %45 civarında görülüyor. CHP’nin oy oranı ise %30'a yaklaşmış durumda.

İşte ORC Şubat 2014 Yerel Seçim Anketi Sonuçları

17 Aralık Operasyonu sonrası merakla beklenen seçim anketi çalışmaları, özellikle yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte, peşpeşe yayınlanmaya devam ediyor. Ak Parti İstanbul veAnkara’da mevcut başkanlarla devam etme kararı alırken, İzmir’de ise eski kabinenin en önemli ve başarılı isimlerinden birisi olan Binali Yıldırım’ı aday göstermeyi tercih etti. CHP ise 2004'ten bu yana partiden ayrı kalan Mustafa Sarıgül’ü tekrar saflarına katarak İstanbul’da, Ankara’da ise MHP’nin 2009 yılındaki büyükşehir adayı Mansur Yavaş’ı aday göstererek oldukça iddialı olarak seçim yarışına girdi. ORC’nin gerçekleştirdiği seçim anketi ise Ak Parti’nin oy oranında 2011 genel seçimlerine göre düşüş, 2009 yerel seçimleri’ne göre ise yükseliş olduğunu gösterdi.

GEZİCİ ANKET

Gezici Araştırma’nın gerçekleştirdiği 2014 Şubat Yerel Seçim Anketi Ak Parti’yi hayal kırıklığına uğrattı. Yaklaşık 5 bin kişi ile görüşülen ankette, Ak Parti’nin milletvekili seçimlerinin aksine, yerel seçimlerde oy oranının düştüğü görüldü. 1 Şubat 2014'te açıklanan seçim anketine göre Ak Parti’nin oy oranı %40'ın altına düşerken, CHP’nin oy oranının ise %30'un üzerine çıkmış olarak görünüyor. İşte o anketten en çarpıcı sonuçlar. Gezici Araştırma Şirketi’nin gerçekleştirdiği seçim anketleri çalışmasında, ankete katılanlara hem genel seçim, hem de yerel seçim için hangi siyasi partiyi destekleyecekleri soruldu. Ankette dikkat çeken sonuç ise Ak Parti’nin oylarındaki genel seçim ve yerel seçim farkları oldu. Ankette aynı zamanda Türkiye’nin en önemli sorunları gibi başlıklar ve gündeme ilişkin olaylar hakkında halkın nabzı ölçüldü.

AK PARTİ’YE YEREL

SEÇİM SÜRPRİZİ Yapılan anket çalışmasına göre Ak Parti’nin yerel seçimlerdeki oy oranı %39,9 olarak çıkıyor. CHP ise %31,3' Ak Parti’yi izlerken, MHP %19,2, BDP ise % 7,8 olarak görülüyor. Genel seçim anketinde ise Ak Parti’nin oylarının tekrardan %40'ın üzerine çıktığı dikkat çekerken, bu durum yerel yönetimlerin performansları hakkında soru işaretlerine neden oldu. Konsensus Araştırma’nın ANKETİ Konsensus Araştırma’nın Şubat 2014 itibariyle açıkladığı seçim anketi sonuçları Habertürk Gazetesi’nde yayınlandı. Yıllardır Habertürk ile birlikte seçim anketleri konusunda ortak çalışma yapan şirketin 2014 yerel seçimleri öncesi hazırladığı anket sonuçları oldukça dikkat çekti. Anketin sonuçlarına göre Ak Parti bir önceki yerel seçimlere göre oyunu ufak da olsa yükseltiyor. CHP ise yaklaşık %6'lık bir yükselişte. İşte o anketin detayları Yerel seçimler için geri sayım başladı. Seçim Anketleri ise birbiri ardına yayınlanmaya devam ediyor. Konsensus’un yayınladığı seçim anketinde ise oldukça ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre 2014 yerel seçimler öncesi Ak Parti halen liderliğini sürdürüyor.

AK PARTİ İLK SIRADA, CHP YÜKSELİŞTE

Toplamda 81 ilde 1504 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen ankette, katılımcılara 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde oy verecekleri partilerin yanı sıra, aynı zamanda siyasi parti liderlerinin performansları da soruldu. Yerel Seçim anketinde Ak Parti’nin ilk sırada çıktığını belirtmişti. Ankete göre Ak Parti’nin oy oranı %41,7, CHP %29,5, MHP %15,4, BDP ise % 6,5. Ancak anket şirketinin Ak Parti’nin oy oranını baz alırken, 2011 seçimlerini değil, 2009 yerel seçimlerini kullandığını hatırlatalım. Ankette dikkat çeken bir diğer ilginç nokta ise kararsızların çoğunluğu. Bu sonuçlar kararsızların da dağıtılmasıyla ortaya çıkmış. Kararsızlar dağıtılmadan ise sonuçlar şöyle; AK Parti %32, CHP %22.6, MHP %11.8, BDP %5, Diğer %5.3, Kararsızım %12, Cevap yok %8.5.